Befolyással üzérkedés miatt nyomoznak egy olyan ügyben, amelyben Orbán Áron is érintett
Befolyással üzérkedés a más bűncselekmények miatt eljárás folyik a Központi Nyomozó Főügyészségen egy olyan ügyben, amelyben a miniszterelnök öccsének, Orbán Áronnak az üzlettársait jelentették fel, bár magát a nyomozást a jelek szerint nem kapkodják el – sok minden más mellett ezt is kiderítette a Telex, amikor tényfeltáró cikkben járt utána annak, kikkel és hogyan üzletelt a kormányfő testvére.
Orbán Áron kétes hátterű társai ügyében azután kezdtünk el nyomozni, hogy tavaly októberben kiszivárgott egy hangfelvétel, amelyen a miniszterelnök testvére a Miniszterelnöki Kabinetirodában Héjj Dáviddal, Orbán Viktor egyik intézőemberével beszélget. A hangfelvétel arról árulkodott, hogy Orbán Áron és akkor még ismeretlen társai vízumügyek intézésében érdekeltek, de vannak olyan vízumkérelmeik, amiket a hatóságok blokkolnak. Később sikerült beazonosítanunk Orbán Áron üzlettársait, de még hónapok kellettek ahhoz, hogy az ügy további fontos szereplőit és az azok közötti kapcsolatot is feltárjuk. Azt már viszonylag hamar kiderítettük, hogy a blokkolt vízumkérelmek miatt sok olyan haragosa lett Orbán Áron társainak, akik a pénzüket követelték rajtuk vissza.
Miután elkezdtük kutatni, kik lehettek a pórul járt ügyfelek, megtudtuk, hogy van egy budapesti férfi, aki Nepálból hozott volna be munkaerőt, fizetett is, de végül sem a nepáliak nem kaptak beutazási engedélyt, sem ő nem kapta vissza a pénzét. Miután megtudtuk, hogy a férfi feljelentést is tett befolyással üzérkedés és más bűncselekmények miatt, ráadásul vannak nála állítólag bizonyítékok is, egy közvetítő segítségével megpróbáltunk hozzájutni azokhoz. Ám röviddel azelőtt, hogy a bizonyítékokat tartalmazó pendrive-ot sikerült megszereznünk, a férfi váratlanul meghalt.
A több ezer fájlt tartalmazó csomagban titokban rögzített hangfelvételekre, belső levelezésekre, szerződésekre, az országba behozandó külföldiekről komplett táblázatokra, adatbázisokra, dokumentumokra, nevekre, fiktív munkaszerződésekre, vietnámi, indiai, nepáli, pakisztáni, török, kurd, arab és más nemzetiségű és etnikumú személy által beadott munkavállalói kérelmi dokumentumra, kapcsolati hálókra és még sok minden másra bukkantunk. Ekkor találtuk meg annak a nyomát is, hogy az ügyben feljelentés is született, a feljelentő pedig bizonyítékokat adott át a nyomozó ügyészeknek. Megtaláltuk azt az üzenetet is, amit Orbán Áron társa az egyik elégedetlenkedő iráni partnerének írt, aki állítólag fenyegette. „A miniszterelnök öccsével üzleteltek. Tudjátok, mennyi az annyi és merre hány méter” – így szólt.
Közben kiderítettük, hogy egy másik férfi, Orbán Áron társának asszisztense is feljelentést tett. Ráadásul ő a feljelentésében elárulta, hogy a társaság egyik kulcsfigurájának tartott vállalkozó utasítására hamisított is dokumentumokat annak érdekében, hogy külföldiek bejöhessenek az országba. Feljelentésében egyebek mellett olyan hamis szerződésről tett említést, amely alapján Magyarországra érkező emberek egy része nem kapott munkát, másik részük pedig egyszerűen illegális migránsként távozott más uniós országba.
Orbán Áron cégének, a Multi Shootnak a munkafolyamatban az volt a szerepe, hogy a munkavállalóknak időpontokat foglaljon a külképviseleteken.
Miután az adathordozón megtaláltuk az ügyszámot, megkerestük a Központi Nyomozó Főügyészséget. Válaszában a főügyészség szóvivője azt írta, hogy a „megjelölt ügyben a Központi Nyomozó Főügyészségen jelenleg is folyamatban van a nyomozás, azonban az eljárás részleteiről a nyomozás érdekében további adat nem közölhető”.
Nem hivatalos forrásból azonban megtudtuk, hogy a nyomozást nem sietik el, és eddig mindössze két embert hallgattak ki tanúként. Azokat, akik a feljelentést tettek: a már említett asszisztenst, valamint azt a férfit, aki Nepálból hozott volna be embereket és aki idén áprilisban halt meg. Az általa hátrahagyott pendrive-on tárolt hangfelvételekből derült ki, hogy mielőtt feljelentést tett, több olyan embert is felkeresett, akik szintén a pénzük után futottak. A velük folytatott beszélgetéseit is rögzítette, akárcsak azokat a beszélgetéseit, amit Orbán Áron társával folytatott.
Kutatásunk során derült ki, hogy Orbán Áron köre – az ő cégének, a Multi Shootnak az aktív közreműködésével – szerződést kötött magyarországi egyetemekkel. Az már korábban kiderült, hogy Orbán Áron cége, a Multi Shoot több tucat vietnámi állampolgárt íratott be életmentőképzésre a pécsi egyetemre, de az adathordozón rábukkantunk azokra a szerződésekre is, amelyeket ugyanez a cég a nyíregyházi és a győri egyetemmel kötött.
A modell teljesen ugyanaz volt, de a tavaly áprilisi dátummal aláírt szerződés szerint a Multi Shoot a nyíregyházi egyetemmel nem életmentő képzésekre szerződött. Az ottani képzések „Európai Uniós társadalomismeret”, „Gyógy-és fűszernövények termesztése”, valamint „Műszaki alapismeretek” néven futottak volna, míg a győri egyetemen „marketing és közgazdasági” képzésről volt szó. Igaz, míg a pécsi egyetemre valóban jöttek vietnámiak, a győri és a nyíregyházi egyetemre már nem, minden bizonnyal azért, mert időközben a hatóságok már blokkolták az ehhez szükséges C vízumokat. Ebben szerepet játszhatott az is, hogy az EU valamelyik országában az ottani hatóságok találtak olyan illegálisan ott tartózkodó migránst, aki eredetileg a pécsi „egyetemi képzés” miatt kapta meg a C vízumot, de a képzés után nem tért haza.
A Telex kiderítette, milyen cégek voltak érintettek ezekben az ügyletekben. Közülük az egyik 2023 októberében felkerült a minősített kölcsönbeadók listájára, de két hónappal az Orbán Áron és Héjj Dávid miniszterelnöki biztos közötti beszélgetés hangfelvételének kiszivárgása után – nemzetbiztonsági okokra hivatkozva – visszavonták az engedélyét.
Az ügy érintettjeivel folytatott beszélgetések, az adathordozón található dokumentumok és hanganyagok segítségével a Telex tényfeltáró cikkben mutatja be, kik az ügy szereplői, kik a kulcsfigurák, ők honnan ismerik egymást, miből állt az „üzleti modelljük”, valamint azt is, milyen folyamatok vezethettek el ahhoz, hogy Orbán Áron tavaly májusban a miniszterelnök intézőemberénél próbált a saját és a társai érdekében lobbizni. Az ügyben megkerestük az érintetteket, Orbán Áron és Orbán Viktor nem reagált a kérdéseinkre.
A Telex írását teljes egészében itt olvashatja el.