Központi hibabejelentő és Kolibri Színház – a Tisza képviselői nélkül vitáztak a Fővárosi Közgyűlésben
2025. január 29. – 16:09
![Központi hibabejelentő és Kolibri Színház – a Tisza képviselői nélkül vitáztak a Fővárosi Közgyűlésben](https://assets.telex.hu/images/20250129/1738161743-temp-jLjNJa_hero-normal:xl.jpg)
Központi hibabejelentő rendszerről, hitelfelvételről és a Kolibri melletti kiállásról is szó volt a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén, miután a képviselők korábban már órákat vitáztak a Rákosrendezőre vonatkozó elővásárlási jog érvényesítéséről. Az ülésen ezen részén a Tisza Párt többsége nem volt benn, a rákosrendezői ügyek tárgyalása után kivonultak az ülésteremből, mert nem hajlandóak „mutyikban” részt venni. A tiszások a saját előterjesztéseik vitájának többségére se jöttek be, azokat nem is tárgyalták.
Hibabejelentő rendszer: Vitézy Dávid előterjesztésében azt javasolta, hogy indítsanak el Budapesten egy 0-24-es közterületi hibabejelentő rendszert. A képviselő szerint ma nehéz felkutatni, hogy egyes problémakörök kihez tartoznak, nem egyszerű bejelenteni egy összetört kukát vagy egy veszélyes vezetéket. „A Járókelő civil kezdeményezésként rengeteget tett azért, hogy egyszerűbbé tegye a városlakók életét és hibabejelentéseit, de itt az ideje, hogy a Főváros közszolgáltatásként megszervezze a saját hivatalos rendszerét” – fogalmazott Vitézy. A javaslat elfogadásával elkezdhetik ennek a rendszernek a tervezését.
Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) szerint ha főváros a meglévő problémákat se tudja kezelni, akkor egy bejelentő felület ezen nem fog segíteni. Arról beszélt, hogy Budapestnek többet kellene költenie felújításokra, a költségvetésben is többet fordítana erre a célra. Döme Zsuzsanna (Kutyapárt) szerint inkább a Járókelő rendszerét kellene valahogy integrálni, mert nekik elég tapasztalatuk van. Javaslatával elkerülné azt, hogy mindent hivatalon belül intézzenek el, szerinte jó, ha a civilek is be vannak vonva ezekbe a folyamatokba.
Karácsony Gergely a központi hibabejelentővel ötletével kapcsolatban elmondta, hogy jó elképzelésnek tartja, hogy szorosabban együttműködjenek a Járókelővel. Vitézy Dávid viszont azt nem támogatja, hogy az együttműködés a Járókelővel egy saját rendszer helyébe lépjen.
![Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője felszólal a Fővárosi Közgyűlés ülésén – Fotó: Huszti István / Telex](https://assets.telex.hu/images/20250129/1738161575-temp-LlDdkE_cikktorzs:xl.jpg)
A Fidesz képviselője, Szepesfalvy Anna a napirendi pontok vitája közben azt kérte, hogy vegyék le napirendről a Tisza Párt javaslatait. A képviselő azzal indokolt, hogy mivel a Tisza képviselői nincsenek a teremben, az előterjesztők nem tudnak javaslataikról beszélni. A képviselők szavaztak a fideszes képviselő javaslatáról, a jelenlévő többség pedig támogatta azt. Karácsony Gergely kérésére a Kolibri Színház melletti kiállást végül mégis napirendben tartották.
Kutyabarát Városháza: Kovács Gergely (Kutyapárt) javaslatával kutyabaráttá szeretné tenni a hivatalt. A Városháza épületében most csak vakvezető kutyát lehet behozni. Ez szerinte rossz megközelítés, mert egyrészt sokan tartanak kutyát, másrészt a kutyák jelenléte üdítő. Vitézy Dávid a Városháza cicája, Buci támogatása miatt aggódott. Szerencsére ma már a macskák is tudnak közleményt kiadni, így rendeződött a kérdés. Buci azt írta: Budapest sokszínű, és megférnek majd egymás mellett a kutyákkal, az előterjesztést támogatja.
