Orbán Viktor: Orwell könyvét érdemes lesz levenni a könyvespolcról

2024. december 22. – 20:56

Másolás

Vágólapra másolva

A magyar gazdaság kibekkelte az elmúlt három évet, január 20-án Donald Trump beiktatásával új világ kezdődik, Novák Katalin és Varga Judit pedig világsztárok voltak, akik marhaságot csináltak – többek között ezekről beszélt Orbán Viktor a szombaton rögzített, vasárnap este leadott „évértékelő interjújában” az M1-en. A miniszterelnök azt ígéri, 2025-ben jobban fogunk élni, mint idén, „a kérdés csak az, hogy tudunk-e szebben élni”.

Arra a kérdésre, hogy melyik volt neki 2024 legfontosabb pillanata, azt mondta, az, hogy kilábalunk a háborúból, karnyújtásnyira vagyunk a békétől. „Az elmúlt három év nyomasztó három év volt, úgy élni, hogy a szomszédodban olyan háború zajlik, amiben naponta meghalnak több százan, időnként több ezren, és egy ország a szemed láttára kiürül, szétbombázzák, elveszíti az erőforrásai tekintélyes részét. (…) Érzed, hogy minden lelassul, nehézzé válik és túl kell élned az évet, az a feladat, hogy ne süllyedj el, ne legyen rosszabb, mint volt. Ez rányomja a bélyegét a szomszédos országok hangulatára, nem beszélve a szegény ukránokról. Ebben éltünk három évig. Azt hogy ennek most vége lehet, az olyan mint, amikor a víz alól fel tudsz jönni, és hosszú idő után levegőhöz jutsz. Ez egy ilyen nagyszerű érzés szerintem és ettől valóban csak karnyújtásnyira vagyunk” – mondta.

Orbán arról beszélt, hogy a két „békemissziója” szerinte kötelező volt: „Épp most temettük Kozma Imre atyát, tőle tanultuk meg, hogy a kereszténység nem elmélet, hanem gyakorlat. Ha keresztény ország vagy, segítened kell a bajbajutottakon, amihez kaptunk is eszközöket, hiszen épp Magyarország adta az EU soros elnökségét, így a szokásosnál is több eszköz volt a kezünkben. Ilyenkor ezt kötelesség használni.” A békemissziók sikerességéről azt mondja, az egész helyzettől inkább sírhatnékja van az embernek, nehéz eredményekről beszélni, azt viszont a magyar elnökségnek tudja be, hogy ma már mindenki a békéről beszél.

Az orosz–ukrán háborúról azt mondta, ezt a háborút az EU elvesztette, de megpróbálnak majd „szárnyaszegett kommunikációs kísérleteket” bevetni arról, hogy „a vereség miért győzelem, és a győzelem miért vereség. Orwell könyvét érdemes lesz levenni a könyvespolcról, hogy megfejtsük, mit miért mondanak.”

Donald Trumppal egy elszánt, felkészült szereplő lép a porondra, ami meg fogja változtatni a teljes nyugati világot. Orbán „gondolatban már ebben a realitásban” él, és a 2025-ös költségvetés is eszerint a realitás szerint készült el. Arról is kérdezték, hogy tud-e, akar-e segíteni abban, hogy barátságos kapcsolat legyen az EU és Trump között, Orbán szerint erre nincs szükség. „A politikai elemzőkkel legyünk óvatosak. A politika világa a leggyakrabban egészen más, mint ahogy az elemzők elképzelik. Például semmi közvetítésre nincs szükség az Egyesült Államok és az Európai Unió között. Az amerikaiak, ezek nagytestű, erőteljes, vadnyugati filmekből ismert, magabiztos cowboyok. Nem szoktak kérni senkit, hogy közvetítsenek nekik bármilyen ügyben. Odamennek, aztán megmondják, mit akarnak.” (A hasonlatot azzal egészítette ki, hogy ha Amerika cowboy, akkor Európa egy öszvér.)

