Januártól megszűnik a hírközlési szolgáltatókat terhelő közműadó
2023. szeptember 15. – 13:22
Pénteken közös nyilatkozatot írt alá a kormány nevében Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter és a Magyar Telekom vezérigazgatója, Rékasi Tibor – írja az MTI.
A nyilatkozatot Orbán Viktor és Timotheus Höttges, a Deutsche Telekom AG vezérigazgatójának jelenlétében írták alá a Karmelita kolostorban.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleménye szerint a célok előmozdítása érdekében
az állam vállalja, hogy 2024. január 1-jétől megszünteti a hírközlési szolgáltatókat terhelő közműadót, valamint 2025. január 1-jétől a hírközlési szolgáltatókat terhelő távközlési pótadót is.
A célok: a lakosság és a vállalkozások digitális kompetenciáinak növelése; a vállalkozások versenyképességének elősegítése; a digitális megoldások integráltságának fokozása; a K+F és innovációs tevékenység erősítése; valamint az egyetemi együttműködések előmozdítása.
Nagy Márton szerint a versenyképesség megőrzéséhez, az olyan új és innovatív megoldások, mint az ipar 4.0, a mesterséges intelligencia-vezérelt okosmérők, a big data eszközök használatához elengedhetetlen a megfelelő és megbízható infrastruktúra biztosítása.
„Jelenleg a közép-kelet-európai régión belül Magyarországon az egyik legfejlettebb az internetes, telekommunikációs hálózat, azonban a kedvező pozíció tartós megőrzéséhez, sőt javításához a digitális technológiák alkalmazásának ösztönzése, valamint további infrastrukturális fejlesztések végrehajtása szükséges. Ebben a kormány partnerként tekint a hazai telekommunikációs vállalatokra” – áll a közleményben.
Nagy Márton kiemelte, hogy a kormány alapvető fontosságúnak tartja támogatni azokat a beruházásokat, amelyek a magyar gazdaság fejlődését szolgálják. Ezért vállalta a kormány a közműadó majd a távközlési adó megszüntetését is.
A Magyar Telekom ezzel párhuzamosan vállalja, hogy
- 2024-től kezdődően 1 millió háztartást lefedő vezetékes, gigabitképes sávszélességet biztosító hálózatot építi ki 4 év alatt,
- továbbá hogy 2027 év végére 4,5 millió magyar otthon és vállalkozás számára elérhetővé teszi a vezetékes gigabit képes hálózati infrastruktúrát.
- Emellett a Társaság vállalja, hogy az országos 5G lakossági kültéri lefedettsége 2026-ra megközelíti a 99 százalékot,
- valamint Budapesten és a vármegyeszékhelyeken 3,6 GHz-es technológiát épít ki.