Eleinte sok kritika érte az új egészségügyi ügyeleti rendszert, de a kritikák elhalkultak, az ügyeleti ellátás jobb, mint korábban volt – mondta Pintér Sándor a parlament népjóléti bizottságának meghallgatásán csütörtökön. A meghallgatáson részt vett például Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Takács Péter egészségügyi államtitkár is. A népjóléti bizottságban a belügyminiszter az egészségügy és a gondoskodáspolitika eredményeiről számolt be.
„Egy nagyon hatékony évet zártunk” – mondta meghallgatása elején Pintér Sándor. Céljuk volt például a paraszolvencia kivezetése, az orvosi, ápolói fizetések növelése, az egészségügy átszervezése. Informatikai területen fejlesztették az EESZT-t, „egész Európában nincs még egy ilyen központi egészségügyi nyilvántartási rendszer” – mondta a belügyminiszter. Idén befejeződik az elektromos lázlapok fejlesztése is, egyelőre két kórházban vezetik be kísérleti jelleggel.
Pintér szóba hozta az egészségügyi dolgozók ellenőrzését is. A miniszter arról beszélt, szeretnék, ha a megfizetett munkaidőt a munkahelyen töltenék az orvosok, ezzel felmérésük szerint az orvosok 80 százaléka ért egyet, „20 százalékot még meg kell győzni”.
Magyarországon 5-6 évvel alacsonyabb az átlagnál az egészségesen leélt életévek száma. Ennek növeléséhez a szűréseket kellene fejleszteni, mondta a miniszter. Szerinte ők készek erre, de nem vesz részt elegendő állampolgár a szűréseken. Például a nőknek csak 35 százaléka ment el mammográfiai szűrésre, ami kevesebb, mint az elmúlt években.
Pintér szerint a várólisták csökkentek, csak a csípőműtéteknél, térdműtéteknél, gerincműtéteknél 60 napnál hosszabbak, az összes többi helyen 60 napnál rövidebbek. „Van olyan kórház, ami 40 százalékos kihasználtsággal működik” – mondta Pintér, aki szerint gazdaságilag és a betegellátás szempontjából is az a legjobb, ha 95-105 százalék közötti kihasználtsággal működik a betegellátás.
A kórházban hagyott csecsemők ügyében Pintér a jogszabályi változást emelte ki. Az új szabályozás szerint amennyiben hat héten belül sem az anya, sem más hozzátartozó nem megy a kórházban hagyott gyerekért, a csecsemő lemondó nyilatkozat nélkül örökbe fogadhatóvá válik, és így elindulhat az örökbefogadási folyamat.
A miniszter beszélt a következő évek terveiről is. Egy évben kétszer valamennyi ápolónak szociális tanulási képzésen kell átesnie, mondta Pintér, ennek célja, hogy a nővérek empatikusabbak legyenek a betegekkel. 2026 első negyedévének végére valamennyi kórház és járóbeteg-szolgálat területén a CT, MR gépek rendelkezésre fognak állni.
Ezután a miniszter rátért a gyermekvédelemre. Kiemelte, hogy új gyermekvédelmi törvény van hatályban, mely keretében megvizsgálták a gyermekvédelmi dolgozókat. 15 embernek volt kifogásolható az életvitele – mondta a miniszter. Folyamatban van a gyermekvédelmi intézmények ellenőrzése is. Ezek alapján 3 intézmény higiéniai állapota nem volt megfelelő. Pintér arról is beszélt, hogy a nevelőszülői ellátást több lépcsőben meg fogják emelni.
A bizottság tagjainak Pintér beszámolója után kormánypárti javaslatra fejenként három percük volt feltenni a kérdéseiket. Elsőként Szabó Tímea, a Párbeszéd képviselője szólalt fel, aki a Szent Margit Kórház igazgatójának felmentéséről kérdezte a belügyminisztert. Pintér szerint a vezető kvalitásai nem voltak megfelelőek, ezért nem szerették volna, hogy ő vezesse tovább az intézményt. Szabó Tímea a gyerekorvosok alacsony számáról is kérdezte a belügyminisztert. Pintér Sándor szerint 15 százalékos a hiány, úgy látja, ösztönözni kell a rezidenseket arra, hogy azokat a területeket válasszák, ahol szakember-hiány van.
Varga Ferenc, független képviselő a szentesi kórházról kérdezte Pintér Sándort. Azt mondta, sorra zárnak be az osztályok, megkérdezte, mikor nyitják újra a szülészeti osztályt. A kórház irányítása, szervezése átkerült a Szegedi Tudományegyetemhez – mondta Pintér Sándor. A többi kérdésnek azt ígérte, utánanéz, és írásban fog rá válaszolni.
Kanász-Nagy Máté, az LMP képviselője szerint hiányosság, hogy a kórházban hagyott csecsemők adatait még nem ismerhette meg a nyilvánosság. Pintér szerint van nála pontos szám, de mivel elindult az örökbefogadási hullám, ezt „egyelőre orvosi titokként kezeljük”.
Komáromi Zoltán, a DK képviselője az orvosok béremeléséről kérdezte a minisztert. Pintér azt mondta, jelenleg jelentős béremelést nem tud ígérni az orvostársadalomnak. A teljesítményértékelési rendszer szerinte még nem végleges, most kísérleti jelleggel nézik meg, hogy használható-e a későbbiekben.
Varga Zoltán, a DK képviselője a lélegeztetőgépek sorsáról kérdezte a minisztert. Pintér szerint amikor Olaszországban a csúcsán volt a pandémia, egy orvost megkérdeztek, mi a legszörnyűbb ebben a helyzetben. Az orvos azt mondta, az, hogy neki kell eldöntenie, kinek van nagyobb túlélési esélye, mert nincs elég lélegeztetőgép. Ezt mindenféleképpen szerettük volna elkerülni – mondta a belügyminiszter. Szerinte a pandémia elmúlásával nem használták ki a beszerzett lélegeztetőgépeket, ez ténykérdés. De az lett volna a legnagyobb baj, ha mindegyikre szükség lett volna – tette hozzá.