Elutasította az ügyészség Dobrev Klára feljelentését, nem indul eljárás Sulyok Tamás ellen
A Szegedi Regionális Nyomozó Ügyészség június 6-án elutasította Dobrev Klára hivatali visszaélés, csalás és más bűncselekmények miatt tett feljelentését – derül ki a Központi Nyomozó Főügyészség közleményéből.
Dobrev Klára május 23-án nyújtotta be az ügyészségen azokat a dokumentumokat, melyekről egy nappal korábban azt állította, bizonyítják, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnök még ügyvédként részt vett abban, hogy 103 hektár magyar termőföldeket játsszanak át külföldieknek. Dobrev szerint Sulyok a kétezres évek elején ügyvédként közreműködött abban, hogy a csongrádi földmaffia külföldi kézbe játszott át magyar termőföldeket. Állítása szerint Szeged környékén több mint ezerhektárnyi termőföld került strómanokon és zsebszerződéseken keresztül külföldi kézbe. Dobrev azt mondta, az adásvételekben három-négy ügyvéd játszott szerepet pénzért cserébe, az egyik ellenjegyezte az ajándékozást, a másik a kölcsönszerződést, a harmadik pedig a haszonélvezeti jogot intézte. Dobrev szerint egy ilyen szervezetnek volt az egyik tagja Sulyok Tamás, akit egy konkrét termőföldügylettel is összefüggésbe hozott.
A Sándor-palota még aznap reagált a vádakra, Sulyok Tamás szerintük sosem vett részt törvénybe ütköző szerződés megkötésében.
Dobrev azért is feljelentést tett, mert szerinte Sulyok Tamás köztársasági elnök a 2014. és 2019. közötti időszakban alkotmánybíróként jogosulatlanul vette fel a fizetését, mert nem jelentette be az összeférhetetlenségét, ezzel pedig csalást és hivatali visszaélést követett el.
Az ügyészség közleményében azt írja, a rendelkezésükre álló adatok alapján Sulyok már alkotmánybírói jelölését követően, de még a megválasztását megelőzően kérte ügyvédi tevékenységének szüneteltetését. Sulyok 2014. szeptember 24-étől határozatlan időre szüneteltette ügyvédi tevékenységét kamarai tagságának fenntartása mellett. A szünetelés idejére helyettes ügyvédről gondoskodott.
2019-ben aztán újra úgy nyilatkozott, hogy továbbra is szünetelteti ügyvédi tevékenységét alkotmánybírói hivatása miatt. Az ügyészség szerint a Magyar Ügyvédi Kamara által vezetett országos ügyvédi nyilvántartás 2018. január 1. napjától működik, ezért az a 2014. évi határozatot nem tartalmazza, csak a 2019-eset.
„A feljelentésben megjelölt cégek vonatkozásában a kézbesítési megbízotti tevékenységet dr. Sulyok Tamás még ügyvédként, alkotmánybírói jelölését megelőzően vállalta el, az ügyvédi tevékenység szünetelését követően ezen szerződések alapján a helyettese volt jogosult eljárni” – áll a közleményben.
Az ügyészség szerint a „bárki által megtekinthető cégbírósági adatok szerint” a Sulyok Tamást helyettesítő ügyvéd a cégbíróságnak mindkét cég vonatkozásában bejelentette, hogy bár a szerződést még Sulyok Tamás kötötte, de az ügyvédi tevékenységének szünetelése alatt ő látja el helyette ezen feladatokat is.
„A rendelkezésre álló adatok szerint dr. Sulyok Tamás az alkotmánybíróvá történt megválasztását követően ügyvédi – és így kézbesítési megbízotti – tevékenységből származó díjazásban nem részesült.”
Ezért az ügyészség indoklása szerint jogszerűen vette fel alkotmánybírósági juttatásait, csalást és hivatali visszaélést sem követett el.
A Dobrev feljelentésében szereplő, mezőgazdasági földterületeket érintő szerződéskötésekről azt írták, elévülés miatt nem vizsgálhatja őket a nyomozó ügyészség.
„A feljelentés elutasítása mellett Magyarország Ügyészségének közérdekvédelmi szakága vizsgálja, hogy szükséges-e, illetve lehetséges-e magánjogi intézkedést tenni e tárgyban” – áll a közleményben.
Dobrev: Lesz még ügyészségi vizsgálat
Dobrev csütörtök délelőtt közleményben reagált az ügyészségi mondatokra. Szrinte még Polt Péter legfőbb ügyész sem tudta megakadályozni, hogy eljárások induljanak a „törvénytelenül, pénzért, külföldieknek átjátszott földek visszaszerzése ügyében”. Hozzátette, Sulyok „bűnei olyan súlyosak, hogy még a fideszes ügyészség sem tudta őt tisztára mosni”.
Polt szerinte elutasította Dobrev feljelentéseit – amit meg fog támadni –, de szerinte az ügyészségnek még így is vizsgálnia kell a földek sorsát. „A döntés alapján az ügyészség közérdekvédelmi szakága fog vizsgálatot indítani az ügyben” – közölte a DK-s politikus. A párt szerint nem lehet köztársasági elnök olyasvalaki, aki „törvénytelenül, pénzért, külföldieknek játszott át magyar termőföldeket” vagy „bármikor életében súlyos bűncselekmények sorát követte el”, akárhány éve is történt ez.