A Heim Pál Gyermekkórház mind a négy műtüdője használatban van, 1-2 éves gyerekeket próbálnak életben tartani

2025. január 11. – 09:25

Másolás

Vágólapra másolva

A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben az a ritka és extrém helyzet állt elő, hogy az összes műtüdő berendezésük használatban van, amivel kritikus és súlyos állapotú gyerekeket tartanak életben, írja az MTI. A jelenleg műtüdővel életben tartott gyerekek 1-2 évesek, vírusos, illetve bakteriális fertőzés talaján kialakult súlyos légzési elégtelenség miatt van szükségük a műtüdőre. Az érintett gyerekeket 10, 12, 18 és 23 napja a gépek tartják életben.

A kórház közleménye szerint ennyi és ilyen súlyos állapotú beteg sikeres ellátásához nemcsak az intenzív osztályokon dolgozó orvosok és ápolók tudása szükséges, hanem az intézmény számos munkatársának szoros szakmai együttműködése is.

Az intézetben 2018 óta működik országos ECMO-központ, jelenleg gyermekek és újszülöttek részére négy műtüdő készülékkel, melyeken eddig 47 kritikus állapotú gyermeket kezeltek.

A műtüdő azoknak a súlyos állapotú betegek számára ad esélyt az életben maradásra, akiknek tüdeje már lélegeztetőgép segítségével sem képes biztosítani a szervezet ellátását oxigénnel. A műtüdős kezelés alatt a gázcsere a beteg szervezetén kívül történik, lehetővé téve a beteg tüdő nyugalomba helyezését, időt adva és esélyt teremtve a szerv gyógyulására.

Az intézet azt mondta az MTI-nek, hogy a négy műtüdővel kezelt beteg gyermek közül kettőt jó eséllyel hamarosan biztonságosan levehetnek a készülékről.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!