Januártól járt volna, de hát karácsony van: visszamenőlegesen, októbertől megkapják a jócskán megemelt fizetésüket a győri képviselők
2024. december 20. – 15:39
frissítve
A Fidesz-KDNP frakció javaslatára és „igen” szavazataival nem 2025. január 1-jétől, hanem már 2024. október 1-jétől, visszamenőlegesen fizetésemelésben részesülnek a júniusban megválasztott győri önkormányzati képviselők. Erről a karácsony előtti utolsó ülésén döntött a közgyűlés. Az előterjesztést nem minden képviselő támogatta.
Nem kevés pénzről van szó, mert
- a képviselői alapdíj havi bruttó 151 102 forintról 562 622 forintra emelkedik,
- azoknál, akik bizottsági tagok is, 219 098 forintról 843 933-ra,
- a bizottsági elnökök, tanácsnokok tiszteletdíja 287 095 forintról nő 1 068 981 forintra.
A győri közgyűlésnek a polgármesteren kívül 21 tagja van, közülük nyolc tanácsnokot és három bizottsági elnököt választottak meg. Pintér Bence polgármester Facebook-posztja szerint a mostani döntés 37 millió forint pluszkiadást jelent a győri költségvetésnek.
A fizetésemelés ténye már korábban eldőlt, azt október végén megszavazta a közgyűlés, de a jobboldali frakció és az ellenzékhez sorolt polgármester (és frakciója) között az volt az alku, hogy majd csak 2025. január 1-jétől lép hatályba. A pénzügyi bizottság fideszes elnöke ezt a megállapodást írta felül, amikor a visszamenőleges hatályú előterjesztését benyújtotta. Azzal indokolta, hogy „célszerű a képviselői tiszteletdíj alapját a polgármesteri illetményhez kötni, és annak hatályát a polgármesterhez hasonlóan, október 1-jétől alkalmazni”. Az előterjesztés hatásvizsgálatában az is olvasható, hogy
„a rendelet megalkotásának elmaradása esetén a képviselői alapdíj nem fogja tükrözni a polgármesteri illetményhez való arányosságát”.
A közgyűlés elfogadta Pintér Bence polgármester és Kósa Roland alpolgármester új fizetését:
- Pintér Bence polgármester illetményét 2024. október 1-jei hatállyal havi bruttó 2 651 000 forintban, idegennyelv-tudási pótlékát 38 650 forintban állapítja meg; költségtérítése havi bruttó 397 650 lesz.
- Kósa Roland fizetése havi bruttó 1 855 700 forint, idegennyelv-tudási pótléka 77 300 forint, a költségtérítése 357 885 forint.
Vita kerekedett, amiben Pintérék azzal érveltek, hogy a saját fizetésük alakulásához nincs közük, arról az Országgyűlés határozott róla. A Fidesz-KDNP több politikusa erre azt hozta fel, hogy a polgármester így összesen havi bruttó hárommilliónál is többet keres, pedig az új ciklusban a képviselőknek több lesz a munkája – mondjuk azért, mert az új SZMSZ-ben hatásköröket vettek el a polgármestertől. Pintér nem engedett a megállapodásból, szerinte januári hatályról egyeztek meg a frakciók, ehhez tartania kellett volna magát mindenkinek. De nyilvánvaló szembeszélben állt: Borkai Zsolt sem tartotta „elegánsnak”, hogy a polgármester támadja a képviselőket a fizetésükért, közben ő maga októbertől felveszi az új tiszteletdíját.
A fideszes Antal Imre szerint a politikai megállapodás arról szólt, hogy a képviselői fizetésemeléseket meg kell előzze a hivatali dolgozók illetményemelése. Ezért volt a januári határidő. „Erről viszont még nem hallunk semmit, tehát önök rúgták fel az egyezséget” – mondta a fideszes politikus. Pintér Bence nem látta az összefüggést, de megjegyezte, hogy a következő évi költségvetésben szerepelni fog a hivatali dolgozók fizetésemelése.
