Ha a háború miatt van dögrováson a forint, hogy teljesíthet rosszabbul az ukrán hrivnyánál?

2022. július 7. – 11:05

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

„A háború és a brüsszeli szankciók gazdasági válságot, háborús inflációt, áremelkedést és bizonytalanságot hoznak egész Európában” – kezdte válaszát a Pénzügyminisztérium, miután arról kérdeztük őket, mit szólnak a forint drasztikus gyengüléséhez. A kormány hetek óta hajtogatja, hogy a magyar fizetőeszköz elképesztő mélyrepüléséért a háború a hibás, valamint az Oroszország elleni EU-s szankciók.

Szerdán, mikor a forint ismét történelmi mélypontra került, megírtuk, hogy ez nem így van, a forintnak csak az adhatna löketet, ha a kormánynak sikerülne valahogy megegyeznie az EU-val az újjáépítési forrásokról, amíg ez nem történik meg, a forint lesz a legsebezhetőbb deviza a térségben.

Az utóbbi hetekben többször felmerült a magyar sajtóban, hogy még a hrivnya sem gyengült annyit a háború kitörése óta, mint a forint. Így néz ki a két fizetőeszköz árfolyamgörbéje:

Mindezt úgy, hogy maga a háború, amire a kormány hivatkozik, Ukrajnában zajlik, ott, ahol a hrivnyát használják. Azt az infrastruktúrát lövik szét az oroszok, amelyik a hrivnya mögött álló gazdaság teljesítményét megalapozza.

Ez az összehasonlítás azonban fals, mert a hrivnya konvertibilitását a háború kitörése után nem sokkal erősen korlátozta az ukrán kormány, az árfolyam azóta lényegében a dollárhoz rögzített, és ugyan az ukrán jegybank többször bejelentette, elképzelhető, hogy újra a szabadon lebegő árfolyam felé lépnek, erre eddig nem került sor.

Többet árul el viszont az a tény, hogy a régiós fizetőeszközök közül is messze a forint teljesít legrosszabbul, sehol nem vagyunk a lejhez, a złotyhoz, a kunához vagy a cseh koronához képest.

Közelebbről nézve ugyanezt a grafikont:

Ebből is látszik, hogy olyan országok fizetőeszközeit is kevésbé fektette meg a háború, amik egyébként Magyarországnál sokkal jobban involválódtak, és komolyabban veszik az EU-s szankciókat is.

Arról, hogy a kormány döntéseinek következménye a forint gyengülése, ebben az elemzésünkben írtunk részletesen.

Frissítés 15:15 - A poszt korábbi verziójában szerepelt ugyan, hogy a hrivnya konvertibilitását a háború kitörése után nem sokkal korlátozta az ukrán vezetés, ez nem volt eléggé hangsúlyos. A hibáért olvasóink elnézését kérjük.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!