Keresetet nyújtottak be a modellváltó egyetemek az Európai Bizottság Erasmus-ügyben tett határozata ellen
2024. december 18. – 12:58
Hat magyar modellváltó egyetem közös közleménye szerint az Európai Bizottság nem hajlandó figyelembe venni az általuk hangoztatott érveket azzal kapcsolatban, hogy nem sérült az egyetemi autonómia, ezért keresettel támadták meg a testület határozatát – írja az MTI.
December 16-án a bizottság arra a következtetésre jutott, hogy nem megfelelőek azok az erőfeszítések, amelyeket a magyar kormány tett a bizottság aggályainak eloszlatásáért. Az uniós testülettől már a magyar jogszabályok elfogadása után jelezték: láttak korábbi tervezeteket, és „ezekről mindig elmondtuk, hogy nem elegendőek”, mivel nem kezeli megfelelően a közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekvák) kuratóriumaiban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat. A döntés szerint a modellváltó egyetemek továbbra sem fognak hozzáférni az Erasmus+- és a Horizont-programokhoz.
A Semmelweis Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem és a Dunaújvárosi Egyetem MTI-hez eljuttatott közös közleménye szerint a határozattal nyomást akarnak gyakorolni Magyarország kormányára, és ebbe a politikai konfliktusba bele akarják keverni a magyar egyetemeket is.
Az intézmények szerint ezzel méltánytalanul hátrányos megkülönböztetésben részesülnek, ami ellentmond az Európai Unió alapelveinek. Ezért a közleményt aláíró hat magyar egyetem keresetet nyújt be az Európai Unió Bíróságának Törvényszékéhez.
„Meggyőződésünk az, hogy az Európai Bizottság és a Tanács által a Magyarország kormányával szemben felhozott, jogállamisággal kapcsolatos aggályok nem szolgálhatnak jogszerűen ürügyként a magyar egyetemek integritásába való beavatkozásra, valamint a kutatók és hallgatók súlyos megbüntetésére” – fogalmaztak. A hat egyetem szerint az érintett egyetemek, a kutatók és a hallgatók nem kaptak lehetőséget az ügyben való felszólalásra.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknekés angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!