Délután négyig adhatják le ajánlóíveiket az önkormányzati jelöltek
2024. május 6. – 05:32
Ma délután négy órakor lejár az ajánlásgyűjtési és jelöltállítási határidő az egyéni jelölteknél a június 9-ei önkormányzati választásra, írja az MTI.
A választáson csak azok indulhatnak főpolgármester-, polgármester- vagy képviselőjelöltként,
- akiknek addig sikerült összegyűjteniük a kellő számú ajánlást az ajánlóíveken,
- leadták azokat a választási bizottságnál, és
- a testületek az ajánlások ellenőrzése után a jelöltet hivatalosan nyilvántartásba vették.
A hétfő délután négy órai határidőn túl beérkező ajánlásokat és jelentkezéseket a bizottságok már nem fogadhatják el. A hétfői határidő vonatkozik a települési nemzetiségi önkormányzati választáson indulni szándékozókra is, nekik is eddig az időpontig kell összegyűjteniük a Nemzeti Választási Bizottság által meghatározott számú ajánlást.
Az ajánlásokat a bizottságok mellett működő irodáknak ellenőrizniük kell. Azokat a jelölteket, akik közvetlenül a hétfő délutáni határidő előtt adják le ajánlásaikat, a választási bizottságok négy napon belül, azaz legkésőbb pénteken veszik nyilvántartásba.
Vasárnapig már csaknem 35 ezer jelöltet vettek nyilvántartásba a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választására, és mintegy 9 ezer jelöltet már bejelentettek, de nyilvántartásba vételükről még nem született döntés. Öt évvel ezelőtt összesen 54 883 jelöltet vettek nyilvántartásba. A nemzetiségi választásra már 8600 jelöltet vettek nyilvántartásba és mintegy 2500-at már bejelentettek, de még nem döntöttek a nyilvántartásba vételükről. Öt évvel ezelőtt 14 685 jelöltet vettek nyilvántartásba.
Sorsolás is lesz
Az ajánlóívek leadása után ma délután sorsolják ki a helyi választási bizottságok, hogy a június 9-ei önkormányzati választáson milyen sorrendben követik egymást a főpolgármester-, polgármester- és képviselőjelöltek a szavazólapokon. A testületek a sorsolás módjáról szabadon határozhatnak.
A választási eljárásról szóló törvény az esélyegyenlőség érvényesüléséhez írja elő a jelöltek sorsolását. A jogszabály azonban nem határozza meg a sorsolás módját és szabályait, így akár kalapból is kihúzhatják a jelöltek nevét.
Ha több jelölt neve azonos egy szavazólapon, a nevük után zárójelben fel kell tüntetni a születési évüket. Ennek csak a független jelölteknél van jelentősége, hiszen a nem független jelöltek neve után a jelölőszervezetek neve szerepel. A szavazólapokon a jelöltek neve mellett a jelölőszervezetek logóját is fel kell tüntetni egy 20 milliméter magas, 40 milliméter széles területen.
A főpolgármester-jelöltek sorrendjéről szintén hétfőn dönt sorsolással a Fővárosi Választási Bizottság.