Az állampapírok 1241 milliárdos kamata rogyasztotta meg a költségvetést márciusban

2024. április 22. – 09:53

Másolás

Vágólapra másolva

676

Kiadta a Pénzügyminisztérium a költségvetés márciusi részletes adatait, amelyekből kiderül, mitől szállt el annyira a hiány, hogy már az első negyedévre elértük majdnem az egész évre tervezett mínusz egészét. Március végéig az államháztartás központi alrendszere 2321,4 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2338,3 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 78,6 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 61,7 milliárd forintos hiányt mutattak.

Varga Mihály pénzügyminiszter a legutóbbi, részvételével tartott Kormányinfón már utalt rá, hogy jelentős részben az állam kamatfizetési kötelezettségeinek megugrása, a nyugdíjfizetés, valamint a reptérvásárlásra kellő százmilliárdok elkülönítése okozta a bajt. A konkrét számokból most látszik, emellett milyen kiadások ugrottak meg, és pontosan mekkora összegekről beszélünk:

  • Egyes Prémium Magyar Állampapír sorozatok esedékes kamatfizetése miatt a kamatkiadásokra fordított kifizetések összege március végéig 1241,3 milliárd forint volt. Ez 604,0 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszak teljesítésénél, és közel 500 milliárddal veri a februári, szintén magas összeget (760,9 milliárd forint). Nem is csoda, tavaly valóságos bevásárlási őrület alakult ki az inflációkövető államapapírok körül.
  • Meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Nyugellátásokra 1895,7 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 588,9 milliárd forintot fordítottak március végéig.
  • A rezsivédelemmel és közüzemi szolgáltatások támogatásával kapcsolatos kiadások pedig március végéig 461,3 milliárd forintot tettek ki.

A jelentés a reptérre elkülönített összegről nem ejt szót. A PM azt írja a közleményben, hogy „a fenntartható gazdasági növekedés érdekében a kormány a következő években 3 százalék alá csökkenti a költségvetési hiányt”. Így a hiány mértéke az idei évben 4,5 százalék, jövőre 3,7 százalék, 2026-ban pedig 2,9 százalék lehet – legalábbis Varga Mihályék szándékai szerint. A költségvetési tervezés az utóbbi időben nem sikerült nagyon jól a kormánynak, tavaly is többször módosítani kellett a hiánycélt (míg végül 4600 milliárd forint lett a végösszeg), idén pedig már bejelentettek egy 675 milliárdos beruházáscsúsztatást annak érdekében, hogy 2024-ben beférjenek a tervezett 4,5 százalék alá. Ugyanakkor elemzők szerint még így sem biztos, hogy ez össze fog jönni. Az Államadósság Kezelő Központ arra vonatkozó tervéről, hogyan fogjuk előállítani a kellő plusz összeget, itt írtunk.

A jelentésből kiderül, hogy a központi alrendszer március végi 9015,4 milliárd forint összegű bevételei az előző év azonos időszakához képest 617,4 milliárd forinttal, 7,4 százalékkal magasabb összegben alakultak, míg a 11 336,8 milliárd forint összegű kiadásai 849,1 milliárd forinttal, 8,1 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának adatát.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 407,46 Ft
USD 358,35 Ft
További élő árfolyamok!