A szegedi Wesley-ben minden úgy van, hogy várja vissza a gyerekeket, akik 38 iskolába szóródtak szét

Legfontosabb

2024. október 27. – 13:57

A szegedi Wesley-ben minden úgy van, hogy várja vissza a gyerekeket, akik 38 iskolába szóródtak szét
Tóth Éva igazgató és Kis-Lengyel Szilvia iskolatitkár a tanév elején bezáratott szegedi Wesley iskola kapujában – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
Móra Ferenc Sándor
Móra Ferenc Sándor
Szegedi tudósító

Másolás

Vágólapra másolva

Adósságaira hivatkozva, a tanév kezdete előtt egy nappal záratta be a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal Iványi Gábor egyházának szegedi iskoláját, a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Középiskolát. Mindenhol rend van és tisztaság, de látható, hogy nagyon gyorsan távoztak az iskolából: a folyosón a szekrényben maradt néhány gyerek váltócipője, a tanárok sem vitték el még minden személyes holmijukat, van, aki a kávéfőzőjét is otthagyta.

Az iskola minden szükséges eszközt beszerzett az őszi tanévre, 150 diáknak való készletet rendeltek meg. Ezek most hasznavehetetlenül sorakoznak a polcokon a kihalt iskolában. Vissza se lehet küldeni, ki kell fizetnie a fenntartónak.

A szeptember óta üres épületbe már csak Tóth Éva igazgató és az iskolatitkári teendők maradékát ellátó Kis-Lengyel Szilvia jár be. Tóthnak még októberre is maradtak adminisztratív feladatai az elszámolások, az eszközök nyilvántartása és hasonlók terén.

Az igazgatónő szerint a tanárok többsége, kb. a 70 százaléka el tudott már helyezkedni október közepére. Egy részük csak félállásban, mások óraadóként kaptak munkát, de úgy tudja, hogy a tanári pályát senki sem hagyta el. Voltak, akik mentek tovább a volt wesley-s diákok után azokba az iskolákba, ahova felvették a gyerekeket. Az egyik szegedi iskola szinte a lehetőségein felül igyekezett segíteni a diákokon és a tanárokon is, és mindenkit felvettek, akit csak tudtak. Volt olyan iskola is, amelyiknek még az alapító okiratát is módosítani kellett a sajátos nevelési igényű gyerekek felvételéhez.

A sietős távozás után ott maradt váltócipők – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
A sietős távozás után ott maradt váltócipők – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex

A Wesley-ben a fejlesztésre szoruló gyerekekre jutott fejlesztőpedagógus és asszisztens is. Most, hogy ezek a fejlesztésre szoruló diákok különböző iskolákba szóródtak szét, több ilyenre lenne szükség. Az igazgatónő úgy tudja, hogy az egykori diákjaikat befogadó iskolák többségében minden igyekezetük ellenére sem tudnak megfelelni minden szakmai feltételnek.

Nincs pénze az iskolának, ezért nem kap az államtól

A szegedi Wesley-iskolában akár máris újra megindíthatnák az oktatást, mert jogvédelmet kértek, és a Szegedi Törvényszék határozata szerint a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal döntése az iskola bezárásáról nem volt jogszerű, válaszolta kérdésünkre ifj. Iványi Gábor, a MET Dél-alföldi Régiójának vezetője. A fővárosi iskoláik is kaptak hasonló jogvédelmet. Az egyház jogászai szerint a bírósági döntés érvényével szemben nincsen halasztó hatálya annak, hogy a Kormányhivatal fellebbezett a Szegedi Törvényszék első fokú döntése ellen.

A fellebbezésről várhatóan jövő februárban döntenek majd a bíróságon, de azt most senki nem tudja, meddig lehet még elhúzni a további jogi eljárásokat. Az oktatást nyilván nem lehet újra megindítani, mert a diákokat a tanév elején más iskolákba kényszerültek beíratni a szülők, és a tanárok többségének is már új munkahelye van. Az oktatást más okból sem lehetne újra elkezdeni. Ifj. Iványi szerint

a Magyar Államkincstár szeptember 1-től felfüggesztette a normatíva utalását a MET mindegyik közoktatási intézményének, még a működési engedéllyel továbbra is rendelkezők esetében is.

