Tizenhat, korábban szabadon engedett embercsempész került vissza ismét a hazai börtönökbe

2024. augusztus 8. – 18:07

Másolás

Vágólapra másolva

Tizenhat, korábban szabadon engedett embercsempészt fogtak el újból bűncselekmények elkövetése miatt, derül ki Polt Péter legfőbb ügyész válaszaiból. Poltnál Tompos Márton, a Momentum elnöke érdeklődött a börtönbe visszakerülő embercsempészekről.

„Hány személy büntetőjogi felelősségét állapították meg az embercsempészés bűncselekmény miatt elítéltek reintegrációs őrizetéről szóló 148/2023. (IV. 27.) Korm. rendelet szerinti reintegrációs őrizet időtartama alatt elkövetett bűncselekmény miatt?”

– írta Tompos a Polt Péternek szóló parlamenti írásbeli kérdésében.

Ahogy korábban megírtuk, a kormány egy 2023-as veszélyhelyzeti rendelettel több mint 2000 külföldi embercsempészt engedett ki a hazai börtönökből és helyezett „reintegrációs őrizetbe”: ezt abban az országban kell letölteniük, ahol Magyarország előtt a tartózkodási helyük volt.

Polt Péter nevében Ibolya Tibor, a legfőbb ügyész helyettese válaszolt, amiből a következők derülnek ki:

  • a kormányrendelet hatályba lépésétől 2024. június végéig 2290 embercsempészt engedtek szabadon, illetve helyeztek „reintegrációs őrizetbe”;
  • a szabadon engedettek közül 16-an kerültek vissza a hazai börtönökbe;
  • a „visszafogadott” elítéltek közül hárman embercsempészés, ketten lopás miatt;
  • néhányan testi sértés és közúti baleset gondatlan okozása miatt kerültek vissza a börtönbe.

A Momentum elnöke csütörtöki Facebook-bejegyzésében reagált Polt válaszaira.

„Tehát 16 ember akadt fenn a rostán másodszorra, miután a magyar állam már egyszer elengedte őket…. Hiszen így dolgozik a NER az embercsempészekkel. Szabadon engedik őket. 🤷🏻‍♂️”

– írja bejegyzésében Tompos, majd hozzáteszi, „ez azt jelenti hogy 2274 bűnöző továbbra is szabadon garázdálkodik valahol Magyarországon vagy Európában”. Tompos szerint ez ellen pedig a magyar állam tavalyi rendeletével nem csak hogy nem tesz semmit, hanem „szponzorálja is” az embercsempészeket.

Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója nemrég azt nyilatkozta Tusványoson, hogy az embercsempészek szabadon engedése nem jelent biztonsági kockázatot. Szerinte sokkal nagyobb lenne a biztonsági kockázat, „ha több ezer embert, mondjuk azért, mert autóval vitt valakit, börtönben tartanánk hosszú ideig, ezáltal börtönzsúfoltságot idéznénk elő”. Bakondi szerint a rendelettel csak sofőröket, nem veszélyes embercsempészeket engedtek ki a börtönökből.

2023 elején egy veszélyhelyzeti rendelettel a kormány úgynevezett reintegrációs őrizetbe helyezett több száz külföldi embercsempészt, akiknek elvileg a szabadulásuk után 72 órán belül el kellett hagyniuk az országot. Az „Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára” hivatkozó rendelet azt írta elő, hogy a börtönből frissen kiengedett rab abba az országba menjen a reintegrációs őrizetet tölteni, ahol Magyarország előtt a tartózkodási helye volt, ha pedig ez nem ismert, akkor az állampolgársága szerinti országba. Július elejéig már összesen 2297 külföldi embercsempészt engedtek szabadon (közülük 16-an kerültek vissza a szabályok megsértése miatt), ám a börtönzsúfoltsági problémákat ez sem oldotta meg.

A veszélyhelyzeti intézkedés komoly feszültségeket okozott Ausztria és Magyarország között, bekérették a bécsi magyar nagykövetet, és Ausztria szigorúbb ellenőrzést rendelt el a határon. Az embercsempészek szabadon engedéséről ebben a cikkünkben írtunk hosszabban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!