Sorozatos jogsértésekről, hiányos felkészítésről és a tiltakozók ellehetetlenítéséről számol be egy új akkumulátoripari elemzés

2024. december 27. – 17:42

Másolás

Vágólapra másolva

Iparbiztonsági kihívásokról, a használt akkumulátorok újrahasznosításának kockázatairól, a lakossági tájékoztatás hiányosságairól és a civilek elhallgattatásáról szól Éltető Andrea új elemzése, amit a magyar akkumulátoriparról írt.

A szerző szerint „különösen sok iparbiztonsággal kapcsolatos szabálytalanság köthető” három dél-koreai üzemhez (Samsung SDI és SK Battery cellagyár és a SungEel újrahasznosító), ráadásul ezek ismétlődnek, hiszen „a kiérkező ellenőrök hónapok múlva is ugyanolyan problémákat találnak, mint korábban” – teszi hozzá Éltető Andrea, akinek munkáját a Hvg szemlézte.

Sorozatos jogsértések, hiányos felkészítés

A KRTK Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa szerint veszélyt a gyártás során alkalmazott vegyi anyagok kezelése, valamint a nem megfelelően működő vagy rosszul karbantartott berendezések jelentik. Éltető Andrea megjegyzi, hogy a cellákban használt elektrolit „adalékanyagai esetenként titkosak, a vegyi anyagok élettani hatásairól keveset tudunk, ráadásul ismeretlen, új anyagok is keletkeznek. A berendezések műszaki papírjai, tanúsítványai pedig időnként hiányosak, a karbantartás vagy a használat nem megfelelő”.

A szerző szerint szintén problémás terület a dolgozók veszélyes anyagoknak való kitettsége, a munkavédelmi hiányosságok és az ebből fakadó balesetek. Éltető Andrea szerint a munkavállalók csak egy rövid kiképzést kapnak a munka megkezdése előtt, a gyárak nem világosítják fel dolgozóikat a vegyi anyagok kockázatáról, ahogy arról sem, hogy rákkeltő anyagokkal fognak dolgozni.

A dolgozók biztonsága mellett a gyárak környezetében élők biztonságát és egészségét sem tartják szem előtt. Éltető Andrea megemlít egy ismert esetet is: az év elején a kínai Halms Hungary debreceni telephelyéről a közcsatornába vezették a fémforgáccsal és olajos emulzióval szennyezett vizet, amiért a cégnek 1 millió 980 ezer forintos bírságot kellett fizetnie. Éltető Andrea szerint ez is komoly probléma.

Ugyanis hiába vannak ismétlődő és sorozatos jogsértések, a hatóságok mindössze néhány százezer vagy néhány millió forintos bírsággal büntetik a gyárakat, komolyabb következmények azonban nincsenek.

Mellőzik a lakosokat, ellehetetlenítik a tiltakozást

„Mivel az akkumulátorgyártás hazai erőltetett felfuttatása kormányzati prioritás, a központi propaganda e téren is változatos eszközökkel igyekszik a lakosságot befolyásolni. Ehhez maguk a cégek is csatlakoznak bizonyos információk visszatartásával, illetve kizárólag pozitív kép kialakításával” – írja Éltető Andrea, aki szerint erősen korlátozott a lakosok mozgástere.

Hiszen a közmeghallgatásokon, különböző fórumokon kívül az embereknek nincs lehetősége szóvá tenni az aggályaikat, megfogalmazni a kérdéseket és kéréseket, de ha meg is teszik, rendszerint mellőzik őket. Éltető Andrea egy példát is mond erre: a Dongwha elektrolitgyár mindössze 18 oldalas nyilvános biztonsági jelentéséről 2020 szeptemberében tartottak közmeghallgatást, ahol a lakosok kifogásolták a részletes információk titkosítását. Az elektrolitgyár 2020. szeptember 24-én megkapta az építési engedélyt.

A szakértő szerint a kormány kiválóan alkalmazza a kommunikációban nemcsak az elhallgatás és a terelés (és ezen belül is a greenwashing jelenségét), hanem a valótlan állítás eszközét is. Itt példaként említi, hogy a Samsung SDI képviselője a gödi közmeghallgatásokon tagadta, hogy lesz a gyárnak egy második, majd harmadik fázisa, ezek után mindkettő megépült, illetve épül.

Éltető Andrea elemzésében kitér arra is, hogyan lehetetlenítik el a tiltakozó csoportokat, akik az akkumulátorgyárak ellen próbálnak fellépni – többnyire sikertelenül. Hiszen a másik oldal mindent bevett az ellenállók ellen. Például Sóskúton a helyi választási bizottság hitelesítette ugyan a helyi képviselők által kezdeményezett népszavazást a feldolgozó üzemről, azonban egy ismeretlen helyi lakos – a határidő előtt mindössze két órával benyújtott – kérelme nyomán a törvényszék felülbírálta a döntést, és megtagadta a kérdés hitelesítését. De nemcsak ez az egy példa létezik: szeptemberben a Szuverenitásvédelmi Hivatal célba vette a gödi Samsung necces ügyeit felszínen tartó civil szervezetet.

Az akkumulátorgyártás hazai felfutását feldolgozó cikkeink itt olvashatók.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!