Magyar Péter Orbánra vár a közeli hozzátartozói vagyonnyilatkozatának közzétételével

2025. január 3. – 14:03

Másolás

Vágólapra másolva

„Felszólítom, hogy január 1-jével hozza nyilvánosságra az összes közeli hozzátartozójának a vagyonnyilatkozatát öt évre visszamenőleg. Én is így fogok tenni. Áll az alku?” – írta még decemberben Magyar Péter Orbán Viktornak. Január első napjaiban azonban egyikük sem tett közzé vagyonnyilatkozatokat.

„Magyar Péter akkor fog így tenni, ha a miniszterelnök is vállalja ezt” – írta megkeresésünkre a Tisza Párt. Közölték továbbá, hogy Magyar Péter három kiskorú gyermekének nevén semmilyen ingó vagy ingatlan vagyon sincs. Kerestük Orbán Viktor sajtófőnökét is, hogy tervezik-e közzétenni Orbán Viktor közeli hozzátartozóinak vagyonnyilatkozatát, de kérdéseinkre nem érkezett reakció.

A Tisza Párt válasza szerint Magyar Péter „édesanyjának, édesapjának és a testvéreinek is készséggel nyilvánosságra hozza a vagyonnyilatkozatát, amint a miniszterelnök is vállalja, hogy így tesz”. Azt is közölték, hogy a Tisza-kormány alapjaiban írná át a jelenlegi „semmit sem érő vagyonnyilatkozati rendszert és annak ellenőrzését is”.

„A magyar embereknek joga van tudni, hogy amíg ők évről évre nehezebben boldogulnak, addig az ön szülei, testvérei, gyerekei, vejei, felesége hogyan és miből váltak milliárdossá vagy éppen százmilliárdossá” – indokolta Magyar decemberi Facebook-posztjában, hogy miért követelte Orbántól a vagyonnyilatkozatok közzétételét. Szerinte ideje lenne tisztázni, hogy a miniszterelnök édesapjának, gyerekeinek és vejeinek cégei hány százmilliárd forint értékben kaptak állami megrendeléseket.

Orbán és Magyar vagyonnyilatkozata nyilvánosan is elérhető, a miniszterelnök a törvényi előírásoknak megfelelően legutóbb tavaly februárban tette közzé a sajátját. Aszerint megcsappantak megtakarításai, összesen 10 millió forint maradt a feleségével közös bankszámláján. Orbán vagyonnyilatkozatából kiderült, hogy továbbra is megvan a felcsúti háza és a 233 négyzetméteres Cinege utcai (XII. kerület) lakása – utóbbinak csak felerészben a tulajdonosa. Bevallása szerint autója, jachtja, repülőgépe, helikoptere és egyéb ingósága még mindig nincs, mint ahogy egyetlen céghez sincs köze.

A Tisza Párt még nyáron töltötte fel a színeikben európai parlamenti mandátumhoz jutott képviselők magánérdekeltségeikről szóló hivatalos nyilatkozatát. Ezek nem a hagyományos értelemben vett vagyonnyilatkozatok, vagyis a képviselők olyan vagyontárgyairól, mint például ingatlan, állampapír vagy részvénytulajdon, nem tartalmaznak adatokat.

Magyar Péter releváns külső tevékenységnek csak a Tisza Párt elnöki tisztségét jelölte meg, ezenkívül feltüntette, hogy az LLM Zrt. 100 százalékos tulajdonosa, amelyből viszont még nem keletkezett jövedelme. Az elmúlt három évre több tagságot és munkahelyet is megadott, ahol feltüntették az onnan származó jövedelmet és annak gyakoriságát.

A magyar vagyonnyilatkozati rendszert évek-évtizedek óta bírálják az átláthatóságért küzdő civil szervezetek (az ajánlásaik itt olvashatók). A fő probléma, hogy képviselők lényegében azt írhatnak be a dokumentumba, amit csak akarnak, az égvilágon semmi következménye nincs annak – már ha egyáltalán kiderül –, hogy ha valaki kifelejt például egy 1,5 milliárd forintos állami támogatást a vagyonnyilatkozatából. A dokumentumokat nem ellenőrzi automatikusan semmilyen hatóság, és a kormánytagok, képviselők, közjogi méltóságok anyagi helyzetéről addig biztosan nem kapunk valós képet, amíg a családtagjaik nyilatkozata nem nyilvános. Arról már írtunk, hogy miért tudhatunk meg évről évre egyre kevesebbet Orbánék vagyoni helyzetéről.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!