Feromonokról mindenki hallott már, de valószínűleg elég kevesen tudják, mik is ezek pontosan, és milyen hatással vannak akár arra is, hogy egy sztriptíztáncos mennyi borravalót kap a bugyijába egy átlagos szombat este.
A feromonok olyan anyagok, amelyek a verítékben, a nyálban, a vizeletben és az ürülékben találhatók meg. Az emberek között a levegő és érintés útján terjednek, így adnak különböző jeleket az agyunknak, amelyek aztán különböző magatartásokra sarkallnak minket. Rengeteg elmélet született, hogy milyen, elsőre furcsának tűnő jelenségben vesznek részt: az egyik ilyen szerint például a férfi gyermekágyért is felelősek.
Ez a kifejezés, másnéven Couvade-szindróma, azt a jelenséget takarja, amikor egy férfit a partnere terhessége idején ugyanúgy rosszullétek, hangulatváltozások és éhséghullámok kínozzák. Egy tanulmány kimutatta, hogy az amerikai apák akár 52 százaléka is tapasztalja a Couvade-szindróma tüneteit, Jordániában ez az arány 59,1 százalék, Thaiföldön pedig 61 százalék. Lengyelországban egy 2013-as tanulmány szerint a várandós apák 72 százaléka tapasztalhat legalább egy terhességgel összefüggő tünetet. A jelenséget először Apollóniosz Rhodiosz görög költő írta le az ókori Alexandriában: megfigyelte, hogy a férfiak szülés közben néha mintha együtt küzdenének meg a fájásokkal a terhes párjuk mellett. Azok a férfiak, akik erre érzékenyebbek, nagyobb eséllyel is híznak meg a terhesség alatt. A férfi gyermekágy egyik lehetséges magyarázata lehet a feromonok kibocsátása is – ez persze egyelőre elég kétséges, de az biztos, hogy a terhesség hat a férfiak hormonháztartására is.
Arra viszont készült külön kutatás, hogy a sztriptíztáncosok keresetét hogyan befolyásolhatja a ciklusuk: az Új-Mexikói Egyetem kutatói megvizsgálták, hogy a menstruációs ciklusuk különböző szakaszában lévő táncosok mennyi borravalót kapnak. Azok a sztripperek, akik nem szedtek fogamzásgátló tablettát, körülbelül 70 dollárt kerestek óránként a termékenységük csúcsán, a menstruáció alatt viszont körülbelül 35 dollárt. A kettő között átlagosan 50 dollár jattot kaptak. A fogamzásgátlót szedő nők átlagosan körülbelül 37 dollárt kaptak óránként.
A kutatók a viselkedéskülönbségeknek tudták be az eredményeket, de egy másik lehetséges magyarázat a feromonok jelenléte lehet. Peteérés tájékán a nők ugyanis több ösztratetraenol feromont bocsátanak ki, mivel ilyenkor a szervezetükben magasabb az ösztrogén szintje. Max Nieuwdorp Hormonok című könyvében azt írja, hogy ez összefüggésben lehet a magasabb jattal.
Azt is tudjuk, hogy a férfiak izzadságában található feromonok milyen hatással lehetnek a nőkre: a jelenleg ismert 16-androsztének, és különösen az androsztadienon, jelen vannak a férfi hónalj verejtékében és más testváladékban. Az androsztadienont a nők képesek érzékelni, igaz, változó mértékben. Ez az anyag javíthatja a nők hangulatát, erről pedig ismert, hogy elősegíti a nők szexuális vágyát, és a fokozott összpontosítás javítja a szexuális elégedettséget. Néhány tanulmány kimutatta, hogy az androsztadienon jótékony hatással van a szexuális vágyra és izgalomra. Ezek a hatások azonban a kísérlet kontextusától függtek, például a férfi jelenlététől – magában a feromon ugyanis nem működik.
A feromonokat az állatokban az úgynevezett Jacobson-szerv vagy vomeronazális szerv képes érzékelni, amely az orrüreg alatt, egy elkülönülő csont- vagy porctokban található. Ez az idegpályák révén közvetlen összeköttetésben van a hipotalamusszal. Tudósok sokáig azt hitték, hogy ez a szerv fokozatosan eltűnt, kiderült, hogy a felnőttek majdnem egynegyedénél még mindig megtalálható.
Fontos viszont azt is megjegyezni, hogy a feromonokról egyelőre nem tudunk túl sokat. Még a konszenzus is hiányzik abban a tekintetben, hogy mi határozza meg őket pontosan, ami megnehezíti, hogy objektív tudományos entitásként lehessen velük dolgozni. A legtöbb definíció szerint egy feromon
- egy vagy csak néhány vegyi anyagból áll,
- fajspecifikus,
- jól meghatározott viselkedési vagy endokrin hatásai vannak.
A mai napig egyetlen olyan vegyületet sem izoláltak emberekben, amely megfelelne ezeknek a kritériumoknak. Egyelőre csak szteroid-jelöltjeink vannak (ilyen például az androsztadienon is), amelyek feromonként viselkedhetnek, így ez a tudományterület egyelőre gyerekcipőben jár.
(Max Nieuwdorp: Hormonok, Psychological Science, The Guardian, Evolution and Human Behavior, Popular Science, Facts, Views & Vision in ObGyn)