Ez azt jelenti, hogy a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség három másik, jelenleg is működő iskolájának sem fizetik ki az oktatási tevékenységre az intézményeknek járó állami térítést, azaz alapnormatívát.

Ezt is jogilag megalapozatlan intézkedésnek tartják az egyház szakértői, és próbálnak róla tárgyalni a döntéshozókkal, de eddig hiába. Ezt a döntést amiatt sem értik az egyháznál, mert a pénzügyi helyzet rendezése érdekében már hónapok óta egyeztetnek a NAV-al az adótartozások átütemezéséről. Ehhez elküldték az adóhivatalnak a kért, a szakértőik által kidolgozott részletes pénzügyi, adósságrendezési és működtetési terveket, és a közműszolgáltatókkal is egyeztetnek a ki nem fizetett számlákról.

Az alapnormatíva kiutalása nélkül viszont a jelenleg működő oktatási intézményeik pénzügyi helyzete is egyre inkább bizonytalan. Ilyen az orosházi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Középiskola is, az ottani helyzetről korábban már írtunk.

Ifj. Iványi Gábor és az egyháza vezetői szerint a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elleni akciók célja az egyházi intézményeik működésének akadályozása és leválasztása a MET-ről. Dolgozóik július óta töredékfizetést kaptak, de Ifj. Iványi azt ígéri, hogy legkésőbb januárig megkapják béreik elmaradt részét, de ha előbb lesz rá pénz, akkor hamarabb is. Várhatóan a jövő év elején juthat majd hozzá a NAV-tól az egyház a MET-nek adományozott 1 százalékos szja-adófelajánlásokhoz, ami több mint 1 milliárd forint.

Az állami hivatalokban még dolgoznak a MET ügyein

Ifj. Iványi Gábor nyilatkozata alapján megkérdeztük a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, folynak-e jelenleg a MET egyháza és a NAV között tárgyalások a helyzet megoldásáról, és mi hátráltatja a megállapodást. A NAV erre azt válaszolta: „a konkrét adózóra vonatkozó információkat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nem hozhat nyilvánosságra az adótitokra vonatkozó jogszabályi rendelkezések értelmében.”

A Magyar Államkincstár pedig azt közölte a Telex kérdésére, hogy „valóban felfüggesztette a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (továbbiakban: Fenntartó) köznevelési intézményeire vonatkozó támogatások folyósítását, tekintettel arra, hogy a Fenntartó bizonyos köznevelési intézményeinek működési engedélyét az illetékes kormányhivatal visszavonta. A Fenntartó élve jogorvoslati lehetőségével fellebbezést nyújtott be a döntéssel kapcsolatban, melynek elbírálása jelenleg folyamatban van.”

Szabad iskolaválasztás? Oda mentek, ahol helyet kaptak

Gégény Béláné Noéminak három három autista gyermeke járt a Wesley-be. Nekik végül a harmadik megkeresett iskolában, egy Szegedtől 20 kilométerre levő faluban sikerült helyet találni, szerencsére mindhárman együtt járhatnak oda. A befogadó iskolában nem tudtak felkészülni az autista gyerekek szakszerű fogadására. Nagyobb létszámú osztályokba kerültek, mint a Wesley-ben, és előjöttek betegségük olyan tünetei is, amelyeket az édesanyjuk szerint a Wesley-ben igen jól tudtak kezelni az ottani tanárok.

Gégényné más Wesley-s szülőkkel is tartja a kapcsolatot. Vannak köztük, akik elégedettek az új iskolákkal, de többségük szerint a befogadó iskolák nem tudtak ilyen gyorsan felkészülni a sajátos nevelési igényű diákok oktatására..

