„Mindenki hozzon magával még egy embert!” – mondta Orbán Viktor a 2002-es országgyűlési választás második fordulója előtt, ahol végül sokak meglepetésére kikapott a kormányzó Fidesz. Huszonkét évvel később, Kövér László csütörtök esti jánoshalmi fórumán többször is felidézték ezt a mondatot. Nyoma sem volt már annak a magabiztosságnak, amit korábban, például a házelnök tavaszi kampányfórumán éreztünk.
A fideszes országjárás Bács-Kiskun megyei rendezvényén mindvégig a levegőben lógott a feszült kérdés, hogy mi van, ha 2002 után 2026-ban újra elveszíti a választást a Fidesz. Már önmagában az újdonságnak számít tizennégy év után, hogy egy kampányfórumon reális lehetőségként merül fel Orbán Viktor veresége. Kövér végtelenre nyúlt, sok esetben teljesen összefüggéstelen anekdotákkal készült, de Gyurcsány, Soros és a háttérhatalom folyamatos emlegetésén túl nem tudott érdemi választ adni, hogy miként reagáljon a Fidesz Magyar Péterre.
Az alaphangulatot a házigazda Bányai Gábor fideszes országgyűlési képviselő teremtette meg. Nyitásként rögtön felidézte, hogy Kövér utoljára a 2010-es kampányban járt a kiskunhalasi központú választókerületben, amikor tett is egy fogadalmat: addig nem vágatja le a haját, amíg a baloldalt nem takarítják el az ország éléről. „Nagyon hosszú volt az elnök úr haja” – jegyezte meg Bányai, aki most azt reméli, hogy Kövérnek a 2026-os választás után nem kell újra megnövesztenie a haját. A képviselő ezután is meglepő őszinteséggel beszélt a Fidesz problémáiról és a kormánypártok előtt álló kihívásokról.
„Mindannyian érezzük, hogy az idei év nem volt túl könnyű, semmilyen értelemben. Sem az országnak, sem a gazdaságnak, sem a családjainknak, és a jobboldalnak is nehéz éve van, talán emlékszünk, mi történt év elején” – mondta a kegyelmi botrányról és Novák Katalin lemondásáról. Szerinte tizennégy év hosszú idő, és ennyi idő alatt talán belefér, hogy előkerülnek olyan problémák, amiket akár ők maguk okoznak. A kulcskérdés azonban az, hogy mit tudnak ezekre reagálni.
A fideszes képviselő másfél évvel a sorsdöntőnek nevezett országgyűlési választás előtt már maximális fokozatra tekerné a mozgósítási kampányt. „Fel kell fegyvereznünk magunkat új tagokkal, új érvekkel és új célokkal.” A tét pedig Bányai szerint az, hogy a magasba vagy a mélybe ugrunk, engedjük-e, hogy elvegyék tőlünk a 2010 óta elért közös eredményeket.
„Ne hagyjuk magunkat megfélemlíteni! Van kitől félnünk, de nincs mitől félnünk. Fenyegetőznek, ordibálnak, hogy megijedjünk, de mitől ijednénk meg?”
Arra kérte a választóit, hogy vállt vállnak vetve közösen harcoljanak a következő hónapokban, és ígérte: akkor ismét győzni fognak. Meglepő volt ezt a felvezetést egy olyan választókerületben hallani, ahol Bányai legutóbb 60 százalékkal nyert egyéni mandátumot.
Mi nem gyűlölünk senkit se
„Meddig engedett el a Marika otthonról?” – kérdezte Kövér László mellé lehuppanva Bányai. A házelnök mindenkit megnyugtatott, hogy kimenőt kapott a feleségétől, és nincs már más hivatalos programja csütörtökre.
A későbbiekben érződött is, hogy a házelnök valóban nem siet, mert végtelenre nyúlt anekdotákkal és kitérőkkel, bő egy órával később jutottunk csak el oda, amire a teremben ülők nagy része kíváncsi volt. „Mit kell tenni, hogy a varsói gyors ne érkezzen meg Budapestre másfél év múlva?” – tette fel a kérdést kendőzetlenül a Fidesz helyi képviselője. A válasz – úgy tűnt – nem nyugtatta meg elsőre.
