Nem véletlen, hogy a háború kitörése óta ugyanolyan pólóban látjuk Zelenszkijt
2022. április 9. – 20:32
frissítve
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a háború kezdetén az elnöki palotában hagyta az összes ingét, azóta kizárólag egy olívazöld és egy barna pólóban jelenik meg a nyilvánosság előtt. A háború előtti fotók alapján persze nyilvánvaló, hogy az elnöknek vannak öltönyei is, mégsem hordja őket, alighanem azért, mert a pólóival üzenni szeretne. A kézenfekvő militarista utaláson túl valószínűleg még több minden mást is. Ennek néztünk utána, és egészen Churchillig meg Castróig jutottunk.
Zelenszkij pólóinak színskálája gazdagnak semmiképp sem nevezhető: néha olívazöld, máskor egy árnyalattal világosabb vagy sötétebb, kis kereszttel, olykor barna. Hetekig nem is lehetett másban látni, egy barna ing (alatta a szokásos pólóval) csak a napokban bontotta meg ezt a vizuális egységet.
Pólóban az Egyesült Államok kongresszusában és a Grammy-gálán is
Az olívazöld póló a háború kitörése óta az ukrán miniszterelnök védjegyévé vált, úgy hozzátapadt, mint az angol királynőhöz a kalapjai vagy Angela Merkelhez a konzervatív szabású blézerek. Zelenszkij ilyen outfitben indítja rendszeres videóüzeneteit, és nem tesz különbséget a között, hogy a népéhez, a nagyvilághoz vagy a vezető politikusokhoz szól. Döntéshozó testületek előtt is ebben jelentkezett be élőben, például az Egyesült Államok kongresszusában vagy a Grammy-díj átadóján, és akkor is ebben volt, amikor az Ukrajnában született Mila Kunisszal és férjével, Ashton Kutcherrel zoomoolt.
Első látásra globálisan értelmezhető az üzenet: a világon mindenhol ilyesmit hordanak a katonák az egyenruhájuk alatt. De a militarista utalás mellett mi más állhat még a bő hat hete folyamatosan látható felsőruházat hátterében?
Az biztos, hogy a világjárvány miatti online létforma globálisan sokat lazított az öltözködési protokollon, és ez a politikusokra is hatott, lásd Olaf Scholzot, akinek viccesen zavart keltő szürke pulóveréről részletesen írtunk mi is. Friss levegőn, terepviszonyok között Orbán Viktor is fekete softshell pulóverben szokott felbukkanni, és ez a dzsekiszerű öltözék a választási kampányban, az óriásplakátokon is megjelent.
A háború kitörése után egy hónappal aztán a világsajtó is foglalkozni kezdett Zelenszkij pólóival. Kiemelkedő a New York Times elemzése, amelynek divatszerkesztője, Vanessa Friedmann egyértelmű szimbólumnak tartja a pólót, ami szerinte az ukránok erejét és hazafiságát jelképezi olyan keretbe foglalva, amelyet mindenki ismer. Az újságíró a felsőruházatba az orosz Góliát és az ukrán Dávid történetének metaforáját is belelátja.
Egy ember öltözéke – egy politikusé meg pláne – mindig jó lehetőség arra, hogy kapcsolódjon másokhoz, valamint remek eszköz a többiekkel való azonosulásra, az egyetértés prezentálására – ki ülne be például az Újpest szektorába Fradi-mezben?
Ráadásul ezek a képek emberközelinek és autentikusnak láttatják a politikust.
Putyin kabátja meg többe került, mint az orosz éves átlagfizetés duplája
Zelenszkij puritán, semmiképp sem elitista megjelenése erős kontrasztja ellenfelének, Vlagyimir Putyinnak, aki jobbára flottul ráöntött sötét öltönyökben jelenik meg a nyilvánosság előtt (kivéve persze, amikor pucér felsőtesttel ül meg egy szibériai paripát).