Az óvodások helyzete jobban rendeződött. A szegedi önkormányzat jóformán egészében átvette az óvodát, egy másik intézményben alakítottak ki csoporthelyet a gyerekeknek, akikkel együtt jöhetett mindhárom dolgozó, a dajka és a két óvónő is. A Wesley-ben 12 óvodás volt, az önkormányzati csoportba 8-an járnak közülük, és két új, sajátos nevelési igényű gyereket is felvettek.

A 150 gyerek 38 iskolába szóródott szét Szegeden és a környékén

A Wesley-ben 150 gyerek kezdhette volna meg szeptembernek az iskolát. 125 diák sajátos nevelési igényű, köztük 46 autista. A kormányhivatal négy iskolát jelölt ki határozatában a diákok átvételére, de a kijelölt intézményekben nem fogadták be az összes gyereket, így végül 38 iskolában szóródtak szét a diákok, mondta Novákné Finta Csilla, a Wesley szülői munkaközösségének volt elnöke.

A szegedi Wesley nyáron felújított tornatermében még nem volt óra – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
A szegedi Wesley nyáron felújított tornatermében még nem volt óra – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex

A Wesley hirtelen bezárása után a családoknak nagyjából egy hetük maradt rá, hogy új iskolát találjanak. A változás nagyon megviseli a gyerekeket, főként az autistákat, akik számára sokkal fontosabb a megszokott környezet, mint másoknak. Sok iskolában nincs, vagy alig akad fejlesztőpedagógus, a fejlesztő programokat a befogadó iskolák utólag próbálják biztosítani. A tanárok segítenének, de az osztályban a többi diákot más módszerekkel kell tanítani, mint azt a sajátos nevelési igényű gyerek a Wesley-ben megszokta. Emiatt a volt wesley-sek nem tudnak megfelelően tanulni.

A szülők nem adják fel, fejlesztőközpontot nyitnak

Novemberben elindítják az iskolán kívüli fejlesztőprogramokat abban az új központban, amely ugyan a Wesley épületében működik, de iskolától és az azt fenntartó egyháztól függetlenül, alapítványi formában. Az alapítvány elnöke a Wesley szülői munkaközösségének volt elnöke, Novákné lesz. Mint mondta, ide nemcsak volt Wesley-s gyerekeket, hanem bárhonnan érkező diákokat is fogadnak majd. A tervek szerint érettségire való felkészítés, mozgásfejlesztés, gyógypedagógia fejlesztés, logopédia, felzárkóztató tanulószoba is várja majd a jelentkezőket.

A munkatársak az új központban is a Wesley tanárai, szakemberei lesznek, akik önként vállalják a munkát. A foglalkozásokért 2 ezer forint/óra költségtérítést kérnek majd, ami Novákné szerint ebben a kategóriában a harmada a szegedi áraknak, és ezt az összeget a szociálisan rászorulóknak meg sem kell fizetniük. A gazdaságilag önálló, a felajánlásokból jelenleg pár milliós induló összeggel már rendelkező alapítvány várja a további támogatók és együttműködő intézmények jelentkezését is. Igyekeznek az új fejlesztőközpont működését segítő kapcsolatokat kialakítani, és hamarosan a nyilvánosság elé lépnek a részletes terveikkel.

A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) és a hozzá tartozó Oltalom Karitatív Egyesület évek óta komoly pénzügyi problémákkal küzd, mivel jelentős összegű tartozást halmoztak fel a közszolgáltatók felé. Tartozásaik miatt a NAV nemrég inkasszót vetett ki a bankszámláikra. A MET szerint azért jutottak idáig, mert 2011-ben elvesztették egyházi státuszukat, és emiatt nem kapták meg az egyházaknak járó normatív állami támogatást. A Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság ugyan jogerős ítéletben kötelezte a magyar államot, hogy állítsa vissza az egyházi státuszt, de máig nem hajtották azt végre. Korábban ebben a cikkben jártunk utána annak, hogyan jutott idáig a MET.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!