Arra ébredtem, hogy négy választókerület képviselője lettem: az új beosztás szerint Budapesten összenő, ami nem tartozik össze

Legfontosabb

2024. november 20. – 20:31

Arra ébredtem, hogy négy választókerület képviselője lettem: az új beosztás szerint Budapesten összenő, ami nem tartozik össze
Lezárják az urnákat, miután az első szavazó ellenőrizte azokat az Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakgimnázium és Szakközépiskolában kialakított szavazókörben az országgyűlési választáson és gyermekvédelmi népszavazáson 2022. április 3-án – Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

A választók lesznek a legnagyobb vesztesek, miközben zavarkeltésre játszhat a Fidesz – így látják a budapesti országgyűlési egyéni választókerületek képviselői, akik közül szinte mindenkit érint a kormány egyik percről a másikra bejelentett választásitérkép -átrajzolása. Több képviselő jelenlegi választókerületét négy részre szabdalták, és a fővárosi kerületi határokat is teljesen figyelmen kívül hagyták. Az látszik, hogy az egységek megtartása nem volt szándék, ezt mutatják az egészen érdekes példák:

Újbuda-Csepel-Pesterzsébet és Ferencváros egyes részeit is összekötötték, de egy választókerületbe tették fél Erzsébetvárost és a XV. kerület egy apró szeletét is.

„Arra ébredtem, hogy hirtelen négy választókerület képviselője lettem” – mondta Kunhalmi Ágnes, aki Budapesten jelenleg a 15-ös egyéni választókerület szocialista képviselője. Az ő körzete is azok között van, amit gyakorlatilag szétosztottak négy másik választókerület között. Választókerülete eddig Budapest XVIII. kerületét fedte le, de az újrarajzolással ez megszűnik, a XVIII. kerület négy választókerületbe is belelóg majd. Kunhalminak most választania kell, hol indul el 2026-ban, de abban biztos, hogy továbbra is képviselni akarja és fogja a helyieket, és ha kell, kész a szomszédos, „elcsatolt” részeken is kampányolni. Szerinte azt üzeni a kormány: „magyar polgár, mindegy kire szavazol, bármikor átrajzoljuk feletted a választási szabályokat, hogy ne érvényesüljön a szavazatod”.

Kunhalmi az mondta, hogy az átalakítással az emberek valódi képviselete és érdekeinek érvényesítése lehetetlenedik el. Az utcán máris azzal állították meg, hogy nem értik, kihez kell majd fordulniuk, ők kihez tartoznak majd. Eddig a XVIII. kerületi ügyekkel őt keresték az emberek, de az újrarajzolt térkép alapján előfordulhat, hogy a XVIII. kerület négy különböző részén élőnek négy különböző képviselőt kell felkutatnia. Emellett Kunhalmi szerint a DK-s Szaniszló Sándor polgármesterrel 2019 óta nagyon jól dolgoztak együtt, aminek eredménye is lett. Most ezt is szétvernék.

A töredezettség a jövőbeli fejlesztéseknél is okozhat majd problémát, mivel azokról nem egyetlen képviselőt kell meggyőznie egyetlen polgármesternek, hanem mindjárt négyet. „Nem biztos, hogy mindegyik képviselő hozzájárul majd egy, az egész kerületet érintő komplex fejlesztéshez, mert egyiknek más a véleménye, vagy az egyik ellenzéki, a másik fideszes”. Kunhalmi szerint így a kerületi lakosok maradhatnak érdemi képviselet nélkül. „Ebből a szempontból gazdátlanná fog válni a kerület, és a megválasztott polgármesternek egészen furcsa és nehéz helyzetekkel kell majd szembenéznie ahhoz, hogy egyszerre négy körzetben megpróbáljon lobbizni a kerületért.”

Szintén négy részre osztották szét Orosz Anna választókerületét is, ami jelenleg a 2-es számú Budapesten. Ide tartozik a közel 150 ezres Újbuda egyik fele. A momentumos Orosz Anna is arról beszélt, hogy az új körzethatárok semmilyen természetes határt nem vesznek figyelembe. Szerinte nem olyan körzeteket alkottak, ahol egyforma problémák vannak, ismerik egymást az emberek, „ez egy teljesen kusza térkép”. Orosz arról beszélt, hogy eközben olyan választókerületeket érintetlenül hagyott a módosító, ahol szükség lenne a változásra. Ilyen például Tolna vagy a III. kerület, ahol a választókerületnek a törvényben meghatározottnál magasabb a lakosságszáma, mégis növelték a területét.