Így szavaztak végül az októberi illetményemelésről maguk a képviselők:
Nyilvánvaló erőviszonyok
A helyzet megértéséhez fontos a győri, speciális helyzet ismerete. A polgármesterválasztást ugyan a független Pintér Bence nyerte, de a közgyűlésben a Fidesz megőrizte masszív többségét. A 22 fős testületben 14 mandátuma van a Fidesz–KDNP-nek, a polgármester mellett a helyi ellenzéki összefogásnak (TSZV – LMP–Zöldek – Momentum – MSZP) összesen 4 képviselője, a Borkaival Közösen a Jövőnkért egyesületnek 2, a Civilek Győrért egyesületeknek 1 tagja ül az új testületben.
A szervezeti és működési szabályzatot (szmsz) úgy módosították még szeptemberben, hogy a legfontosabb jogkörök a polgármestertől három bizottságba kerültek: a pénzügyibe, a városstratégiaiba és a humánszolgáltatásiba. Mivel szinte minden fontos jogkört, így például a tulajdonosit is a bizottságok kapták meg, ezért vitathatatlan, hogy a bizottságoknak sokkal többször kell ülésezniük, mint eddig, és a tagjainak is több lett a munkájuk. A bizottságok vezetése a jobboldali pártokhoz került.
Ellenőrző könyv is lesz?
Ezen a közgyűlésen világossá vált az is, hogy nem lesz érdemes igazolatlanul hiányozni a közgyűlési és bizottsági ülésekről, mert mostantól szankcionálják a távolmaradásokat. Ezt az előterjesztést is a pénzügyi bizottság elnöke, Antal Imre jegyezte. Hat képviselőnek vonnak le 10-20 százalékot a decemberi fizetéséből hiányzás miatt, két volt polgármester neve is ott van a listán: a közgyűlésbe visszatérő Borkai Zsolté, illetve Dézsi Csaba Andrásé is. Borkainak ezzel nem volt baja, bár pikírten megkérdezte, hogy a szülői igazolásokat elfogadják-e és lesz-e ellenőrző könyv is?
Azzal nagyobb baja volt, hogy a bizottsági ülésekről is kamerafelvételek készülnek: „Minket, tagokat elfelejtettek arról tájékoztatni, hogy rejtett kamerákat szereltek be a terembe. Mindenkinek vannak személyiségi jogai, nekünk is.
Most mondhatnám, hogy rólam máshol már készült egy rejtett kamerás felvétel, amiatt pedig büntetőeljárás zajlik”
– utalt a jól ismert Borkai-sztorira maga az érintett. Pintér Bence azt válaszolta, nem titkos felvételekről van szó, hanem pusztán arról, hogy a bizottsági ülések is nyilvánossá váljanak a győriek számára.
Nincs második alpolgármester
Győri mértékkel maratonira sikeredett az év utolsó közgyűlése, délelőtt 10.00 órakor kezdődött és 14.00 óra után lett vége. De ez már lassan megszokott, a Fidesz-frakció és az új városvezetés szócsatái miatt jelentősen megnyúltak a Borkai és Dézsi idejében legfeljebb egy-másfél órás közgyűlések.
A képviselői tiszteletdíj-emelésről szóló napirendi pontot eredetileg harmadikként tárgyalták volna, de mindjárt az ülés elején áttették a végére. Addigra a sokszor parttalannak és végeláthatatlannak tűnő, személyeskedő vitákba már nemcsak az érintettek, hanem a hallgatóság is belefáradt.
A helyzetet és az erőviszonyokat tökéletesen példázza az is, hogy Pintér Bence akart volna maga mellé egy második alpolgármestert is megválasztatni. Erre az szmsz engedélyt ad számára, de még napirendre sem tudta vetetni a kérdést, mert a jobboldali többség leszavazta.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.