Ha már úgyis salátán kell élni, tegyünk bele sült krumplit is
2025. január 16. – 11:43
A videón vágódeszka, amire előbb zöldségeket dobnak, legalább háromfélét, mondjuk, zöldbabot, uborkát, paradicsomot, majd arra sült csirkemelleket, rá zöldfűszereket, kenyérkockákat, némi sajtot szórnak, és az egész alapanyaghalmot egy nagy késsel trancsírozni kezdik, tálba teszik, és még meg is fejelik egy óriási adag sűrű öntettel.
Mostanában ez az Instagram–TikTok-világ felfogásában a saláta, ami egyértelműen szétfeszíti a műfaj klasszikus, éttermi kereteit, és sokkal inkább hajaz a Váncsa István-i saláta intézményére. Legendás írásában mindent megfogalmazott, ami a salátával kapcsolatban örök ellentmondás marad. A saláta eredetileg könnyű, jellemzően zöldségekből, annak is maximum 1-3 fajtájából álló, hideg étel, amit kiegészítőül eszünk más, laktatóbb főételek mellé. Ez a meghatározás elfogadható lehet, de csak akkor, ha nem veszünk figyelembe rengeteg egyéb olyan ételt, amit szintén salátának neveznek, de nem feltétlenül hidegek, van bennük tészta, hús vagy hal, esetleg tojás, sőt szalonna. Váncsa végül arra jut, hogy saláta, ami fel van darabolva, ám ekkor eszébe jut a brassói aprópecsenye, így a végkövetkeztetés mégis csak annyi, hogy „minden saláta, amit megeszünk, ha disznósajt, akkor is”.
Bár az amerikai–angol receptes influenszerek nem biztos, hogy olvasták ezt a fontos gasztronómiaelméleti írást, mégis ott tartunk, hogy a salátákba beleteszik a komplett hűtőszekrényt.
Az összes áramló ételdivatot és hype-ot igyekszem megérteni, így a mindent bele salátatrendek mögött is keresem a logikát. Előnyük: szuperegészségesek, mert gyakran minden tápanyagcsoportból kerül beléjük, hüvelyes vagy hús, vagy sajt, vagy tojás, gabona, sokféle zöldség, magvak, többféle állag, íz, sok szín. Hátrányaik a következők: egyrészt az emberi száj–agy tengely nem mindig tud felfogni egyszerre tíz alapanyagot, ízt és állagot, ráadásul egyszerűen túl sok ez egy falatra. Másrészt mire elkészül egy sült csirkéből, főtt bulgurból, sült és nyers zöldségekből, öntetekből, pirított magokból és még ki tudja, mi mindenből álló saláta, addig akár egy levest, egy főételt és egy köretet is összerakhattunk volna. Ez olyankor praktikus, ha épp annyi maradék halmozódott fel rengeteg különféle alapanyagból a hűtőben, amennyi ehhez szükséges, ha azonban mindhez frissen vásárol az ember, és nem egy komplett hadseregnek valót készít, akkor fél brokkolikkal és nyitott konzervekkel lesz tele.
Ahogy minden ilyen divatnál, egyszer csak a gyakran tíznél is több alapanyagot tartalmazó salátáknál is eljött egy pillanat, amikor a káoszt már nem lehetett tovább fokozni. Ekkor kezdtek el a főzős minivideó-gyártók észszerűtlen dolgokat tenni a salátáikba, olyasmiket, amiket végképp nem gondolnánk odavalónak. Gnocchit. Töltött ázsiai húsos táskákat. Steaket. Sült krumplit. Szalonnát, de ez már nem is újdonság. Ezen a ponton már érdekessé vált az egész, szóval én is elkezdtem ilyenekkel kísérletezni, és el kell ismerni, hogy a bizarr keverékek között lehetnek jó dolgok is. Az viszont, hogy éppen kinek melyik jön be, teljesen egyénfüggő, épp olyan, hogy valaki imádja vagy utálja a kovászos uborkát krémsajttal, a fagyit sült krumplival, a sós perecet tejcsokival.
A következő receptek az említett mindenféle saláták bizarr és értelmes irányai nyomán születtek, de azért megmaradtak a valóság talaján, jól variálhatók, és semmiképp sem unalmasak. Ugyanakkor a rengeteg alapanyag miatt elnevezhetetlenek, ezt nézzék el.
