Political Capital: Bakának nehéz dolga lesz

Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!

A Fidesz kiüresítette az intézményt, a Tisza Párt pedig kapkodott, így több szempontból is nehéz feladat vár Baka Andrásra köztársasági elnökként, írja gyorselemzésében a Political Capital, miután a Tisza-frakció bejelentette, hogy a Legfelsőbb Bíróság egykori elnökét jelölik az államfői posztra.

A Political Capital szerint az Orbán-rezsim az elmúlt 16 évben kiüresítette az amúgy sem túl erős jogosítványokkal rendelkező köztársasági elnöki intézményt. A fideszes többség által megválasztott Schmitt Pál, Áder János, Novák Katalin vagy Sulyok Tamás nem jelenített meg érdemi ellensúlyt a kormánnyal szemben, Schmitt és Novák botránya pedig tovább erodálta az intézmény tekintélyét. „Innen kell Baka Andrásnak újraépítenie az államfői tisztség tekintélyét, ez pedig inkább politikai, mint jogi munkát igényel.”

Az elemzés szerint politikai kihívás lesz azt az ellentmondásos helyzetet is kezelni, amit a Tisza Párt teremtett a köztársasági elnöki intézmény körül. „Esetükben pont nem az önkény, hanem inkább a kapkodás és az átgondolatlanság okozott problémát.” A párt egyik fontos ígérete és a rendszerváltás egyik szimbóluma volt Sulyok Tamás leváltása, amit Magyar Péter már a kampányhajrában megígért. A folyamat azonban a kormányváltás után túlságosan elhúzódott, majd következett Polgár Judit elhamarkodott jelölése, de az sem egyértelmű, hogy hosszabb távon közvetlen elnökválasztást lesz-e az ősztől megkezdődő alkotmányozási folyamat vége. A Political Capital szerint Baka elnökségének „átmenetisége” sem erősíti a pozícióját.

„Baka Andrásnak tehát nehéz dolga lesz, de a politikai kihívások ellenére van lehetősége arra, hogy az államfői intézményt hosszú idő után tartalommal töltse meg. Több esélye van erre, mint a Fidesz kormányzása alatt megválasztott bármelyik államfőnek”

– állapították meg.

Az új köztársasági elnököt kedd délelőtt titkos szavazással választja meg az Országyűlés. Ez azonban már csak formaság lesz, mivel az új államfő megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadára van szükség, a 141 fős Tisza-frakciónak pedig ehhez bőven megvan a többsége.

A Fidesz és a KDNP nem vesz részt az új államfő megválasztásában, mert illegitimnek tartják Sulyok Tamás eltávolítását. „A szappanoperává dagadó jelölési és választási színjátékhoz nem asszisztálunk, a Fidesz-frakció a jelölési és választási eljárásban nem vesz részt. Magyarország utolsó legitim köztársasági elnökét Sulyok Tamásnak hívják” – reagált Bóka János.

A Mi Hazánk Tóth Máté energiajogászt jelölte a posztra, ami más frakciók támogatása nélkül tulajdonképpen csak szimbolikus gesztusnak tekinthető. Ahhoz, hogy valakinek a neve felkerüljön a szavazólapra, az országgyűlési képviselők legalább egyötödének, azaz 40 képviselőnek az ajánlására van szükség, a Mi Hazánknak viszont csak 6 képviselője van.

Az új köztársasági elnök a keddi titkos szavazás eredményének kihirdetését követő nyolcadik napon, augusztus 19-én léphet hivatalba. Megbízatása az Alaptörvény 17. módosítása értelmében az új Alkotmány hatálybalépéséig, de legfeljebb öt évre szól.

Kedvenceink
Partnereinktől
Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!