HVG: Az Orbán-kormány több mint ezermilliárd forintos keretszerződést kötött a 4iG űrtechnológiai cégével
A Honvédelmi Minisztérium 1 311 050 000 000 forint értékű keretszerződést kötött a 4iG űrtechnológiai cégével – írja a HVG.
A megállapodást állami oldalról a Honvédelmi Minisztérium és ennek logisztikával foglalkozó alszervezete, a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis közösen jegyzi. A szerződést március közepén, egy hónappal a választás előtt írta alá Jászai Gellért cége és a Szalay-Bobrovniczky Kristóf irányítása alatt álló tárca.
A lap birtokába jutott információk szerint a megállapodás áprilistól már hatályba is lépett, és a keretszerződés bő kilenc évre, 2035-ig szól.
A Honvédelmi Minisztérium a HVG megkeresésére a megállapodást röviden azzal magyarázta, hogy többéves kormányzati előkészítés eredményeképpen jött létre. A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló törvény alapján a szerződés „nem nyilvános”. Annyit tettek hozzá, hogy „a szerződés a kormányzati átadás-átvétel tárgyát fogja képezni”.
A 4iG annyit írt a lapnak, hogy „a téma a Honvédelmi Minisztériumhoz tartozik, így kérjük, hogy megkeresésével forduljon a honvédelmi tárcához”.
Cikkünk megjelenése előtt mi is küldtünk kérdéseket a 4iG-nek, illetve a Tiszának is, hogy kommentálják a szerződést, és arra is rákérdeztünk, indítanak-e vizsgálatot az ügyben. Amennyiben válaszolnak, beszámolunk róla.
Történetének legerősebb pénzügyi eredményét érte el tavaly a 4iG. Jászai Gellért IT-, telekommunikációs, védelmi és űripari cégének konszolidált nettó árbevétele tavaly 6,8 százalékkal 733,8 milliárd forintra emelkedett, az EBITDA (kamatfizetés, adózás és amortizáció előtti nyereség) 19 százalékkal 275 milliárd forintra nőtt.
Jászai Gellért cége nem először dönt rekordot, az elmúlt években megállíthatatlanul növekszik. A kormányzati informatikai tendereken megerősödött cég 2021-ben vásárolta meg a DIGI magyarországi üzletét, 2023-ban a Vodafone megvásárlása lökte rekordszintre az árbevételét, tavaly aztán kilenc, addig állami tulajdonban lévő hadiipari vállalatban vett többségi részesedést. 2024-ben is rekordárbevételt könyvelt el a cég, akkor viszont ennek ellenére veszteséggel zárta az évet.