Súlyos hiányosságokat figyelt meg a katasztrófavédelem a szigetszentmiklósi akkumulátorfeldolgozóban

2023. augusztus 9. – 14:36

Másolás

Vágólapra másolva

Súlyosan hiányosak voltak a biztonságos üzemeltetés feltételei abban a szigetszentmiklósi akkumulátor-újrahasznosító üzemben, ahol márciusban két munkás halt meg egy robbanásban – derül ki az RTL riportjából.

SungEel Hitech Hungary Kft. által üzemeltetett gyárban március 14-én robbant fel egy gép. A darálógép javítását végző munkás még aznap belehalt a sérüléseibe, egy másik dolgozó életéért viszont hetekig küzdöttek, ő április 3-án vesztette életét. Egy harmadik munkavállaló könnyebb sérüléseket szenvedett. A munkavédelmi hatóság június végén 10 millió forintos bírsággal sújtotta a céget.

Az RTL riportjából kiderül, hogy az ötvenéves férfit, aki azért sérült meg, mert épp a darálógép közelében volt, amikor a robbanás történt, súlyos égési sérülésekkel szállították kórházba, tüdőgyulladást aztán vérmérgezést is kapott, végül többhetes kórházi kezelés után halt meg. Öt gyereke és öt unokája volt.

A baleset után a katasztrófavédelem vizsgálatot indított és megállapította, hogy a cég „nem alakította ki a biztonságos üzemeltetés feltételeit megteremtő oktatási, képzési rendszert”és „súlyosan hiányosak voltak a biztonságos üzemeltetés feltételei”. Emiatt a katasztrófavédelem egy határozatban megtiltotta a „veszélyes tevékenység folytatását”, és visszavonta az üzem engedélyét is.

A katasztrófavédelem határozata nem azt jelenti, hogy a jövőben nem működhet az üzem – magyarázta az RTL-nek Szigetszentmiklós polgármestere, Nagy János. Csupán arról van szó, hogy az eddig nem betartott előírások betartását most szigorúan ellenőrzik.

A Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság az RTL kérdésére azt válaszolta:

„A veszélyes anyag csökkentése miatt a telephely már nem minősül a katasztrófavédelmi törvény hatálya alá tartozó veszélyes üzemnek.”

A SungEel Hitech Hungary Kft. egy másik akkumulátorfeldolgozó gyárat is üzemeltet Bátonyterenyén. Itt tavaly történt egy robbanás, amit a hatóságokhoz be nem jelentett, engedéllyel nem rendelkező technológia kipróbálása okozhatott. Egy helyszíni ellenőrzés során pedig még a kormányhivatal ellenőrei is rosszul lettek az erős oldószerszagtól. A Nógrád megyei kormányhivatal eddig összesen 100 millióra büntette a gyárat működtető céget a sorozatos jogsértések miatt.

Az egyre fontosabbá váló akkumulátoripar hazai helyzetével nemrég cikksorozatban foglalkoztunk, ennek harmadik részében írtunk arról is, milyen alacsony büntetéseket kapnak általában a szabályokra fittyet hányó ágazati szereplők. A négy anyag legfontosabb tanulságait itt gyűjtöttük össze.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!