Ő egyébként a háború kitörése óta tartó időszakban sem öltözködik lefelé, fölfelé annál inkább: március 18-án, a Krím annektálásának 8. évfordulós ünnepségén, a moszkvai Luzsnyiki stadionban nemzetközi feltűnést keltett azzal, amikor 12-13 ezer eurós, azaz körülbelül 4,8 millió forintos olasz, Loro Piana márkájú luxuskabátban beszélt a népéhez – ez nagyjából az éves orosz átlagfizetés duplája. Egyébként a garbója is egymillió forintot ér. A ruházat üzenete így éppen az olívazöld póló ellentéte: gazdagságot és távolságtartást sugároz.
Visszatérve Zelenszkijre! Ha figyelembe vesszük az elnök színészi múltját, és azt, hogy korábban a szórakoztatóiparban dolgozott, feltételezhetjük, hogy pontosan tudja, miként lehet a ruházatot az aktuális karakterhez passzítani. Elég valószínű tehát, hogy tudatosan alakítja a külvilág felé mutatott imázsát, és azt is átgondolta, milyen üzenetet közvetít ezzel.
A póló az ukránoknak és a világnak is szól
A zöld-barna pólós Zelenszkij imázsának ereje a New York Times elemzése szerint abban rejlik, hogy ezek a képek egy látszólag átlagos embert mutatnak, akin egy olyan póló van, ami mindannyiunk szekrényében megtalálható. Csak éppen nem egy átlagos ember veszi fel, a legkevésbé sem átlagos helyzetben, és ezzel a szürrealitás (egy vezető politikus hetek óta zöld pólóban) válik realitássá, hasonlóan ahhoz, ami a politikus körül zajlik (háború).
Elég valószínű, hogy a póló viselőjének egyik üzenete az, hogy „egy vagyok közületek”, „a nép fia vagyok”, és színválasztásával szeretné kifejezni az ukrán hadsereg és a harcoló ukrán emberek iránti szolidaritását is.
Mondjuk az első napok után már nem katonák állnak katonákkal szemben, rengeteg civil lett a háború tevékeny részese: hétköznapi emberek készítenek homokzsákokat, álcahálókat és Molotov-koktélokat – aligha katonai egyenruhában. Persze Zelenszkij nemcsak a saját népének üzen, hanem a világnak is, és így a militarista „harcban állunk” típusú ruházat az ukrán emberek erejének és áldozatos hazaszeretetének szimbóluma is lehet – vélekedik a lap.
Meg kell említeni azt is, hogy orosz propagandaoldalak szerint Zelenszkij kis keresztet ábrázoló pólóján a kereszt neonáci szimbólum, de ez pont olyan orbitális félrevezetés, mint Ukrajna lerohanása nácitlanítási céllal: Zelenszkij pólóján a kis kereszt ugyanis az ukrán fegyveres erők hivatalos emblémája, aminek nincs semmi köze gyűlöletkeltő szimbólumokhoz.
Ahogy Olaf Scholz háború előtti napokban hordott szürke pulóverénél, itt is felmerül persze a legegyszerűbb magyarázat is: nem kell semmit belelátni a pólóba, az is lehet, hogy az ukrán elnök csupán valami praktikus ruhát szeretne viselni, miközben folyamatosan veszélyben van az élete.
Ám ez már csak azért sem a legvalószínűbb értelmezés, mivel háborús helyzetben a legtöbb vezető szeret több-kevesebb militartista jelzést viselni. Így ezzel a gesztussal Zelenszkij leginkább más történelmi vezetők nyomdokaiba lép, mint amilyen Jeanne d’Arc (aki a legenda szerint fehér páncélban, fehér lovon vezette csatába a franciákat), Fidel Castro, Winston Churchill (aki nagy divatdiktátor volt, a köntöstől a kezeslábasig egy csomó furcsa öltözéket tett ikonikussá), és még hosszan lehetne folytatni a sort.
És persze idetartozik az is, amikor szeptemberben a hajmáskéri katonai lőtérre kihelyezett kormányülésen a fél magyar kabinet terepszínbe öltözött, és néhány politikusnak annyira megtetszett a terepszínű ruha, hogy még a honvédelmi minisztert is túlöltözte.