Kövér ugyanis rögtön arról kezdett beszélni, hogy Gyurcsány Ferenc és Magyar Péter összefog majd a választásra. A házelnök szerint a Tisza Párt elnöke pontosan ugyanazt a politikát folytatja, mint Gyurcsány, és Magyart még zsarolni sem kell, magától is egy hülye gazember.
„Minden nekünk fontos kérdésben a nemzetellenes álláspontot vallja. Hogy miért? Azért mert annyira gyűlöl mindenkit magán kívül – én erre tenném a voksomat –, vagy valami más oka van rá, nincs jelentősége a mi szempontunkból.”
Kövér szerint a Jóisten előbb-utóbb mindenkinek megadja azt, ami jár. Gyurcsány is megkapta a magáét, amikor a gyűlöletből felállított politikai dobogójáról egy ismeretlen nímand lelökte. Szerinte az ellenzéki szavazók a gyűlöletet keresik, így semmi problémájuk nincs azzal, ha egyik nap még Gyurcsány áll a dobogón, a másik nap pedig már Magyar.
„Összefognak tényleg, úgy érzed?” – hitetlenkedett Bányai. „Ha maguktól nem állnának össze, akik finanszírozzák őket, majd megmondják, hogy mit kell csinálni. (…) Gyuri bácsi sok rossz befektetéséből most már elég volt, egyszer szeretnének eredményt látni” – folytatta Kövér, aki úgy látja, hogy a Magyar-projektbe még több pénzt tesz Soros, mint korábban, és egy kicsit jobban is szervezik a dolgokat.
„Tartsuk szárazon a puskaport, és közben buzgón imádkozzunk”.
Ennyit tudott csak mondani 14 év kétharmados kormányzás után a Fidesz vezető politikusa, amikor Bányai másodszor is rákérdezett, mit kell tennie a Fidesznek, hogy 2026-ban elkerüljék a vereséget.
Kövér is elismerte: friss erőre, új emberekre van szükségük, és arra kérte a közönség soraiban ülő, jellemzően nyugdíjas korú választókat, hogy vonják be a gyerekeiket, unokáikat. „Hozzon magával mindenki még egy embert” – idézte ő is Orbán 2002-es beszédét. Ha mindenki elvégzi otthon a feladatát, és jól neveli a gyerekét, akkor szerinte nem lesz baj.
Arról is beszélt, hogy a személyes mozgósítás mellett az interneten sem szabad átadni a terepet az ellenfélnek, mert különben úgy járhatnak, mint a romániai elnökválasztás első fordulójában, ahol a semmiből előkerül valaki, és meglepetést okozott. A házelnök szerint az EP-választáson már előkerült Magyar Péter, azaz megvan az ellenfél. A Fidesznek azonban megvan az a versenyelőnye, hogy a közösségüket összekötik az értékek, a haza és a család szeretete, az ország jövőjéért való aggodalom.
„Mi nem gyűlölünk senkit se. Én még a Magyar Pétert sem gyűlölöm, pedig sokkal rosszabb, mint a Gyurcsány. Azt hittem, hogy annál nincs lejjebb, de hát ez is egy tanulság: mindig van lejjebb.”
Szerinte a demokráciában el kell magyarázni az embereknek, hogy a választás nem vicc. Ha viccnek tekintik, akkor könnyen úgy járhatnak országosan, mint „a legnívósabb, legmagasabban kvalifikált polgári közösséggel bíró” XII. kerület, ahol „megválasztottak egy drogos csövest, meg a bandáját.”
A közönségből később többen is Magyar Péterről kérdezték Kövért. Az egyik felszólaló szerint a Fidesz és a kormánypárti média is felemelte a Tisza Párt elnökét azzal, hogy olyan sokat foglalkoznak vele nap mint nap. A házelnök nem értett egyet ezzel. Szerinte nem amiatt rajong annyi ember Magyarért, mert a jobboldali médián keresztül ismerték meg. A rajongóknak tök mindegy, hogy mi történik, így volt ez korábban a szocialisták idejében is. Ehhez felidézett egy korábbi mondást. „Ha Horn Gyula személyesen lövetne közéjük, akkor is a szocialistákra szavaznának. Ez az embertípus létezik. Itt van közöttünk, mindig is itt volt, itt is lesz. Most éppen Magyar Péterért rajong.”
