Madárszínházat építenek a Hortobágyon 4,3 milliárd forintból
2024. július 5. – 18:42
Nemzetközi szinten is különlegesnek ígérik a Hortobágyi Madárszínházat, ami Máté Bence világhírű természetfotós elképzelései alapján Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzata, az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ, valamint a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság együttműködésében valósul meg – számolt be róla az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság. A madárszínház célja, hogy bemutassa a hazai madárfajok mintegy 80 százalékát felvonultató helyi élővilágot.
Az ország és egyben Európa első Madárszínháza a térség természeti értékeit új perspektívából, afféle fordított állatkertként hozza közelebb a látogatókhoz. Ez azt jelenti, hogy ott az emberek zárkóznak majd be, hogy az állatokat természetes élőhelyükön figyelhessék meg.
A madárszínházat a hortobágyi halastórendszernél alakítják ki. Az épülő létesítmény egy részben a föld- és vízfelszín alá süllyesztett speciális közös les lesz, ahonnan megannyi madárfaj megfigyelhető lesz. A Hortobágyon a Magyarországon fellelhető mintegy 430 madárfaj közül több mint 340-et figyeltek már meg.
Az államtitkárság szerint a madárszínház „nemcsak a térségben, hanem az országban, sőt, az egész világban is olyan attrakciónak számít majd, amiért aztán sorban állnak családok, osztályok, fiatalok és idősek egyaránt.” A Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára, Révész Máriusz elismerően szólt a hajdú-bihari önkormányzatról, amely a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) keretében sok kis létesítmény helyett egy nagy beruházás, a madárszínház megvalósítására használja fel a megpályázott 4,3 milliárd forintot.
A Hortobágyi Madárszínház ötlete nem új. Az Átlátszó 2021 őszén arról írt, hogy az állami tulajdonú Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ Nonprofit Kft. egy 500 négyzetméter alapterületű madármegfigyelőt és egy 600 négyzetméteres medencét akar építeni a nemzeti park természetvédelmi területein. Tendert írtak ki rá, de mint később kiderült, végül az eredménytelenül zárult, mert akkor nem volt rá elég pénze az állami cégnek.