Nagykanizsa polgármestere: Saját bőrüket vitték vásárra a tiltakozó kukások

2025. január 14. – 04:58

Nagykanizsa polgármestere: Saját bőrüket vitték vásárra a tiltakozó kukások
Horváth Jácint, Nagykanizsa polgármestere – Fotó: Horváth Jácint / Facebook

Másolás

Vágólapra másolva
  • Horváth Jácint a 2024-es önkormányzati választáson a DK jelöltjeként, de más ellenzéki pártok támogatásával azt a Balogh Lászlót győzte le, aki 2019-ben fideszes polgármesterjelöltként még nyerni tudott az összellenzéki jelölt ellen Nagykanizsán.
  • Horváth október óta vezeti a várost. Most leginkább arról beszéltünk vele, hogyan sikerült meghátrálásra kényszeríteniük a város lakóinak és politikusainak a MOHU-t, amely a hulladékkezelést a fideszes vezetésű Kaposvár cégének adta volna.
  • A város fideszes országgyűlési képviselője kezdetben Nagykanizsa ellenzéki vezetését okolta a helyzetért, aztán egyszer csak megváltozott a véleménye.
  • Horváth szerint gyakorlatilag a Fidesz idézte elő a problémát, de aztán kellett a fideszes országgyűlési képviselő támogatása is a sikerhez. Az igazi hősök azonban a nagykanizsai cég dolgozói voltak.
  • Tüntetést szerveztek, majd elérték hogy továbbra is a főleg helyi dolgozókat foglalkoztató Viridis-Pannonia szállítsa a szemetet Nagykanizsán és környékén.

Hogyan változott meg a MOHU megjelenésével a korábbi hulladékszállítási rendszer Nagykanizsán és környékén?

A MOHU 2023 júliusától vette át a koncesszori feladatokat, addig az önkormányzatok voltak felelősek a közszolgáltatásért, mi voltunk azok, akik kiszerződtek cégekkel. Ezen a 112 településen korábban Nagykanizsa város cége, a Viridis-Pannonia szállította el a hulladékot. 2023 júliusában változott a helyzet. Bejött a MOHU, de nem akart százvalahány szereplővel szerződni közvetlenül, ezért aztán hat régiókoordinátorral kötött szerződést, akin keresztül köti a szerződéseket a végső alvállalkozókkal. A mi területünkön, a Dél-Dunántúlon is megpályáztatták a régiókoordinátori szerepeket, mi is pályáztunk egyébként, de nem mi nyertünk, hanem a kaposvári-zalaegerszegi konzorcium.

Hogyan került ebben az ügyben előnybe Kaposvár?

Szerintem Kaposvár egyedül is szeretett volna pályázni erre a feladatra, mi érezzük itt a Dél-Dunántúlon, hogy a Fidesz tekintetében Szita Károly (Kaposvár polgármestere) meglehetősen erős fideszes polgármesternek számít. Viszont nem felelt meg azoknak a feltételeknek egyedül, amelyeket kiírt a MOHU, ezért be kellett vennie egy másik céget is a konzorciumba. Így tudott megfelelni a régiókoordinátori pályázatnak, ezért így pályáztak, nyilvánvalóan meg is nyerték, ahogy ezt előre sejtettük. Így aztán Kaposvár lett a régiókoordinátor, és ő szerződött innentől ebben a térségben – Somogy, Zala, Baranya, Tolna megyékben, és abban nem vagyok biztos, de mintha Fejér megye is benne lenne ebben. Ezekben a megyékben tehát Kaposvár az, aki tovább szerződik.

Hogyan sikerült Nagykanizsának 2024-re szerződést kötnie a hulladékszállításról?

Tulajdonképpen már 2023 végén is komoly vitánk volt arról, hogy milyen áron szerződjünk le, mert már akkor is a 2023 júliustól decemberig tartó időszakhoz képest rosszabb feltételeket kínáltak. Nagy nehezen karácsony előtt egy-két nappal meg tudtunk állapodni, leszerződtünk 2024-re.

Mi változott meg 2024-ben?