Kövér szerint azokat a bizonytalanokat kell meggyőzni, akikkel már többsége lehetne a Tisza Pártnak. Ennek eszköze szerinte az, ha szembesítik a valósággal a politikát felületesebben követőket. Nem mulasztotta el azért azt sem, hogy odaszúrjon egyet a médiának.
„Megéltem én olyan időt, amikor létezett sajtó Magyarországon. Ami ma van, azt én nem nevezném annak.”
A fórum hangulatát mi sem érzékelteti jobban, mint hogy a végén Kövér már arról beszélt: bármi is történjen a 2026-os választáson, ő büszke arra, hogy részese volt az elmúlt száz év legjobb tíz évének. Szerinte adatokkal igazolható, hogy az első világháború kitörése óta nem volt olyan tíz egybefüggő, jó év, mint 2012 és 2022 között. Már most biztos benne, hogy egy korszakot fog az utókor elnevezni a Fideszről.
De még Kövér szerint sem volt minden tökéletes az elmúlt 14 évben, és biztos lehetett volna sok mindent ennél jobban is csinálni. Csakhogy szerinte másnak még nem sikerült ilyen jól vezetni az országot. Ha azonban véletlenül megszállná a szentlélek Magyar Pétert (amiben egyébként nem hisz), és valamikor hatalomra kerülne, akkor a fideszes politikus – állítása szerint – őszintén tudna örülni annak, ha jobban tudná vezetni az országot a Fidesznél.
Megbánta, hogy az uniós csatlakozásra szavazott
A legfontosabb kérdés előtt még jó pár más témáról is kérdezte a házelnököt a házigazda. Természetesen előkerült Brüsszel és az Európai Unió is. Bányai elnézést kért a közönségtől, hogy 2004-ben ő is igennel szavazott Magyarország uniós csatlakozására. Kövér csatlakozott hozzá, annyival kiegészítve, hogy ő már a szavazáskor sem volt meggyőződve arról, hogy jó döntés-e a csatlakozás. Miután azonban a Fidesz éveken át győzködte a magyarokat erről, „már nem lett volna tisztességes a függöny mögött a nemet behúzni.”
„Nem az unióval van a baj, hanem Brüsszellel, a bürokratákkal, meg azzal a korrupt, Európán kívüli érdekeket kiszolgáló elittel, amely most már nemcsak az Európai Unió intézményeit foglalta el, hanem a tagállamok nemzeti kormányát is” – folytatta Kövér. Abban ő egészen biztos, hogy az EU a mai formájában még az ő életében meg fog szűnni. Azt pedig csak remélni tudja, hogy ez nem vezet a szövetség teljes széthullásához, hanem az eredeti elvekhez visszatérve, egy megújult formában ismét működőképes lesz az unió.
Az EU-hoz hasonlóan a liberális demokrácia is komoly válságban van ma a fideszes politikus szerint. Felidézte, hogy „az idióta Weber” a politikai ellenségének nevezte Orbánt, a lengyel PiS-t (Jog és Igazságosság) és a németországi szélsőjobboldali pártot, az AfD-t (Alternatíva Németországért). „Azt hittem, hogy a demokrácia arról szól (…), hogy nem ellenségek ülnek egyik vagy másik parlamentben a választók demokratikus döntése alapján, hanem legfeljebb ellenfelek” – oktatta ki Manfred Webert, az Európai Néppárt elnökét Kövér.
„Ha ez a liberális demokrácia, akkor ennél már egy fokkal a népi demokrácia is jobb volt az utolsó tíz évében. Akkor már senki nem nevezett ellenségnek bennünket.”
Kövér a román elnökválasztás első fordulójának eredményét is a liberális demokrácia kritikájaként értelmezte. „A liberális demokrácia minden vívmányát a saját bőrén viselő” nyugati román diaszpóra nagy arányban szavazott a szélsőjobboldali Călin Georgescura. Kövér szerint a román elnökválasztás a magyarok szempontjából teljesen mindegy, de az erdélyi magyar vezetőktől azt hallotta, hogy az első fordulóban győztes Georgescu „olyan nézeteket vallott korábban, ami a két világháború közötti fasiszta mozgalomhoz áll közel”. Ez pedig a magyarok számára teljesen vállalhatatlan szerinte.
