Sulyok Tamás aláírta az EU-s források hazahozataláról szóló törvényt
A köztársasági elnök aláírta az EU-s források hazahozataláról szóló törvényt, a Parlament oldalán az szerepel a kihirdetés előtti állapotban lévő törvény státuszánál, hogy „Köztársasági elnök aláírta”. Az aláírt törvény később megjelent a péntek délutáni Magyar Közlönyben is.
Az Országgyűlés nagy többséggel, 142 igen szavazattal 39 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett fogadta el kedden azokat a jogállamisági és átláthatósági feltételeket, amelyek 16,4 milliárd euró uniós forrás felszabadításához kellenek.
A Tisza-kormány egyik legfontosabb választási ígérete az volt, hogy hazahozza azokat az európai uniós forrásokat, amelyeket az Európai Bizottság befagyasztott, ennek az ígéretnek a teljesítésére pedig benyújtotta az egyik első, és sok szempontból talán legfontosabb törvényjavaslatát, amely „az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról” címet viseli.
Ez a törvényjavaslat többek között változtat a NER-es üzleti körök által annyira kedvelt magántőkealapok szabályozásán, megerősíti az Integritás Hatóságot, szigorít a politikusok vagyonnyilatkozatainak követelményein. Minden intézkedése közül viszont talán az a legfontosabb, hogy megszünteti a közérdekű vagyonkezelő alapítványok, vagyis a kekvák intézményét. Csak megbecsülni lehet, mennyi forrás úszott el a kekvák kapcsán, de már 2023 nyarán eurómilliós károkról szóltak a becslések. Hogy Magyar Péterék hogyan tiporják a földbe a NER egyik kedvenc intézményét, arról ebben a cikkben olvashat részletesen.