Miért nincs ráírva minden palack kólára, hogy „gyermekeknek nem ajánlott”? – kettős mércét emlegetnek
2024. április 17. – 07:14
A KDNP megtiltaná, hogy 18 éven aluliaknak áruljanak energiaitalokat, Hollik István és Nacsa Lőrinc törvényjavaslatát már az Országgyűlés tárgyalja.
A két képviselő a 24.hu-nak korábban azt mondta, több kormányzati, orvosszakmai és családvédelmi civil szervezettel is egyeztettek a javaslatról, amit áprilisban nyújtottak be. Nem meglepő módon a Magyar Energiaital Szövetség (MESZ) ebben a formában nem támogatja a törvénymódosítást.
„A törvényjavaslat nevében ugyan a gyermekek védelméről szól, de véleményünk szerint diszkriminatív módon, kettős mércét alkalmazva teszi azt”
– mondta Csibi Sándor, a MESZ főtitkára a 24.hu-nak.
Arról beszélt, hogy sokszor elhangzik: a gyerekek az energiaitalokban lévő cukortól elhíznak, a koffeintől felpörögnek, de két fontos tényt gyakran nem említenek meg. Csibi szerint az egyik ilyen, hogy egy liter kólában annyi cukor van, mint egy liter energiaitalban, és „az energiaitallal ellentétben a kólát literszámra vedelik a gyerekek, de ez valahogy soha nem kerül címlapra.” A MESZ főtitkára nem érti, miért nem védjük ugyanígy „a gyerekeinket a kólától, amely családbarátként van agyonreklámozva, és tízszer több fogy belőle, mint energiaitalból”.
A másik, hogy egy liter kólában annyi koffein van, mint egy doboz (azaz 250 milliliter) energiaitalban. „Itt ugyanaz a helyzet – kávéból és energiaitalból összesen nem isznak annyit a gyerekek, mint a kólákból hordószámra. Úgy, ahogy az energiaitalok esetében, miért nincs ráírva minden palack kólára, hogy »gyermekeknek nem ajánlott«?”
A Magyar Energiaital Szövetség azt vallja, gyermekeknek nem ajánlott semmi, ami koffeint tartalmaz: kávé, energiaital és kóla sem. Csibi szerint az pedig borítékolható, hogy a törvény hatálybalépése után az italautomatákból eltűnnek az energiaitalok, mert ott nem lehet ellenőrizni a vásárlók életkorát.
Januárban átfogó összefoglaló jelent meg az energiaitalok fiatalokra gyakorolt hatásairól, ebből az derült ki, hogy többek között rosszabb alvást, romló iskolai teljesítményt okoznak.