2024-ben újraindult volna az ártárgyalási folyamat, de valódi ártárgyalás végül nem volt. A MOHU-nak, mint az később, decemberben kiderült, voltak számításai arra, hogy ezt a feladatot hogyan lehet ellátni bizonyos áron, olcsóbban, mint ahogy korábban szerződtek. Arra hivatkoznak, hogy veszteséges nekik ez az üzletág. Nyilván veszteséges, hiszen rezsicsökkentés alatt van, 11-12 éves árakon dolgozik mindenki, de úgy persze hogy veszteséges, ha nem követi a költségnövekedést. Amikor a MOHU pályázott a koncesszori feladatra, tudhatta ezt. Nekik ez nem kell, hogy újdonság legyen. Voltak számításaik, de azt nem bocsátották rendelkezésünkre, hogy azok hogy jöttek ki, holott erre ígéretet tettek. Itt nagyrészt az autók amortizációja, az autók fenntartási költségei azok, amik alapvetően különbséget jelentenek az egyes cégek között. Nekünk 112 településre kell kimenni. Ha csak Nagykanizsán kéne gyűjteni a szemetet, nyilván sokkal hatékonyabb lenne az egész. Útdíjat kell fizetnünk, viszonylag új autóink vannak, ezért magasak az amortizációs költségek, ezek mind befolyásolják ezt.

Mit kifogásolt a MOHU?

A MOHU nem akarta elfogadni azt az árat, amit mi kértünk. Elég messze voltak, a mostani árainkhoz képest mondjuk 15-20 százalékos csökkenést kértek, amit nyilvánvalóan nem tudtunk vállalni.

Mennyire volt lehetőségük egyezkedni az árról a MOHU-val?

Szerettük volna, hogy konkrét ártárgyalások legyenek, amiken kifejthetjük a véleményünket. 2024. november végéig nem történt érdemi ártárgyalás, csak üzengetés volt, hogy ez az ár magas, ez az ár alacsony. Leülés nem volt az árakról, jelzem egyébként azóta sem. November végén szóltak, hogy nekik magas az általunk ajánlott ár, ezért aztán nem hajlandók velünk ellátni ezt a feladatot. Ekkor kapott egyébként ilyen jelzést Siófok és talán Marcali is. Ők csak szóban, mi viszont írásban is. Amikor megtudtuk, hogy nem akar a Kaposvári Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. (KHG) szerződni velünk, és Siófok is megtudta ezt, a siófoki polgármester tett ki egy kemény hangvételű posztot.

És Siófokon rögtön mellé is állt a helyi fideszes országgyűlési képviselő.

Igen. November 27-én lett érdekes a helyzet, mert akkor a siófoki fideszes országgyűlési képviselő, Witzmann Mihály szintén kirakott egy posztot, hogy ő kiáll a város cége mellett – függetlenül attól, hogy ellenzéki a siófoki polgármester.

Hasonlóan történt ez Nagykanizsán is?

Nagykanizsán ez nem így volt. Ez első két hétben az itteni fideszes országgyűlési képviselő, Cseresnyés Péter inkább a cég vezetőit, minket, városvezetőket kezdett el szidni, hogy mi nem jól tárgyaltunk. Azt mondta, későn kapott információt a tárgyalásokról, pedig mi csak próbáltuk védeni az itteni kollégák és a cég érdekeit.

Mikor változott meg Cseresnyés Péter véleménye, aki egy idő után mégis elkezdte kritizálni a MOHU-t?

2024. november 25-től az első két hét arra ment el Nagykanizsán a Fidesz részéről, hogy minket szidtak, minket próbáltak befeketíteni, hogy miattunk van veszélyben 80 ember munkája – mai napig kint vannak ezek a posztjaik érdekes módon. Valamikor sokkal később fordult át a MOHU elleni támadásba Cseresnyés Péter kommunikációja.

November 25-én jött az első jelzés a MOHU-tól is, hogy baj van. Addig azzal hitegettek minket, hogy majd lesz ártárgyalás Budapesten. Több héttel később, decemberben volt az első alkalom, hogy Cseresnyés arról posztolt: itt nem mi vagyunk a ludasok, én legalábbis ezt így értelmezem. Jóllehet, ő mindig is azt mondta, hogy nem kapott információt, de mi se tudtunk semmit, mert nem tudtunk tárgyalni a MOHU-val. Valószínűleg altattak minket, és ez egy megtervezett dolog volt. Legalábbis az a része, hogy a lehető legvégsőbb időpontig húzzák, majd bejelentik, hogy nem szerződnek velünk, hogy ezzel megkaparintsák a területünket. A MOHU felé szerintem előadta azt a kaposvári KHG, hogy velünk nem tud megegyezni, és átveszi a területünket.