Kolibri melletti kiállás: A tiszás Barna Judit javaslatában felkérte a főpolgármestert, vizsgálja meg milyen lehetősége van a fővárosnak, mint fenntartónak a Kolibri színházban kialakult helyzet kezelésére, illetve a színház és társulata melletti kiállásra. A Kolibriban Novák János nemrég távozott az igazgatói pozíciójából, Novák és a társulat is Vidovszky György pályázatát támogatta, ám a kulturális minisztérium Zalán Jánost, a Pesti Magyar Színház volt igazgatóját nevezte ki. Barna Judit azt állítja, hogy Zalán János egy másik színházat akar megvalósítani a Kolibriban.
A Kolibri két színésze is jelen volt az ülésen. Nyirkó Krisztina elmondta, hogy Zalán Jánost akaratuk ellenére nevezte ki a minisztérium, Zalán pedig máig nem vette fel a kapcsolatot a társulattal. „Pályázatából kiderült, hogy az új igazgató nem a Kolibri eddig elért eredményeire építi terveit” – mondta. Szívós Károly szerint az új igazgató programja, tervei megvalósíthatatlanok, sőt ellentmondanak a fenntartó elvárásainak is. „Zalán a gazdasági fellendülést olyan programokra építené, mint a Lázár Ervin program, ami évi több tízezer néző, de ez megvalósíthatatlan.”
A színészek azt is elfogadhatatlannak tartják, hogy Zalán pénzügyi szükség esetén „szórakoztató felnőtt színházzá” alakítaná a Kolibrit. Ők a közönség által elvárt szakmai igényességnek szeretnének megfelelni a továbbiakban is. Hozzátették: a Kolibri helyett nincs alternatíva Budapesten, ezért kérik, hogy ne hagyják veszni ezt a színházat. „Reméljük, hogy ahogy Kemény Henrik történeteiben, végül itt is az igazság győz” – mondták.
Karácsony Gergely azt mondta, hogy a budapesti az egyik legszínesebb színházi kultúra, aminek sérülését ők nem fogadhatják el.
![Fotó: Huszti István / Telex](https://assets.telex.hu/images/20250129/1738161613-temp-JnfLpN_cikktorzs:xl.jpg)
Hitelfelvétel korszerűsítésekre: Az előterjesztések között szerepelt az is, hogy hitelfelvételről kezdenek tárgyalásokat: Az Európai Fejlesztési Bank (EIB) próbál zöld fejlesztési forrásokat kihelyezni, a MÁV is ilyen hitelt vesz majd fel. Most a BKV is megpróbálkozik, előzetes tárgyalásokat folytattak a Magyar Fejlesztési Bankkal, akik közvetítők. Három csomagot hoztak létre, ezeket finanszíroznák a kedvező kamatozású EIB hitelből. 13 milliárd forintból energetikai fejlesztéseket, 21 milliárd forintból a 2-es metró akadálymentesítése és 45 milliárdból járműcsere elkezdése a kisföldalattin. Ez a három, közel 80 milliárdos projekt a főváros szerint megtérülő is lenne.
Most ezeknek a tárgyalásoknak az „élesítéséhez” kért engedélyt a BKV a Fővárosi Közgyűléstől. Ha a tárgyalások lementek, akkor újra rá kell majd bólintnia a részletekre a testületnek, végül pedig a kormánynak is.
„Munkával lakásba”: A Fidesz képviselői elindítanák Budapesten a „Munkával lakásba” programot. Amennyiben megszavazzák a javaslatot, akkor a Budapesti Közműveknek létre kellene hoznia 50 munkahelyi státuszt, amire kizárólag a fővárosi hajléktalan szállón élők nyerhetnének felvételt. Gulyás Gergely Kristóf arról beszélt, ők abban hisznek, hogy munkával van kiút, így lehet valódi segítséget adni az embereknek. Kiss Ambrus főigazgató elmondta, hogy a szállókon élők többsége most is dolgozik, sokaknak nyugdíjuk van, de ennek ellenére sem tudnak maguknak önállóan szállást biztosítani. „Ez egy szégyen” – mondta.