Parlament karácsonyi extra Lívia nénivel, filippínó tehenészekkel, durvuló politikával és álhírekkel
2024. december 16. – 13:26
frissítve
Négynapos üléssorozat kezdődött el ma délelőtt 11 órakor a Parlamentben. Hétfőn délután Orbán Viktor is válaszol majd az azonnali kérdésekre, míg a többi napon többek között a választási törvényről, az alaptörvény módosításáról és a költségvetésről szavaz a parlament. A hétfői napirend előtti felszólaláson az ellenzék kérdezett a jövő évi költségvetésről, arról, mikor adnak fizetéseket, mi van a vendégmunkásokkal, és amúgy is: mit csinál a parlament, mi van Magyar Péterrel?
Magyar Péter és az érdekek
A kormány egyik jelentős témájának láthatóan Magyar Pétert tartotta a napirend előtti felszólaláson. Hidvéghi Balázs fideszes képviselő például arról beszélt, hogy „az a tény, hogy Magyar Péter egy teljesen megalapozatlan hazugságot terjeszt, az konkrétan sodorta veszélybe Magyarországot”. Ezzel arra utalt, hogy a Tisza Párt elnöke is megosztotta azt az hamisnak bizonyult információt, hogy egy szír kormánygép landolt volna Budapesten Bassár el-Aszad szíriai diktátor bukása után. Hidvéghi szerinte ez olyanoknak áll az érdekében, akik bábkormányt akarnak ide. „Magyar Péter ártani akar bármi áron a magyar kormányzatnak” – összegezte Hidvéghi, majd arról beszélt, hogy egy ilyen poszt akár terrortámadáshoz is vezethet szerinte.
Komjáthi Imre, az MSZP politikusa szintén beszélt a Tisza Pártról, arról, hogy „az aktív szavazók fele az önök [a kormány] egyik káderénél van”. Ezután különböző ellenzéki pártok munkáját összegezte, majd a parlament lényegéről filozofált: „mit érezhet az, aki belehallgat ezekbe a vitákba?” – tette fel a kérdést Komjáthi.
„Az üres sértegetések és a lájkvadász bekiabálások nem arról győzik meg a nézőt, hogy ebből kéne több”
– összegezte a szocialista politikus, hogy mit láthat az, aki a parlamenti képviselők vitáit nézi. Komjáthi kifejtette, nem megy bele a „tyúk vagy tojás” fejtegetésbe, de azt látja, hogy „a kormánypárti nyilvánosságban azt ünneplik, aki még butább, még alpáribb, még kötekedőbb produkcióval jön”, majd előhozta Menczer Tamást, aki december elején „vége van, kicsizéssel” ment neki Magyar Péternek.
Hidvéghi válaszában globalistákról és szuverenitásvédőkről beszélt, meg arról, hogy emiatt fordulnak az emberek „a brüsszeli ember”, Magyar Péter felé.
„A politika durvábbá válik, új eszközök, új kommunikációs eszközök alakulnak ki, ez egy tény. Ezeket inkább használni kell, élni kell ezekkel a lehetőségekkel”
– válaszolt a Menczert érintő félmondatra Hidvéghi.
Kocsis Máté fideszes képviselő felszólalásában szintén Magyar Péterről beszélt: a szír elnök gépéről szóló álhírről azt mondta, azt sem zárná ki, hogy ezt Magyar Péter maga találta ki. „Miért hallgatnak ebben az ügyben?” – kérdezte Kocsis az ellenzéket. Kocsis javasolta, hogy nemzetbiztonsági kérdésben legyen konszenzus. A politikus hozzátette, ugyanerre van szükség a Till Tamás gyilkosát érintő jogi vitában is: „legyenek legalább abban egyenesek, szemben a szír üggyel”.
Hol a pénz, hol a munkás?
Szabó Szabolcs momentumos képviselő arra tért ki, hogy megint gazdasági recesszióban zárjuk az évet. „Lehet másra mutogatni, de az alapvetően elhibázott magyar gazdaságpolitika következménye, hogy az európai járműgyártás válsága ennyire megrendítette a magyar gazdaságot” – mondta Szabó, aki felsorolta, milyen adókat vezetett be a kormány. „Egy cél lebeg a szemük előtt, megtartani a hatalmat bármi áron. Ez nem kormányzás. Hát ilyen év volt a 2024-es év” – összegezte Szabó. Erre Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára azt mondta, hogy 2024 tényleg nehéz év volt, de nemcsak itthon, hanem az egész világ nagy részén a Covid utáni válsággal, majd lassan harmadik éve tartó háborúval. Fónagy hozzátette, az ellenzék szerinte „rosszhiszemű és pesszimista”, miközben „a kormány megteremtette a költségvetés és a növekedés egyensúlyát. Magyarország helyzete stabil”.
