„Űr- és védelmi technológiai vezérigazgató-helyettesi” pozíciót hoztak létre a 4iG-n belül, közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) közzétett közleményében.
A közlemény szerint az új tisztséget betöltő Sárhegyi István a vezérigazgató közvetlen irányítása alatt látja el feladatait. A vezérigazgató-helyettes jelenleg a 4iG Csoport űripari, műholdgyártási, UAV-technológiák (unmanned aerial vehicle, személyzet nélküli légi jármű) fejlesztésével és gyártásával, továbbá drónvédelemmel és védelmi digitalizációs szolgáltatásokkal foglalkozó holdingvállalata, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. vezérigazgatója.
A tőzsdei cég december végén 31 százalékos részvénycsomagot vásárolt a 4iG Nyrt. a Rotors & Cams Zrt.-ben, a részvényátruházási szerződéssel a 4iG többségi tulajdont és irányítási jogot szerzett a cégben.
Novemberben írtunk arról, hogy saját műholdprogram indul Magyarországon, egy geostacionárius pályán keringő (HUGEO), valamint további nyolc, alacsony föld körüli pályán keringő (HULEO) műholdat tervez 2032-ig felbocsátani, pályára állítani és üzemeltetni a 4iG Űr- és Védelmi Zrt. Arról, hogy hogyan lett a 4iG az Orbán-rendszer csúcsvállalata, a Direkt36 korábbi cikkében olvashatnak részletesen.
Orbán Viktor és Donald Trump decemberi találkozóján többek között a 4iG műholdprogramja is szóba került, a Mar-a-Lago-i birtokon a leendő amerikai elnök és Elon Musk Orbán és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter mellett Jászai Gellértet, a csoport vezérigazgatóját is fogadta. A hírek szerint a 4iG bejelentette, hogy a hivatalos egyeztetésen a felek érintették a 4iG Csoport műholdprogramja kapcsán a SpaceX felbocsátási szolgáltatásait, további kereskedelmi és technológiai partnerségi lehetőségeket beszéltek át. Az egyeztetésen részt vett Mike Waltz, a Trump-adminisztráció leendő nemzetbiztonsági tanácsadója is.
A 4iG közlése szerint a megbeszélés egyik fő pontja a csoport HUSAT műholdprogramjának bemutatása volt, ennek alapját, a 4iG Csoport és a Remred zöldmezős beruházásában Martonvásáron épülő űrtechnológiai gyártóközpontja biztosítja, ahol legfeljebb 400 kilós, alacsony földkörüli pályán keringő műholdakat gyártanak majd 2026-tól. Arról, hogy mik lehetnek a Jászai–Musk találkozó következményei, itt írtunk.