A DK kezdeményezi az Országgyűlés feloszlatását

2025. január 3. – 14:13

Másolás

Vágólapra másolva

Határozati javaslatot nyújt be a parlamentnek és kezdeményezi az Országgyűlés idő előtti feloszlatását a Demokratikus Koalíció (DK), jelentette be Gyurcsány Ferenc, a párt elnöke.

„Azt hiszem, azoknak van igaza, akik azt mondják, hogy nem kell megvárni, hogy 2026 tavaszáig ez a kormány hivatalban maradjon. Sokkal rosszabb állapotban van ez az ország, minthogy lenne még mondjuk 15-16 hónapja. Ráadásul ez a kormány láthatólag nem tud mit kezdeni azzal a válsággal, amit alapvetően ő maga idézett elő. Nem Ukrajna, nem Brüsszel, hanem Magyarország” – mondta Gyurcsány az ellenzéki párt Facebook-oldalán. Gyurcsány Ferenc egyúttal bejelentette, a párt frakcióvezetőjeként kezdeményezi a parlament feloszlatását.

A DK azután nyújtja be a javaslatot, hogy január 1-jén a Youtube-on elmondott újévi beszédében Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke előrehozott választást követelt. „Nincs több időnk, és nem adunk több esélyt. Hozzák előre a választás napját a lehető legkorábbi időpontra, hogy ne fecséreljen az ország több időt feleslegesen, mert nincs több időnk. Nincs még egy évünk. A magyar embereknek már nincs hova hátrálnia” – mondta Magyar Péter az újévi beszédben.

Az előrehozott választás témájával foglalkozott rövid elemzésben a Választási földrajz is, az Alaptörvény értelmében, technikailag két esetben lehetséges:

  1. vagy az Országgyűlés oszlatja fel magát,
  2. vagy a köztársasági elnök dönt így, miután egyeztetett a miniszterelnökkel, az Országgyűlés elnökével, illetve a parlamenti frakcióvezetőkkel.

Utóbbi esetben tehát Sulyok Tamásnak egyeztetnie kell Orbán Viktorral, Kövér Lászlóval, és az országgyűlési képviselőcsoportok vezetőivel, vagyis Kocsis Mátéval (Fidesz), Simicskó Istvánnal (KDNP), Gyurcsány Ferenccel (DK), Bedő Dáviddal (Momentum), Dr. Lukács László Györgygyel (Jobbik), Dr. Tóth Bertalannal (MSZP), Tordai Bencével (Párbeszéd), Ungár Péterrel (LMP) és Toroczkai Lászlóval (Mi Hazánk). Gyurcsány véleménye a fenti videóban hangzik el.

A feloszlatás napjától 90 napon belül kellene új választást tartani, de leghamarabb a kihirdetéstől számított 70 nap múlva.

Egyik verzióra sincs túl nagy esély, mivel a Fidesz-KDNP-nek jelenleg kétharmados többsége van a parlamentben, és jelenleg nincs olyan alkotmányjogi körülmény, ami indokolná az Országgyűlés feloszlatását és az új választás kiírását.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!