Miért lett volna ez az érdeke a kaposvári cégnek?

Ez azért lett volna jó a KHG-nak, mert így már több mint 200 települése lehetne. Most van nekik 117, nekünk 112, tehát látszik az, hogy ez majdnem duplájára emelné a települései számát és a lakosságszámot is. Így 2026 végén, amikor lejár a jelenlegi régiókoordinátori szerződése, már egyedül is tudna erre pályázni, nem kéne bevonnia konzorciumként Zalaegerszeget.

Mikor tudtak végül tárgyalni a MOHU-val?

Rögtön a november 25-i hét után kértem időpontot a MOHU-tól, Pethő Zsolt vezérigazgatótól, akitől december 19-re kaptunk időpontot. Ott mi azt az információt kaptuk, hogy ez tulajdonképpen el van döntve, nem tudunk mit csinálni, de az emberek jogfolytonos átvételéről mindenképpen tárgyalni kell, és arról, hogy hogyan adjuk át a járműveket. Figyelembe akarták venni, hogy elég komoly járműállománnyal rendelkezünk.

Mit akart elérni a kaposvári cég?

Akkor már a nagykanizsai Viridis-Pannonia egyeztetett a KHG-val, de nem sikerült megegyezni. A KHG nem akarta azt a jogfolytonos átvételt, hogy január 1-től már a KHG átveszi a kollégákat. Ők azt szerették volna, ha közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonyuk, aztán új szerződést kötnek. Semmi konkrétumot nem tudtak mondani a járművek esetében, akkor már folyamatban volt az itteni telephelyük kiépítése, konténereket hoztak ide, és elkezdték idehozni a MOHU-s autókat is. Tulajdonképpen itt álltunk karácsony előtt, mi még mindig bíztunk abban, hogy történhetnek dolgok, még december 23-án telefonon beszéltem vezérigazgató úrral. Áfra Barnabás, a Viridis-Pannonia ügyvezetője előtte részletesen leírta neki, hogy hol állunk és miről nincs megállapodás.

Ezután hogyan próbáltak nyomást gyakorolni a MOHU-ra?

A két ünnep között már nem hívott vissza a MOHU vezérigazgatója, nem állapodtunk meg. Jött a karácsony, mi ekkor írtunk még egy levelet neki, hogy ne vegye át a KHG a feladatot, mert nem látjuk biztosítottnak a munka elvégzését. Leírtuk, hogy káosz lesz, tüntetések lesznek, leírtam, hogy mi lesz akkor, ha ragaszkodnak, hogy a KHG végezze a hulladékszállítást. Ez is lett, tüntetések voltak, mint láttuk, de káosz is lett mindenhol. Ott maradt nagyon sok utcában és településen a hulladék. Én még december 31-én állománygyűlésen voltam a cégnél, kértük a dolgozókat, én és a három térségi országgyűlési képviselő is, hogy maradjon minden így, továbbra is a Viridis-Pannonia végezze a szemétszállítást.

December 19-én kik voltak jelen a MOHU-val folytatott tárgyaláson?

A város részéről ott volt az alpolgármester, a cégvezető és én, a MOHU részéről a vezérigazgató és két helyettese. Az egyik a logisztikáért, a másik a létesítménygazdálkodásért felelős vezető volt.

Hogyan kezdődtek a demonstrációk?

Január 1-én elkezdődtek a megmozdulások, kora reggel kimentünk az új telephelyhez. Január 1-én, 2-án és 3-án is volt munkakezdés előtt demonstráció. Az első hajnalon nagyjából 20 percet csúszott emiatt a munkakezdés a KHG részéről, ennyit lehetett elérni, második nap már ott volt a rendőrség, hogy biztosítsa a helyszínt. Látszódott már az első napon, hogy nem tudtak időben végezni.

Hogyan, milyen minőségben végezte önök szerint a munkát ebben a pár napban a KHG? A cég január 2-án azt mondta, a feladat ellátását az addig megszokott minőségben biztosítják.

Nagyon sok helyen csúsztak, Nagykanizsán 2-án hatalmas csúszásokat halmoztak fel, nagyon sok helyen ott maradt a hulladék a hétvégére is, mert nem sikerült a feladatot teljesíteni. Érzékeltük közben azt is, hogy a KHG-nek például Marcaliból kellett átvezényelni embereket. Tamásiból, Polgárdiból érkeztek dolgozók, akiknek hajnali 2-kor kellett kelni, hogy 5-re ideérjenek, így tudták ellátni a várost. Közben a KHG végig azt kommunikálta, még január 3-án, péntek délután is, hogy csak adjuk át a dolgozókat, ők átvennék őket.