„Ez semmi másról nem szól, minthogy megpróbálják úgy módosítani a törvényt, hogy az nekik kedvezzen” – mondta. Ennek szerinte része, hogy zavart keltenek Budapesten, ahogy az is, hogy olyan részekkel egészítenek ki koherens egészeket, mint amivel tették. Például Csepelhez fog tartozni Újbuda egy része is. Orosz Anna ezért a figyelmét igyekszik a jelenlegi választókerületére fókuszálni és az újbudaiakat képviselni.

Az új választókerületeknél Újbudánál is látszik, hogy abszolút nem vették figyelembe a kerület határait. A XI. kerület mostani kettő, a kerülethatárokat nagyjából követő választókerületét egészen érdekesen osztották fel.

Az Újbudát is érintő 9-es választókerület egy részét például a Duna másik oldalán található Csepelhez kanyarították, de a változatosra sikeredett választókerület kapott egy részt a szintén a Duna túlpartján fekvő Ferencvárosból, sőt még Pesterzsébetből is.

Újbudából is kicsíptek egy részt a megnövelt 1-es választókerületnek, amivel pedig létrejött egy Móricz Zsigmond körtértől a Jászai Mari térig nyúló egység. Az átalakított 1-es választókerület jelenlegi képviselője, az LMP-t elhagyó Csárdi Antal szerint esetében nincs nagy probléma, mivel Budapest ezen választókerülete jelenleg is nagyon heterogén. „Nem lehet egy társadalmi csoportként tekinteni a Várban élőkre, a V. kerületi konzervatív értelmeben vett pesti értelmiségi körre és a IX. kerületiekre” – mondta. Ez a változatosság az újrarajzolt térképen is megmarad.

Csárdi szerint a probléma ott kezdődik, hogy a határokat választási eredmények alapján húzták meg.

„Konzervatívabb kerületeket csatoltak ma minden, ellenzékibbnek számító kerület mellé, ezzel hígítva az ellenzéki tömböket”

– fogalmazott. Szerinte Budapesten annyira alacsony a kormánypártok támogatottsága, hogy ez érdemben nem fog változást hozni. Hozzátette: Budapesten ma gyakorlatilag nem lehet olyan választókerületet rajzolni, ami egyértelműen veszélyeztetne egy ellenzéki többséget. Szerinte elég lett volna a budapesti választókörzeteket eggyel csökkenteni, a Pest megyeit kettővel növelni, a lakosságszám alapján pedig egy vidéki megyéből elvenni, így kijött volna a 106 választókörzet.

Jámbor András, Józsefváros és Ferencváros országgyűlési képviselője szerint egy tisztességes demokráciában nem kiszivárgott dokumentumokból tudják meg a helyiek, hogy 2026-ban hogy fog kinézni a választókerületük. Hozzátette: az átrajzolt körzetekkel 2022-ben kettővel több képviselői helyet szerzett volna a Fidesz a választáson. Jámbor kerülete új számozást kapott, és „elcsatolták” onnan például a József Attila-lakótelepet is, de hozzácsapták többek közt az alapvetően fideszesnek számító V. kerület déli részét.

Az országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy szerinte a Fidesz fél 2026-tól, és próbálják úgy átírni a választókerületeket, hogy abból egy nekik kedvezőbb helyzetet hozzanak ki. Ők készültek egy esetleges módosításra, a, b és c tervük is volt: összerakták, hogy az új területen milyen kampánytevékenységet kell elkezdeniük, kikkel kell helyben felvenni a kapcsolatot, de még azt is megnézték, milyen helyi Facebook-csoportok vannak és a hirdetéseiket is átkalibrálják. „Ez egy nagy feladat, de meg fogjuk fordítani az V. kerületet is” – mondta. Szerinte esetükben egy szimbolikus választókerület jött létre:

„az egyik végén Rogán Antal kipakolja a V. kerületi drága lakásokat az oligarcháknak, a másik felében viszont sorban állnak az emberek bérlakásokért”.