„A bevándorlás következtében a kereszténység egyre inkább háttérbe szorul Nyugat-Európában” – mondta a Mi Hazánktól Dúró Dóra, majd elsorolta, tudomásuk szerint hány másik országban tiltják be például a „boldog karácsony” használatát. Dúró szerint hiába nevezi kereszténynek magát a kormány, ha „több mint kétezer embercsempészt engedtek szabadon [idén], ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy ezt a tevékenységet vígan folytathassák [az embercsempészek]”.
Dúró arról is panaszkodott, hogy Budapesten az ételfutár cégeknél alig van magyar munkavállaló, Homokszentgyörgyön pedig „immáron filippínók fejik a teheneket”. (Riportunkban mutattuk be, hogy azért, mert a cég nem talált magyar munkást az adott munkakörre). „A kormány politikája nem elegendő ahhoz, hogy Magyarország nemzeti és keresztény identitását megőrizzük” – fogalmazta Dúró.
Erre a kormánytól Panyi Miklós arról beszélt, hogy a kormány szerint nincs kérdés Európában arról, hogy a magyar kormány küzd az illegális migráció ellen. „Magyarország Európa egyik legbiztonságosabb országa”, majd hozzátette, hogy a karácsonyt is meg fogják védeni. Kifejtette, van demográfiai helyzet, de ezt a Covid és a háború okozta. „Demográfiai katasztrófahelyzetben vagyunk, vészhelyzetben, a mélyrepülés legalján” – mondta erre később a jobbikos Z. Kárpát Dániel: szerinte a kormány hiába beszél családtámogatásról, mert ez nem EU-s tendencia, hanem hazai.
Ez történt még: fizetések
Az LMP-s Kanász-Nagy Máté azt hiányolta, miért nincs több pénz a gyermekvédelemben, és miért alacsony a szociális rendszerben dolgozók fizetése (Kanász-Nagy bruttó 347 ezer forintot említett). Az otthonápolók támogatását is kérte a kormánytól, illetve azt, hogy tájékoztassák arról, miért nőtt a kórházban hagyott csecsemők száma idén 280-300 főre. Rétvári Bence erre azt mondta, hogy az ellenzék kétszínű: 2010-hez képest a kormány emelte a béreket, költségvetési ráfordításokat. Rétvári szerint nemcsak inflációkövetően: az államtitkár jövő évi emelést is ígért a szociális gondozóknak.
Tordai Bence független képviselő a János kórházban történt sorozatos meghibásodásokról beszélt. Arról, hogy novemberben 30 napból 14-ben egyes osztályok nem tudtak fogadni betegeket különböző okok miatt. Tordai szerint „az alapellátás, a háziorvosi ellátás rendszere gyakorlatilag az összeomlás szélén táncol”, és miközben a kínai vasút építésére és a reptér felvásárlására van pénz, „nem talál a kormány forrásokat arra, hogy az egészségügybe rakják”. „Esetleg megpróbálhatnák azt, hogy a magyar embereknek tényleg fontos, szükséges közszolgáltatásokat biztosítják ahelyett, hogy értelmetlen vagy kártékony projektekre verik el a pénzt” – javasolta Tordai a kormánynak 2025-re. Rétvári erre ismét a 2010 és a 2024-es fizetések közötti különbségekről beszélt, illetve arról, hogy szerinte „az egészségügy privatizációjára megy ki a játék” az ellenzék részéről.
Gy. Németh Erzsébet DK-s képviselő Lívia néniről beszélt, akinek a 140 ezret sem éri el a nyugdíja, és nem tudja, hogy gyógyszerre vagy gyümölcsre költse a pénzét egy-egy hónapban. Szerinte „a költségvetésben van [a nyugdíjemelésre] forrás, csak nem kell ellopni a családnak és a haveroknak”. Erre Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára Lívia néni nyugdíját elemezte, majd arról beszélt, hogy „a Fidesz-KDNP politikájának lényege, hogy szövetséget kötöttünk a nyugdíjasokkal 2010-ben arra, hogy megvédjük a nyugdíj értékét”. Felszólalása végén még egy darabig vitázott az ellenzéki képviselővel arról, hogy ki szégyellje magát.