Csődvédelmet kért az amerikai fapadosok úttörője, a Spirit Airlines

2024. november 18. – 12:31

Csődvédelmet kért az amerikai fapadosok úttörője, a Spirit Airlines
A Spirit Airlines gépei a Las Vegas-i nemzetközi repülőtéren – Fotó: Mike Blake / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Csődvédelmet kért hétfőn az amerikai Spirit Airlines, miután a fapados légitársaságok úttörőjének számító légitársaságnak jelentősek a veszteségei és hatalmas adóssággal is küzd – írja a Reuters.

A légitársaság nehézségeire hatással volt a JetBlue Airways-szel meghiúsult 3,8 milliárd dolláros fúzió meghiúsulása, és a Pratt & Whitney hajtóművek meghibásodás is. A P&W hajtóműhibája szerte a világon rengeteg repülőgépet a földre kényszerített, köztük a Spirit Airbus A320neo-kból flottájának egy jelentős részét is. A csődvédelem ellenére a légitársaság saját közlése szerint működik tovább, az ügyfelek továbbra is foglalhatnak járatokat.

Az élénksárga színéről ismert társaság helyzetéről a Portfolió azt írta, hogy a pénzügyi helyzetük az elmúlt években folyamatosan romlott. A Spirit 2019 óta nem termelt nyereséget, és az idei első félévben több mint 335 millió dolláros vesztesége volt. A működési modelljében a Ryanairhez és a Wizz Airhez hasonló diszkont légitársaság népszerűvé vált az olcsó utazást választók körében, akik hajlandóak voltak lemondani az olyan kényelmi szolgáltatásokról, mint a feladott poggyászok és az üléskiosztás. Az ultra-fapados légitársaságok egy része a Covid-világjárvány óta nehézségekkel küzdenek.

A Spirit igyekezett alkalmazkodni az új körülményekhez. Nyáron csomagban kínált viteldíjakat különböző kedvezményekkel kiegészítve, emellett egy sajátos „első osztályt” is bevezetett. Készpénzállományukat úgy próbálták javítani, hogy több gépüket eladták, illetve terveik szerint januárban további 330 pilótát bocsátanak majd el, a szeptemberi mintegy 200 fős leépítésen felül. Ezt a csökkentett útvonalakkal indokolták.

A vállalat 1964-ben kezdte meg működését távolsági teherfuvarozási cégként, majd 1983 körül áttért a légi közlekedésre. Charter One Airlines néven szabadidős csomagokat kínált népszerű célállomásokra, majd 1992-ben Spiritre változtatták a nevüket.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!