Az azeri gázmezőnk egyelőre inkább csak pénzügyi befektetés – a legfontosabb állítások a Mátrai Károllyal készült interjúnkból

2024. október 15. – 18:31

Másolás

Vágólapra másolva

A Téma podcast e heti vendége Mátrai Károly, a magyar energiapiac egyik legfontosabb embere, az MVM vezérigazgatója volt. Ebben cikkben összegyűjtöttünk néhányat az adás legérdekesebb állításai közül.

Diverzifikáció a gázbeszerzésekben

Mátrai az adásban Brückner Gergőnek azt mondta, hogy egyáltalán nincs ellenére, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tárgyalt Szentpéterváron a Gazprom és Magyarország közötti gázszállítási szerződés módosításáról. Az 1+1 évre megkötött szerződés biztosítja, hogy ha kell, akkor még tudunk gázt vásárolni a Gazpromtól.

Ugyanakkor az MVM 2024-2035 Stratégiájában kiemelt szerepet kap a diverzifikáció a gázbeszerzésnél.

A cél az, hogy 2035-re egyetlen országnak se legyen 30 százaléknál nagyobb részesedése a magyar gázbeszerzésekből.

Azt mondta, ennek a megvalósításán már most is dolgozik az MVM, a tavalyi évhez hasonlóan idén is szeretnének szerződést kötni a török és azeri partnereikkel, illetve 2027-ig még a horvátországi Krknél található LNG (cseppfolyósított földgáz) terminálból is biztosan érkezik gáz Magyarországra.

Az LNG-vel kapcsolatban Mátrai arról is beszélt, hogy ugyan a krki kapacitás meghosszabbítására és bővítésére is sor kerülhet, illetve vizsgálják további kapacitások vásárlásának a lehetőségét például Németországban vagy Lengyelországban, az LNG még egy nagyon képlékeny piac. Habár technikailag megoldható a gáz elszállítása az LNG terminálokról, a tranzitdíjak miatt ez nagyon költséges, így a cseppfolyósított gáz jelenleg csak a tengerpartokhoz közel versenyképes alternatíva. Mátrai szerint a csövön keresztül érkező gáznak Közép-Európában egyelőre nincs versenytársa.

Az azeri gáz egyelőre inkább befektetés

Az MVM júniusban részesedést vásárolt a világ egyik legnagyobb földgázmezőjéből Azerbajdzsánban. Az 5 százalékos részesedés azt jelenti, hogy az itt kitermelt 30 milliárd köbméter gáz 5 százalékát kapja meg az MVM. Azzal kapcsolatban, hogy miért érte meg az MVM-nek ez a vásárlás, Mátrai több érvet is említett.

A vállalatnak ez egyelőre inkább csak egy pénzügyi befektetés, mert a kitermelt földgáz már el van adva – mondta. A részesedésvásárlással együtt egy kereskedelmi szerződést is kötöttek, 2030-ig máshol értékesítik az azeri gázt, ami a vezérigazgató szerint nagyon jó megtérülést garantál.

Emellett folyamatban van a gázmező fejlesztése is, amelyből 2029-re 2 milliárd köbméter éves gáztöbblet várható. Ez a mennyiség még nincs értékesítve, így az is elképzelhető, hogy ebből már ténylegesen is fog Magyarországra jutni. Igaz, Azerbajdzsánból a nagy távolság miatt csak nagyon drágán lehetne Magyarországra hozni a gázt, így molekulaszinten csere ügyleteken keresztül közelebbi, európai gázra cserélve juthat majd ebből a gázból itthonra.

Tudatosabb fogyasztók és energiahatékonyság

Az adásban szó esett a hazai energiaárakról is. Mátrai azt mondta, hogy a 2022-ben bevezetett kettős árrendszernek lett pozitív hozadéka. Még a bevezetés előtt a fogyasztók 15-20 százaléka fogyasztott a sávhatár felett, ez mostanra 2 százalék alá csökkent.

