A Telex infóvideó-sorozatának új részében bemutatjuk, hogyan fejtik ki a hatásukat a koronavírus elleni vakcinák, és elmagyarázzuk, melyik típusnak milyen előnyei és hátrányai vannak. Nézze meg, mi történik a testében az oltóanyag befecskendezése után!
moderna
RSS
Facebook-videóban értékelte a hétvégi tömeges oltást. A poszt szövege is erős: a Moderna vakcinák lekötéséről azt írta, drámai, hogy Orbánék hazaárulást engedtek meg maguknak.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter közzétette az EU által kötött szerződés 15. oldalát.
Összefoglaltuk igazán röviden.
Orbán pénteken még szamárságnak nevezte a Telex számításait, a kormány másnap már az árakkal indokolt.
A miniszterelnök reagált a Telex felvetésére, de épp a lényegről nem beszélt. Azt nem sikerült azonosítanunk, hogy mire gondolt Orbán a péntek reggeli rádióinterjúban, amikor 17 millió lekötött vakcináról beszélt.
A palesztin lakosság kérte, hogy ha lehet, inkább ők kapjanak oltóanyagot.
A kormány rendre a lassú brüsszeli vakcinabeszerzést kritizálja, de nem válaszolnak arra, miért nem vettük meg a Moderna vakcinájából a ránk eső teljes mennyiséget.
Netanjahu szerint Magyarország és másik 14 ország kérte a segítségüket.
Infografikánkon láthatja, hogy a nyugati és keleti gyártók hány adagot tudtak kiszállítani a Magyarország által lekötött 26,7 millió vakcinából. Közel két hónapja oltunk, de eddig csak 152 ezren kapták meg mindkét dózist.
A dél-afrikai variáns ellen viszont kevesebb antitestet váltanak ki.
150-150 millió jön belőle idén és jövőre.
Lelkes nyugdíjasok és rengeteget szervező háziorvosok: videóriport a magyarországi tömeges oltás első, kísérleti napjáról.
Sok háziorvosnak le kellett mondania a betegek oltását csütörtökön, a nagy oltáskampány első napján. A központból szerdán kiküldött levél a spam mappába ment, de 1080 praxisban és a kórházi oltópontokon valahogy elkezdődött 40 ezer idős ember oltása. Egyelőre nem tudni, mikor jön utánpótlás az oltóanyagból.
Több mint egy hónappal az első oltások után elkezdődik a lakosság immunizálása: az első helyen a legidősebbek állnak. A gond csak az, hogy a Moderna egyelőre nem szállított elég vakcinát. Miért jobb, ha az oltást a háziorvosi rendelőben adják be? Mi alapján dől el, hogy első körben ki kap, és ki nem kap oltást? Gyorstalpaló.
A Pfizer szerint legfeljebb 42 napot lehet várni a két oltás között, hogy garantálni lehessen a hatékony védelmet.
Az országos tisztifőorvos szerint mindössze az elhunytként nyilvántartottak 4 százalékának halálát okozta valóban a koronavírus.
Rendkívüli esetben 28 napról 42 napra is meghosszabbítható a két dózis közötti időtartam.
Izomfájdalom, fejfájás, nyirokcsomó-duzzanat – ezek a koronavírus elleni oltás leggyakoribb mellékhatásai, főleg a második adag után. Viszont fontos tudni, hogy attól, hogy valakit beoltottak, még nem minden azért történik vele utána, mert oltást kapott.
Hétfőn Európába is elkezdték kiszállítani a vakcinát.
A vakcina forgalmazását január 6-án engedélyezte az Európai Bizottság. A vállalat 2021-ben legalább 600 millió adag védőoltást állít majd elő.
Az Európai Bizottság aláírta az engedélyeket.
A Moderna szerint nem lesz gond a vakcinájukkal.
A második engedélyezett oltóanyagot már a hétvégén használatba vehetik.
Sokan pedzegetik, hogy ez nem etikus, különösen, hogy volt, aki állami támogatást is kapott a fejlesztésre.
A 24 éves Yasir Batalvi elmondása szerint az első dózis nem sokban különbözött az influenzaoltástól, a másodiknál viszont tünetei is voltak.
Az egyelőre 90-94,5 százalékos hatékonyságúnak bizonyuló vakcinából minden tagállam egyszerre, azonos feltételekkel kaphat.
Az egyik legígéretesebb koronavírus-vakcina extrém hűtést igényel, ami a hozzáférhetőségét, és a felhasználási lehetőségeit is csökkentheti. A hidegre azért van szüksége, hogy ne essen szét a vakcina biológiai szerkezete, bár néhány napot kiolvadás után is kibír.
A Moderna koronavírus elleni vakcináját 30 ezer emberen tesztelték, az első eredmények 95 igazolt fertőzött alapján születtek. De 2021 előtt csak az Egyesült Államokban lesz elérhető az oltóanyag.