A Viridis-Pannoniánál főleg nagykanizsai dolgozók vannak?

Igen. Vannak a környező falvakból is nyilván, de jelentős részben nagykanizsaiak.

Mi történt azon a napon, amin kiderült, mégis folytathatja a szemétszállítást a nagykanizsai cég?

Tehát akkor jött január 3. délután, amikor Cseresnyés Péter bejelentette: úton van Budapestre Áfra Barnabással, a Viridis-Pannonia ügyvezetőjével. Aztán megkötöttek egy szerződést szóban. Az idei évre vonatkozó írásbeli szerződést remélem látni fogjuk a következő napokban. Nyilván ez alacsonyabb a tavalyi árnál sajnos, de remélem, megfelel nekünk. Alapvetően most az volt a fontosabb, hogy helyben mi lássuk el ezt a feladatot. (Az interjú elkészülése óta Horváth elmondta: látta a szerződést, és úgy tűnik, hasonló feltételekkel folytathatják a munkát a Viridis-Pannonia dolgozói.)

Lehet tudni, hogy Cseresnyés Péternek miért változott meg a véleménye a nagykanizsai hulladékszállítás kérdéséről?

Őszintén szólva ezt nem tudom, de elég nagy volt a közvélemény nyomása szerintem. A közvélemény egyértelműen a helyi cég mellett van, és úgy érzi, hogy el akarják venni tőlünk ezt a dolgot, és aki amellé áll be, hogy elvegyék ezt a dolgot Kanizsától, az igazából elárulja Kanizsát. Be kellett látnia neki is, hogy ha jól akar kijönni ebből az egészből, akkor arra az oldalra áll, ahol mi is álltunk mindig. Meggyőződésem, hogy jól döntött, örülök is neki, mert ez a jó út. Alapvetően itt néhány olyan kaposvári érdek volt, hogy ez a folyamat ebbe az irányba menjen.

Mi volt az első reakciója, amikor kiderült, mégis folytathatja a Viridis-Pannonia a szemétszállítást Nagykanizsán és környékén?

Nagyon örültem neki, ki is tettem akkor egy posztot, amiben megpróbáltam leírni, mit érzek, mit gondolok róla. Én az együttműködésnek és a közös kiállásnak a győzelmét látom ebben. Valahol mindig az számított, hogy ennek a 80 családnak a sorsa rendben legyen. Nekik nagyon rossz karácsonyuk volt, nagyon rossz újévük volt. Úgy mentek el az ünnepekre, hogy nem tudták, mi lesz a munkahelyükkel, lesz-e munkájuk egy-két hét múlva.

Mit mondtak a dolgozóknak az ünnepek előtt?

Azt kértük, tartsanak ki, mert szeretnénk megállapodni a MOHU-val. Úgy gondoltuk, be fogja bizonyítani a KHG, hogy nem fogja tudni ellátni ezt a feladatot – ez így is történt.

Október óta vezeti polgármesterként Nagykanizsát, tapasztalt-e azóta hasonló egyetértést helyi politikusok és lakók között?

Ekkorát sajnos nem, de remélem lesz még több is majd. Ez tényleg példaértékű volt, azt gondolom, hogy országos szinten is. Vannak nyilván normálisabban működő ellenzéki-kormánypárti kapcsolatok az országban, mint a miénk, de alapvetően ez az ügy megmutatta: ha van közös érdek, a másik fél belátja, hogy az az út a helyes, amit mi képviselünk, kiállunk érte közösen, az emberek mögénk fognak állni, és ezzel az erővel nagyon sok mindent el lehet érni.

Látott erre korábban esélyt, hogy a tüntetések hatására mégis megvalósulhat az, amit szeretnének? Jogilag nem úgy tűnt, hogy ez már le van játszva?

