Gépek romlottak el, csőtörés volt, felmondtak: ellátások álltak le a Szent János Kórházban
2024. december 11. – 05:01
Akadozott az ellátás színvonala az elmúlt hónapban a fővárosi Szent János Kórházban. Berendezések romlottak el, szakdolgozók mondtak fel, vissza kellett mondani bizonyos ellátásokat. Volt, hogy a CT nem működött, a traumatológiai fekvőbeteg-osztály nem tudott teljes kapacitással üzemelni, az I. Belgyógyászati osztályon pedig annyian mondtak fel, hogy betegeket kellett áthelyezni, hazaküldeni.
Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő Facebook-oldalán írt az elmúlt egy hónap történéseiről. A kórház megkeresésünkre elismerte a fennakadásokat, de azt írták: minden akut beteg megkapta az ellátást.
Az elmúlt egy hónap történései időrendben:
- November 2-a reggel 8 órától le kellett mondani az akut idegsebészeti ügyeletet november 3-a reggel 8 óráig, mert az Idegsebészeti Osztályon gasztroenteritises, azaz fertőzéses hasmenéssel járó betegséget észleltek. A nem traumás akut idegsebészeti ellátásra ideiglenesen a Budapesti Dr. Manninger Jenő Baleseti Központot jelölték ki.
- November 7-én 22 órától másnap reggel 4 óráig a Szülészet-Nőgyógyászati osztályon állt le a betegfelvétel csőtörés miatt.
- November 8-án a CT meghibásodása miatt leállt a súlyos baleseti-, a stroke, a sürgősségi ellátás egy része, a fül-orr-gégészeti és a szájsebészeti akut ellátás is. A berendezést csak 13-án sikerült megjavítani. Mindez azért is volt probléma, mert a kórház október 22-én értesítette a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központot (NNGYK), hogy november 28-án lesz a CT tervezett karbantartás ideje, ezért aznap reggel 8 órától este 20 óráig nem lesz elérhető a CT-berendezés. Erre az időre több intézményt is kijelöltek az akut, CT-t igénylő betegek ellátására.
- Kiderült, hogy a teljeskörű traumatológiai fekvőbeteg-szakellátással is baj van. A kórház képviseletében az orvosigazgató november 18-i levelében azt írta, hogy a személyi és tárgyi feltételek változása miatt nem tudják az eddigi akut betegforgalmat kiszolgálni, ezért a XI. és a XXII. kerület ellátását lemondták.
- November végén az I. Belgyógyászati osztályon két ütemben néhány napon belül hat szakdolgozó esett ki a munkából, közülük hárman próbaidőn voltak. Ők azért távoztak, mert a helyettesítési díjat nem kapták meg. A csökkent kapacitással az osztályon a III. emeleten öt őrzői ágy, három gasztro ágy és 15 belgyógyászati ágy ellátását tudják biztosítani a megmaradt személyzettel. A többi beteget áthelyezik, vagy ha állapotuk engedi, hazaküldik őket.
- December 2-án géphiba miatt leállt a sterilezés a kórházban, így a traumatológiai ellátás is szünetelt, és csak másnap estétől tudták a végtagellátást biztosítani, a súlyos eseteket továbbra sem tudják ellátni.
- December 4-től december 7-ig a gyermektraumatológiai műtőben a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) által végzett munkálatok zajlanak, így a műtétet igénylő gyermektraumatológiai ellátást lemondták.
Az Észak-budai Szent János Centrumkórház válaszában azt írta: „mivel ezek a rendkívüli esetek, mind nyilvánosak a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) publikus határozataiból, a kórház honlapjáról, és az egyes esetekről szóló híradásokból, ezért megerősítésre nem szorulnak”.
Azt is megkérdeztük a kórháztól, hogy a sorozatos leállások, fennakadások miatt összesen hány beteg ellátását nem tudták megoldani, hány műtétet kellett elhalasztani az elmúlt egy hónapban.
A kórház szerint az akut betegek ellátása minden esetben megtörtént vagy a kórházban, vagy a társintézmények bevonásával. Amennyiben pedig szükség volt rá, az elektív, azaz tervezett műtéteket átütemezték. A válaszuk szerint a betegek átirányítása minden esetben az Országos Mentőszolgálat Feladata, ez mindennapos gyakorlat a kórházak együttműködésében.
A kórház egyébként szakmától függően 200-800 ezer lakost lát el. „Orvosaink és szakdolgozóink vis major helyzetekben is mindent megtesznek a biztonságos betegellátásért. Ezen kívül pedig kórházunk vezetősége, a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság, valamint az eszközök szervizhátterét biztosító cégek munkatársai az ilyen esetek mihamarabbi megoldásáért dolgoznak” – írták válaszukban.
Kérdéseinkkel megkerestük az Országos Kórházi Főigazgatóságot is, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.