A Tisza-kormány bűncselekménnyé nyilvánítaná a hírhamisítást – írta Magyar Péter, miután Bohár Dániel ukrán zászlót adott a kezébe
2025. április 15. – 10:54
frissítve
Magyar Péter a Facebookon bejelentette, hogy ha a Tisza Párt kormányra kerül, bűncselekménnyé nyilvánítja a hírhamisítást. Ennek az adta az apropóját, hogy hétfő este a Megafon egyik első számú influenszere, Bohár Dániel kiposztolt a Facebookra egy képet Magyarról, ahogy egy ukrán zászlóval a kezében áll, és ezt írta hozzá:
„Hogy került a kezébe ukrán zászló?
Miért támogatja Ukrajna EU-tagságát Magyar Péter?
Mert ez a hatalom ára.
Úgy szól a megegyezés, hogy Manfred Weber kormányra segíti a Tisza pártot, minden anyagi forrást megadva.
Ezért cserébe a Tisza pedig végrehajt mindent, amit Brüsszel diktál.
Például azt, hogy bevigyék Ukrajnát az EU-ba.
Ezért az ukrán zászló.”
Ha azonban az első mondatot nem költői, hanem megválaszolandó kérdésnek tekintjük, a válasz nagyon egyszerű: úgy került Magyar Péter kezébe a zászló, hogy valaki – feltételezhetően Bohár – leszedte a Wikipedia-oldaláról az ukrán zászló képét, és beleszerkesztette Magyar Péter kezébe. Fél órával a bejegyzés megosztása után Bohár törölte az első mondatot, de a Facebook megőrzi a posztok előzményeit.
Magyar erre hivatkozva írt arról, hogy betiltanák a hírhamisítást, amire nem sokkal később Bohár is reagált. Méghozzá azt, hogy miután a Tisza bejelentette, hogy igennel szavazna Ukrajna EU-csatlakozására, „ukrán zászlóval illusztrálni Ukrán Pétert a legkevesebb”. Hozzátette, hogy „hiába próbál az igazság elől menekülni, mi a Megafonnál ezt nem fogjuk engedni”.
Nem ez volt az első eset, hogy Bohár kihasználta a modern képmanipulációs lehetőségeket. Amikor a Tisza elindította a Nemzet Hangja nevű konzultációját, az influenszer kirakott egy képet, amin állítólag azt lehetett látni, hogy este hatig senki nem szavazott. Ez azonban nem volt igaz, és nem is egy titkos, unatkozó tiszás informátora küldte, ugyanis a kép még reggel, a szavazás indulása után pár perccel került fel egy 200 ezer fős Tisza-szimpatizáns csoportba. Itt azonban csak nem igazi kontextust adott a képhez.
Ahogy tavaly januárban, amikor az olasz börtönök borzasztó állapotát illusztrálta egy olyan képpel, ami a több mint hatvan éve bezárt Alcatrazban, az USA-ban készült. Pár hónappal korábban viszont már belenyúlt egy képbe, és úgy osztotta meg a Momentum egyik posztját, hogy letörölte arról a magyar zászlót, hogy úgy tűnjön, a román válogatott sikerének örülnek.