Szijjártó Péter még az igazi kudarcokról is tud sikerpropagandát folytatni
2025. január 9. – 08:17
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten arról beszélt, hogy 2024 volt a gazdaságtörténet második legeredményesebb éve a beruházásösztönzés szempontjából – írta az MTI.
Aki szokott gazdasági híreket olvasni, erre azért felkaphatja a fejét. Ezek így egy mondatban? Vagyis a 2024, a beruházás és a siker? Nos, nem, a miniszter nem ezt mondta, vagyis a tavalyi év nem a beruházásokban volt sikeres, csak figyelmesen kell olvasni a miniszter szavait, hanem az ösztönzésben.
Az analógia az lehet, amikor a közértes borzalmas évet produkált, alig adott el árut, de büszkén kijelenti, hogy csodálatos évem volt, soha ennyi pénzt nem költöttem arra, hogy jövőre már bevételem is legyen. Osztogatnak vagy fosztogatnak helyzet a javából.
Hiszen a legutolsó ismert adat szerint, ami a 2024 harmadik negyedévi közlés, a beruházások a nyers adatok szerint 15,4 százalékkal mérséklődtek az előző év azonos időszakához képest. Vagyis a 2024-es beruházási adat ritka rossz volt, de a miniszter azzal biztat, hogy a 2024-ben kötött megállapodások alapján 4000 milliárd forintnyi új beruházás érkezik hazánkba.
A minisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter leszögezte, hogy az utóbbi éveket a veszélyek és a válságok jellemezték, amelyek hatásai rendre begyűrűztek a gazdaságba is. Majd arról is beszámolt, hogy a kormány hetvenhét vállalattal kötött megállapodást új beruházásokról, ennek lehet majd az összesen 4000 milliárd forintnyi beruházás a következménye.
További kormányzati vesszőparipák a gazdasági semlegesség és a keleti nyitás. Nos, a miniszter közölte, hogy
az összberuházási érték kis híján 80 százalékát a Kína, Dél-Korea, Japán hármas hozta Magyarországra.
Ez valóban tapasztalható, újabban az ázsiai, például az akkumulátorklaszterbe tartozó beruházók voltak a legfontosabb invesztorok, igaz, többen, legutóbb talán Bod Péter Ákos, a Corvinus professzora megemlítik, hogy az ázsiaiak annyiban „rosszabb” befektetők, mint a nyugatiak, hogy kevésbé építenek maguk köré helyi beszállítókat. Vagyis az, ha egy energiaigényes ipari beruházás saját beszállítóval és sok vendégmunkással itthon termel, a magyar hozzáadott érték szempontjából kevésbé kedvező.
Végül egy valóban pozitív hírről, a miniszter arra is kitért, hogy jönnek fel a szegényebb régiók, beruházásfogadásban Borsod-Abaúj-Zemplén és Komárom-Esztergom megye végzett az első helyen, de a kormány a délnyugat-magyarországi térség fejlesztésén is dolgozik, amit jól mutat, hogy Baranyába is érkezik három új beruházás a tavalyi megállapodások eredményeként – mondta a miniszter.