Elborzadva beszélt arról, hogy Georgescu sok embert a TikTok-on keresztül ért el a kampányban. A román hírszerzés és az USA szerint orosz beavatkozás történhetett a háttérben.
„Ha jól értjük, akkor ha az oroszok pénzelnek egy politikust külföldön, az gyalázatos beavatkozás a demokrácia spontán folyamataiba, de ha Soros Gyuri bácsi nemzetközi maffiája teszi ugyanezt Magyarországon, az a demokrácia fejlesztése.”
Résen kell lenni Kövér szerint, mert Magyarországon is megtörténhet ugyanaz, ami Romániában. Magyar Péter relatív sikere az EP-választáson is a közösségi médiának köszönhető, vonta le a tanulságot a házelnök. Arra számít, hogy az EP-választásnál még sokkal kifinomultabb módszerekkel és nagyobb erőbedobással fogják ezt megismételni 2026-ban.
Magyar mellett Joe Bident is a háttérhatalom irányítja Kövér összeesküvés-elmélete szerint. Az amerikai elnököt az idős Brezsnyev és Csernyenkov elvtárshoz hasonlította, akiket életük végén már úgy kellett a pulpitushoz kísérni. Nem az a probléma Kövér szerint, hogy az idős Biden képességei romlanak. Kövér szerint Biden jelölése a háttérhatalom gesztusa volt, amivel azt akarták üzenni, hogy bár Biden mindenki számára nyilvánvalóan alkalmatlan az Egyesült Államok vezetésére, ők mégis megengedhetik maguknak, hogy egy madárijesztőt ültessenek oda.
A házelnök szerint a szovjet politikai bizottságban legalább mindenki tudta, hogy kik döntenek, itt azonban még ezt sem tudjuk „Valaki elhiszi, hogy ő bármiről dönt, eddig is bármiről ő döntött? Szerintem ma már senki nem gondolja ezt” – mondta az Országgyűlés elnöke Magyarország egyik legfontosabb szövetségese, az Egyesült Államok elnökéről.
Bányai arról is kérdezte Kövért, hogy miként kerülhető el az ukrán-orosz háború eszkalációja Donald Trump januári beiktatásáig. Kövér szerint ez is azon múlik, hogy mi a háttérhatalom szándéka. Aggasztónak tartja, hogy a nyugati vezetők úgy dobálóznak a harmadik világháborúval és atomháborúval, mint ha csak hétvégén elmennének a haverokkal sörözni. „Szemben Macron elvtárssal meg az összes többi idiótával ott nyugaton, mi már láttunk orosz katonát közelről.” Kövér azonban abban bízik, hogy Trump komolyan gondolja a békét, ám neki sem nem lesz könnyű zöld ágra vergődni az oroszokkal.
A beszélgetésen olyan kulisszatitkokra is fény derült, mint például
- a Kövér-család karácsonyi asztalán hagyományosan nem halászlé, hanem fácán és borleves van.
- A házelnök szerint a legfinomabb halászlét a pecás Áder János főzi.
- Kövér Szigetszentmiklóson, a Dunától alig pár száz méterre lakik, de az ott kifogott halat inkább nem enné meg.
- Általában feszült az advent időszak számára, mert valamiért ilyenkor szerveznek az emberek protokolláris programokat, konferenciát, ahol az Országgyűlés elnökeként kötelező jelenése van. A hivatali kötelezettségeken túl muszáj venni ajándékot is, mert anélkül nincs karácsony.
- Gyógytornázni jár edzőterembe, és az öltözőben nem köszönnek neki a fiatalok, mert nem tanulták meg azt otthon.
- Lehet, hogy jó poénnak tűnik Gyurcsány minecraftozása, de Kövér szerint a játék nem alakít ki politikai kötődést. Ő sem feltétlen azokkal megy el focizni a hétvégén, akivel politikailag egyetért.