A lázadó pénzügyminiszter vagy a Thatchert idéző külügyminiszter – eldőlt, közülük kerül ki Boris Johnson utódja

2022. július 20. – 17:16

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A várakozásoknak megfelelően Rishi Sunak volt pénzügyminiszter, a Boris Johnson miniszterelnök elleni lázadás fő arca, és Liz Truss, a Margaret Thatchert megidéző külügyminiszter maradt talpon utolsóként a brit Konzervatív Párt elnökségéért folytatott versenyben. Sunak 137 szavazatot kapott, Truss 113-at.

Az utóbbi napokban egyértelműen őket várták a döntő fordulóba, miután a sokáig favorit, és a tagság körében meglehetősen népszerű Penny Mordaunt nem tudta érdemben növelni parlamenti támogatását. Ő 105 vokssal kiesett.

Egészen idáig a Konzervatív Párt parlamenti frakciója szavazott a jelöltekről. Mordaunt előtt kedden búcsúzott Kim Badenoch volt esélyegyenlőségi államtitkár is, aki fekete nőként szimbolikus arca lett a brit konzervatívok „woke-ok” elleni küzdelmének.

Ha egyikük sem lép vissza a másik javára, akkor kinyílik a vezetőválasztási folyamat, és a konzervatívok 160 ezer regisztrált tagja döntheti el postai szavazással, ki legyen a párt új vezetője, aki az Egyesült Királyság következő miniszterelnöke is lesz. Eredményt várhatóan szeptember elején fognak hirdetni.

A több szavazási körön át tartó vezetőválasztásra azért van szükség, mert a sorozatos botrányokba belebukott Boris Johnson brit miniszterelnök július elején bejelentette, távozik a pártelnöki, és így a miniszterelnöki tisztségről is.

Johnson szerdán búcsúbeszédet tartott a parlament előtt, ahol méltatta kormányzati eredményeit, különösképp az ukrán válság és a brexit tekintetében. „Maradj közel Amerikához, és állj ki Ukrajnáért. Csökkents adókat, és vágj vissza állami szabályozásokat, ahol csak tudsz, hogy itt legyen a legjobb élni és befektetni”, üzente utódjának. Ezt követően egy Terminátor-filmekből vett idézettel („Hasta la vista, baby”) figyelmeztette politikustársait, még vissza fog térni.

A Johnson utódlására bejelentkezőket, illetve az egész utódlási folyamatot ebben a cikkünkben mutattuk be részletesebben.

Rishi Sunak

Fotó: Justin Tallis / AFP
Fotó: Justin Tallis / AFP

Rishi Sunak távozása a pénzügyminiszteri pozícióról – Sajid Javid egészségügyi miniszterrel szinte egyszerre – indította be azt a lemondási hullámot, ami végső soron Johnson bukásához vezetett.

Sunak indiai szülők gyermekeként a legrangosabb egyetemeken tanult. Először Oxfordon hallgatott politikát, filozófiát és közgazdaságtant (a PPE-nek keresztelt szak azóta hírhedtté vált mint a brit politika elitképzője), majd az amerikai Stanford Egyetemen szerzett business diplomát.

Banki munkák után 2014-ben került először a parlamentbe konzervatív színekben, innentől kezdve pedig meredeken ívelt felfelé a politikai karrierje. A később más poszton visszatérő Sajid Javid első lemondása után Johnson a brexitpárti Sunakot nevezte ki pénzügyminiszternek 2020 februárjában, aki a koronavírus-járvány alatt gyorsan népszerű lett a közkedvelt gazdaságélénkítő programjainak (például az Eat Out to Help Out) köszönhetően.

A konzervatív szavazók falták a kapucnis pulcsiban home office-ozó, a Covid-sajtótájékoztatókon határozott teljesítményt nyújtó pénzügyminiszter képeit, így Sunak hamar megkapta rajongóitól a Dishy Rishi (Dögös Rishi) becenevet.

Akkor úgy tűnt, hogy ha Johnson egyszer távozik, akkor egyértelműen Sunak lehet az utódja a párt élén.

Az elmúlt fél évben azonban a drasztikus rezsiáremelések, a brit gazdaság akadozása, a Covid-szabályokat megszegve bulizó kormányzati és konzervatív tisztviselőkről szóló partygate-ben betöltött szerepe és a felesége, Akshata Murthy vagyona körüli botrányok miatt bezuhant a népszerűsége. Sunak feleségének vagyona csaknem kétszer akkora, mint a királynőé. Adót azonban – mint az 2022 áprilisában kiderült – a botrány kirobbanásáig nem fizetett az Egyesült Királyságban, annak ellenére, hogy már kilenc éve ott él. Így lett aztán néhány hét alatt Dishy Rishiből az új becenév Fishy Rishi (Sumák Rishi).

A YouGov legfrissebb közvélemény-kutatása szerint Sunak alulmaradna akármelyik riválisával, így Liz Truss-szal szemben is egy párttagok körében tartott szavazáson.

Liz Truss

Fotó: Rasid Necati Aslim / AFP
Fotó: Rasid Necati Aslim / AFP

Liz Truss külügyminiszter az Európai Unióval régi-új ütközőpontot jelentő északír protokoll kérdésében képviselt kemény álláspontjával és eltökélt ukránpártiságával szerzett magának hírnevet. Előbbinél gyakran felróják neki, hogy hirtelen jött EU-ellenessége érdekesnek hat úgy, hogy 2016-ban még maradáspárti volt, míg az ukrajnai háborút megelőző diplomáciai útjain többször vétett komolyabb bakikat.

Az Oxfordon végzett politikus a Liberális Demokraták színeiben kezdte politikai pályafutását, ahol többek között a monarchia eltörlését szorgalmazta. 2010 óta parlamenti képviselő, az előző években több kormányzati pozíciót is betöltött, Theresa May kabinetjében igazságügyi miniszter volt.

Pártelnöki kampányában hangsúlyos szerepet kapott a gazdaságpolitika, ahol thatcheri mintára az adócsökkentést és a befektetésbarát környezet megteremtését tekinti a romló gazdasági kilátások megoldásának – és fotókon is próbál rámenni a Thatcher iránti nosztalgiára.

Truss az Amerikából beszivárgó kultúrharc legújabb frontjában, a transzneműek kérdésében is markáns álláspontot képvisel: szerinte orvosi vizsgálatok hiányában senkinek nem lenne szabad más neműnek vallania magát.

(BBC)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!