De, úgy tűnt. A tüntetés volt az egyik, de ez több elemből állt. Kellett az, hogy Cseresnyés Péter beleálljon, mert itt a MOHU és a fideszes érdekkörök mozgásai kellettek. Ha ő elengedte volna a történetet, valószínűleg nincs megállapodás. Ez viszont az ő politikai karrierjébe is egy hatalmas vágás lett volna. Nekünk ellenzéki oldalról az volt a feladatunk, hogy a népet magunk mellé állítva rákényszerítsük a helyi Fideszt arra, hogy igenis a mi álláspontunkat képviselje, mert onnantól tudunk csak nyerni. Miután ez megtörtént, ez még mindig nem volt elég. Ez volt december 16-án, 19-én nekünk még mindig azt mondták, hogy márpedig a KHG fogja ellátni a területet.

Mivel magyarázza, hogy mégis sikerrel jártak a tiltakozások?

Kellett a nyomásgyakorlás, az, hogy a KHG belássa, nem tudja ellátni a feladatot a mi embereink nélkül. A mi embereink pedig nem akartak átmenni. Ha itt megmozdul 10 ember, és átmegy január 1-én, valószínűleg semmi értelme nem lett volna a tüntetéseknek, mert akkor a KHG el tudta volna látni a feladatot. A dolgozók a hősök, mert ők a saját egzisztenciájukat veszélyeztették, így tartottak ki a cég mellett. Nélkülük ez nem ment volna, a saját bőrüket vitték a vásárba. Nem volt kérdés, hogy ezekért az emberekért érdemes harcolni, érdemes mellettük kiállni. Semmi kényszer nem volt rajtuk, érezték, hogy az elmúlt években mit kaptak ettől a cégtől, milyen jól bánt velük ez a cég, ez volt az, ami itt tartotta őket.

Igazából akkor megkapták ezt a lehetőséget arra, hogy átmenjenek a KHG-hez?

Persze, bármikor bárki dönthetett volna úgy, hogy megszünteti a munkaviszonyát. A KHG már a november 25-i héten megbízott diákokat azzal, hogy szórólapokat osszanak, a telephely bejáratánál osztották a szórólapokat a rakodóknak, kukásautó-sofőröknek, hogy jöjjenek át január 1-től. Összehívtak egy toborzót is november végére Kanizsán, amire senki nem ment el. Konkrétan senki.

Változott-e, és hogyan változott a kanizsaiak és a kanizsai városvezetés viszonya a kormánnyal?

Maga a helyzet nem jött volna létre szerintem. Benne volt a helyi fideszes képviselő a megoldásban, de a probléma okozásában is. Maga a probléma se jött volna létre ha a Fidesz nem szervezi ki ezt a tevékenységet a MOHU-nak, vagy ha MOHU mögött nincs egy politikai jóváhagyás arra, hogy ez így történjen, és a kanizsai terület Kaposvárhoz tartozzon. Ezt mindenki érzi, hogy ebben van egy erős politikai szál, hogy ez ide eljuthasson. Éreztük magunk mellett a szimpátiát, éreztük magunk mellett végig a város lakosságát, kicsit talán a semlegesebb lakosok szimpátiáját is. Azt, hogy ennek lesz-e hosszútávú politikai hatása, azt nem tudom megmondani.

Mit gondol a határozatról, amit beadott a DK az Országgyűlés feloszlatásáról és előrehozott választások kiírásáról?

Alapvetően nyilván jó dolognak tartom, ha Magyar Péter azt mondja, hogy legyenek új választások, és készen állnak. Itt is nagyon jól szerepelt a választásokon a Tisza. Feloszlatást csak parlamenti pártok tudnak kezdeményezni, mi megtettük ezt. A Fidesz belátása kell hozzá, ha elég bátrak ehhez, úgyis kiírják. Legalább itt az alkalom, erre lépniük kell valamit, szerintem ez jó húzás volt. Kétlem, hogy a Fidesz új választást fog kiírni, de politikailag ezt meg kellett tenni.

A jó választási eredményeken túl mennyire lehet érezni a Tisza jelenlétét Nagykanizsán?

Azt látom, hogy vannak Tisza-szigetek, Magyar Péter is volt itt valamikor decemberben, nagyon sokan voltak a rendezvényén. Én büszke vagyok arra, hogy itt a DK sem szerepelt rosszul, az országos átlag dupláját hozta. Nyilván a Tisza is az országos tendenciákhoz viszonyulva jól szerepelt. Én remélem, hogy a kormányváltás 2026-ban meg fog történni úgy, hogy helyben is a mostani ellenzéki pártok fogják adni a képviselőt, nem Fidesz–KDNP-s képviselője lesz 2026-ban a térségnek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!