Sült brokkolis gombasaláta
Alapanyagok:
- egy fej brokkoli
- fél kiló gomba
- fél fej lila hagyma
- fél citrom leve
- egy csipet só
- egy csipet cukor
- bors
- egy evőkanál olívaolaj
Először a lila hagymát pácolom be, vékony szeletekre vágom, tányérba teszem, meglocsolom a citromlével, sózom, cukrozom, és alaposan elkeverem. A sütőt előmelegítem 200 fokon. A brokkolit rózsáira szedem, sütőpapíros tepsire borítom, a szárát is meghámozom, felkockázom, az egészet olajozom, sózom, borsozom, és a sütőbe tolom kb. 15 percre, vagy amíg színt kap és megpuhul. Közben nagyobb darabokra vágom a gombát, és forró serpenyőben, pár perc alatt átpirítom, tányérba szórom, és csak aztán sózom, borsozom. Ha a brokkoli kész, összekeverem a kettőt, és megszórom a pácolt lila hagymával. Langyosan a legjobb. Ez így a fenti modellekhez képest visszafogott, de simán bővíthető főtt lencsével, bulgurral, árpagyönggyel, további sült zöldségekkel, fetával.
Kelbimbós-csirkés ál-Cézár
Alapanyagok:
- fél kiló kelbimbó
- egy kisebb csirkemell
- két nagy szelet kovászos kenyér
- egy gerezd fokhagyma
- só, bors
- két evőkanál olívaolaj
- grana padano/parmezán
Az öntethez:
- 1 evőkanál majonéz
- egy pöttynyi mustár
- egy kiskanál citromlé
A kelbimbót éppúgy megsütöm, mint a brokkolit az előző receptnél. Amíg sül, iszonyúan forró, füstölgő serpenyőben hirtelen megsütöm a kb. négyujjnyi szeletre vágott csirkemellet, félreteszem, majd ha kihűlt, felkockázom. A kenyereket a sütőben megpirítom, megdörzsölöm fokhagymával, felkockázom. A sült kelbimbót elkeverem a kenyér- és csirkekockákkal, sajtforgácsokat szórok rájuk, és az öntettel meglocsolom az egészet.
Azért ál-Cézár, mert az igazi ilyen.
Cékla-gersli-vörösáfonya-saláta
Alapanyagok:
- 2 kisebb fej cékla
- 100 gramm árpagyöngy/gersli
- két nagy marék rukola
- egy nagy marék aszalt vörös áfonya (vagy bármilyen más aszalmány)
- egy marék dió
- só, bors
- egy evőkanál olívaolaj
Az öntethez:
- 1 evőkanál balzsamecet
- egy csipet só
- két evőkanál olaj
A céklát meghámozom, felkockázom, és ugyanúgy, ahogy az eddigieket, olajozva, sózva 200 fokon megsütöm. Amíg sül, sós, lobogó vízben megfőzöm az árpagyöngyöt, leszűröm, hagyom kihűlni. Ha a cékla megpuhult, elkeverem a gerslivel, a durvára tört dióval, áfonyával, friss rukolával. Az öntethez összekeverem az alapanyagokat, majd meglocsolom vele a salátát.
Sültkrumpli-saláta kapros joghurttal
Alapanyagok:
- 4 közepes darab krumpli
- só, bors
- 2 evőkanál olívaolaj
- egy teáskanál majonéz
- 3 evőkanál sűrű joghurt
- egy csokor friss kapor
A krumplit megmosom, héjastul megfőzöm, közben a sütőt előmelegítem 200 fokon. Ha a krumpli megpuhult, sütőpapíros tepsire teszem, és egy pohár aljával összetöröm, megkenem olajjal, sózom. A sütőben ropogósra sütöm. Közben egy kis tálban összekeverem a majonézt, a joghurtot, az apróra vágott kaprot, és ezzel forgatom össze a ropogósra sült krumplit.
Tényleg túlzás lenne krumpligombócot vagy húsos táskát tenni a salátába, zöldségek mellé? Szerintem addig is el fogunk jutni, ha pedig mégsem, akkor legyen ez a salátaképlet a vezérelv.