Jámbor szerint ez is mutatja, hogy miért kell rendszerváltást csinálni.

Szintén érdekes változás, hogy a korábban a szerkezetileg és több szempontból is hasonló Erzsébetvárost és Terézvárost egységesítő 5-ös választókerületből leválasztották Erzsébetváros egyik felét. A kis területű VII. kerület egyik felét a belváros többi kerületének egy részét tartalmazó, átalakított 1-es választókerülethez csapták, de Külső-Erzsébetvárost valamiért a Zugló egy részét magába foglaló 6-os választókerülethez rajzolták be, és egy kisebb részt hozzátettek a XV. kerületből is, azon belül pedig Újpalotából. Az itt megválasztott képviselőnek egy egészen sokszínű választókerületet kell majd kezelnie, amibe belvárosi polgári lakásos negyed és újpalotai lakótelepek is jutottak.

Zavarkeltésre is jó lehet a módosítás

A Fidesz célja az átrajzolással nem feltétlen csak az ellenzéki egységek megtörése lehetett, ugyanis könnyen zavart kelthetnek az ellenzéken belül. Nehézség lesz, hogy a képviselőknek be kell majd magukat dolgozniuk, új helyeken kell majd kampányolniuk. Emellett több helyen nem lesz konkrét „inkumbens”, azaz olyan, már korábban sikeresen megválasztott jelölt, akihez egyértelműen tartozna a körzet, mivel sok helyen annyit változtak a választókerületek. Ebből később viták is lehetnek, különösen, hogy a DK és a Tisza jelezte: mind a 106 választókerületben saját jelöltet indítanak. Miközben az ellenzéki pártok egymásnak esnek, a Fidesz nevető harmadikként akár vihet is mindent.

Csárdi Antal szerint a kormánynak szándéka lehetett, hogy a lehető legnagyobb konfliktust generálja az ellenzéki oldalon, ide értve a Tiszát és az eddigi képviselőket és pártokat is. „Én mondtam is viccelődve, hogy hiába lesz 16 választókerület, 18 inkumbens jelölt fogja ütni az asztal végét, hogy én inkumbens vagyok”. A következő időszak legnagyobb kérdése mégis az lesz, hogy a Tisza Párt megjelenése miatt kialakult új helyzetben mi lesz majd Budapesttel, ahol szinte totális ellenzéki vezetés van jelenleg is.

A Fidesz szerint viszont nincs itt semmi látnivaló, a helyzet pedig egyszerű. Keddi közleményükben azt írták: törvény teszi kötelezővé az Országgyűlésnek, hogy a lakosságszámhoz igazítsa a választókerületeket. A Fidesz-frakció közölte, hogy Budapest lakosságszáma az elmúlt évtizedben jelentősen lecsökkent, míg a fővárosi agglomerációé nőtt. A kiköltözők nagy száma miatt ezért Pest vármegyében két új választókerületet kell kialakítani.

A népesség változása miatt valóban szükség van rá, ezért alaposan át is rajzolnák Budapesten, Pest megyében, Fejérben és Csongrád-Csanádban a választókerületek határait – írta a Telexen a Választási Földrajz a friss módosításokról. Felhívták azonban a figyelmet egyrészt arra, hogy Tolna és Somogy vármegyékben valamiért nem módosítottak a határokon, holott a lakosságszám csökkenése miatt ott is kellett volna, de ezen a két területen a Fidesz erős volt a választásokon 2022-ben.

A szükséges átalakítást úgy csinálták meg, hogy érdekesen vegyülnek benne a fideszes és ellenzéki szavazótáborok, és több helyen tetten érhető a Tisza Párt bázisának kedvezőtlen módosítás. Így vélhetően ez, és az ellenzéken belüli zavarkeltés lehetett a cél, emellett az már nem fért bele, hogy a fővárosi kerületi egységeket is figyelembe vegyék. Azonban az a Választási Földrajz térképén látszik, hogy a Tiszának nem kedvez az új beosztás.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!