A magyar lakossági fogyasztók sokkal tudatosabbak lettek, és az elmúlt két évben sokkal többet költöttek a háztartások energetikai korszerűsítésekre, ennek eredményeként pedig a legtöbben beestek a sávhatár alá. Emellett az elektrifikáció is segíti a spórolást, és mindez az ország gázfogyasztásában is látszik,

a két évvel ezelőtt 10 milliárd köbméteres éves gázfogyasztás helyett, idén már 8 milliárd köbméter alatt lehet ez a szám,

ami az MVM energia függetlenedési céljait is nagyban segíti. Mátrai szerint kettős árrendszer bevezetése, az egyik legjobb energiahatékonysági program volt, amit a kormány végrehajthatott, ezért pedig nem érint tömegeket, hogy az átlagfogyasztás felett sokkal drágább a gáz és az áram, mint a sávhatár alatt.

Tervek

A nemzetközi kapcsolatokkal és tervekkel foglalkozó blokkban Mátrai Károly kifejtette, hogy sokan nem is tudják, de vannak időszakok, amikor Magyarország kifejezetten meghatározó Ukrajna áram-, vagy gázellátásban. Bár a folyamatban levő konkrét cégvásárlási ügyekről nem beszélhetett, de ő, aki hosszasan dogozott Romániában, nem látja lehetetlennek, hogy egy magyar energetikai cég Romániában terjeszkedjen. Szerinte az MVM cseh terjeszkedése is nagyon sikeres volt, amit érdemes folytatni.

Az MVM belső ügyeiről kiderült, hogy Mátrai Károly szerint az ügyfélszolgálaton van mit fejleszteni, de sok projekt zajlik folyamatosan. Az állami és részben szabályozott vállalat, mint jövedelmet és osztalékot termelő cég tőzsdeképes lehet, de addig is zajlik a társaság nagy konszolidációs folyamata, amelyben a különböző cégek összevonása ugyanúgy elképzelhető, mint a fizikai összeköltözés, mert ma még tucatnyi helyen dolgoznak a cég munkatársai a fővárosban. De ahogy a vezérigazgató mondta ez valóban nagy meló, de nagy konfliktus is.

A 9 legfontosabb állítás Mátrai Károlytól a magyar energiapiacról, röviden

  • Szentpéterváron 1+1 évre állapodott meg a Gazprom és Magyarország (az MVM) a gázszállítási szerződés módosításáról, eszerint, ha kell, akkor még tudunk pótlólagos gázt vásárolni a Gazpromtól.
  • Egyelőre 2027-ig van megállapodás a Krk-szigeti LNG (cseppfolyósított földgáz) terminál magyar kapacitásairól, de azt újra lehet kötni.
  • A cél, hogy 2035-re egyetlen országnak se legyen 30 százaléknál nagyobb részesedése a magyar gázbeszerzésekből. A csövön keresztül érkező gáznak Közép-Európában egyelőre nincs versenytársa.
  • A földgáz akár a korábban tervezett időszaknál hosszabb ideig meghatározó lehet az energiamixben.
  • Az azerbajdzsáni gázmező-részesdés egyelőre inkább csak egy pénzügyi befektetés, de nagyon jó megtérülést garantál.
  • Több kisebb vízerőmű is épülhet Magyarországon, nem feltétlenül a Dunán, hanem kisebb folyókon, lokális igényeket kielégítve.
  • Az átlagfogyasztás feletti energiafogyasztás drága, de legalább hatékonyan leszoktatta a magyarokat a magas fogyasztásról.
  • Magyarország kifejezetten meghatározó Ukrajna áram-, vagy gázellátásban. A vezérigazgató tudja, hogy van mit javítani az ügyfélszolgálaton, például az angol nyelvű verzión.
  • Az MVM tőzsdeképes, akkor is, ha többségi állami tulajdonú és szabályozásintenzív cég, a Mollal nincs tervben szorosabb kooperáció.
Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!