Az EU-val szerinte vannak kibékíthetetlen ellentéteink, például azért, mert „nem engedjük, hogy Magdeburgot csináljanak Magyarországból”, és „genderügyben sem véletlen, hogy bepereltek minket”.

Szerinte az Európai Tanácsban a háború és a béke kérdése a legmélyebb törésvonal, Szlovákiát és Magyarországot leszámítva ezt mindenki a saját háborúnak tekinti. „Ha viszont a sajátodnak érzed – és a radikális háborúpártiak így is beszélnek –, akkor mozgósíts minden energiát. Akkor nem az a baj, hogy elköltöttünk 310 milliárdot – szerintem ez óriási hiba –, hanem hogy csak ennyit költöttünk el, ez a hiba! Mert ha 400-at költöttünk volna el, vagy 500-at, mondják ők, ha odaadtunk volna még több pénzt, még több fegyvert, valaki szerint ha csapatokat is küldtünk volna, akkor megnyertük volna a háborút. Amire nekem nem az a válaszom, hogy nem nyertük volna meg, hanem hogy ez nem a mi háborúnk. És ez rögtön mutatja azt a törésvonalat, ami elválaszt minket.”

A magyar gazdaságról is beszélt: „A gazdaság kibekkelte az elmúlt nehéz három esztendőt, amit a háború jelent, és nem játszotta el az újrakezdés esélyét. Ez a legfontosabb dolog.” Kiemelte, hogy alacsony a munkanélküliség, a háromból két évben nőttek a bérek, és fenn lehetett tartani a 13. havi nyugdíjat és a rezsicsökkentést is. „Aki hazament, és felkapcsolta a villanyt, már egy kormánytámogatást kapott, aki bekapcsolta a gázt, egy kormányzati védelmi program részévé vált. Sorolhatnám tovább.” Szerinte az a kérdés, hogy ha jön a béke, akkor milyen állapotban leszünk: úgy nézünk ki, mint akibe hálni jár a lélek, vagy oda tudunk állni a rajtvonalhoz – szerinte a magyar gazdaság az utóbbi állapotban van.

A kegyelmi ügyről azt mondja, Varga Juditot és Novák Katalint „nem kellett építeni, mert nem olyan asszonyok, akiket lehet építeni, talán épp ezért voltak ilyen sikeresek”. „A mi veszteségünk nem egy kommunikációs erőfeszítés elveszítése, több év megfeszített munkájának a gyümölcse veszett el. Ráadásul nem csak nekünk, nem csak a jobboldalnak. Világsztárokról beszélünk! Lehet, hogy ez Magyarországon nem volt köztudott, de a politika világának sztárjairól beszélünk, Pekingtől Tanzánián át New Yorkig, Moszkvával bezárólag.” Szerinte azonban „nincs mit tenni, a politika ilyen: ha csinálsz egy marhaságot, amit nem tudsz megmagyarázni, és a saját közönséged végképp nem érti, hogy egy családvédelemre felesküdött kormánynál (...) hogy történhet, hogy egy pedofilügybe oldalról belekeveredett ember kegyelmet kap...”, mondta, de végül nem fejezte be a gondolatot. Szerinte a jobboldal „a szívgödör tájékára egy hatalmas ütést kapott”, amiből már meggyógyult, de a sebek megmaradnak.

A közbeszéd állapota szerinte romlani fog, de ez nem magyar probléma, az egész nyugati világról elmondható, és főleg a technológiai változásoknak tudja be.

2025-re ugyanazt kívánja a magyaroknak, amit a családjának: „Békét, nyugalmat, egészséget, kiegyensúlyozottságot, embereket, akik körülveszik és szeretik őket, és azt, hogy te is legyél képes arra, hogy viszonozd a szeretetet, amit kapsz. És azt is, hogy ne essenek kétségbe, mert nincs olyan baj, amire ne lehetne megoldást találni, ha az embernek nyitva a szíve.” Orbán szerint szerinte 2025-ben jobban fogunk élni, mint idén, a kérdés „csak az, hogy tudunk-e szebben élni”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!