Az elmúlt hónapban jelentősen enyhült a vakcinákkal kapcsolatos bizonytalanság Magyarországon, az oltást támogatók aránya nőtt, de ezzel párhuzamosan az oltást ellenzőké is, derül ki az Ipsos felméréséből.
A kutatásból kiderült az is, hogy a bizonytalanság minden korosztályban csökkent, de a fiatalok (39 év alattiak) körében nőtt az oltást ellenzők aránya. Ahogy azt korábban a KSH is mutatta, a fiatalok körében eddig is az átlagnál magasabb volt az elutasítók száma, ők, illetve az alacsonyabb végzettségűek voltak a legelutasítóbbak a vakcinákkal szemben.
Az oltásra regisztráltak aránya is a fiatalok körében a legkisebb, az oltásra regisztráltak aránya (szintén 39 éves korral bezárólag) nem éri el a 40 százalékot, míg ez az arány a 60 évnél idősebbek esetén 52 százalékos. A KSH korábban arra is kitért, hogy az oltási kedv növekedésében valószínűleg szerepet játszik a tájékoztatás erősödése és az oltási program előrehaladása.
A lakosság által felállított oltási sorrendben
- első helyre kerültek az egészségügyi dolgozók (a megkérdezettek 47 százaléka sorolta őket előre);
- őket követte a 60 év fölötti veszélyeztetett korosztály;
- majd a tanítók, oktatási intézményben dolgozók; a közszférában dolgozók és a szociális otthonok dolgozói.
A 60–69 éves korosztály elsődleges oltását a legfiatalabbak kezdeményezik legnagyobb arányban, a fiatalok még a tanárokért, óvónőkért aggódnak az áltagosnál jobban, míg az idősek a bolti eladókért. A rendőrök, a postai dolgozók vagy a tömegközlekedésben dolgozók ugyanakkor kisebb figyelmet kaptak minden korosztálytól.
Az elmúlt időszak növekvő számai (a harmadik hullám kitörése) újra óvatosságra intették a lakosságot, ahogy azt az Ipsos egyéves felmérése mutatja: