Szijjártó Péter a CNN-nek: Rendszerszintű korrupció nincs, az EU folyamatosan sérteget minket
2023. május 4. – 10:07
Rövid interjút adott Szijjártó Péter külügyminiszter a CNN-nek a Quest Means Business budapesti különkiadásában. Richard Quest többek között az orosz-ukrán háborúról, a korrupcióról, Magyarország EU-s viszonyáról, az LMBTQ-jogokról és az „istentelen erőkről kérdezte”.
Szijjártó rögtön az első kérdésnél felmondta a hivatalos kormányzati háborús kommunikációt, még úgy is, hogy a kérdés nem erre irányult: Quest megkérdezte tőle, hogy mit gondol a Kreml elleni állítólagos dróntámadás tervéhez. Szijjártó nem foglalt állást, de elmondta: minél tovább húzódik a háború, annál nagyobb az esélye az ilyeneknek, és ezért sürgeti „ennek a háborúnak a lehető leghamarabbi befejezését”. Azt is elmondta, hogy „ez az ország és az emberek ebben az országban rendkívül nagy árat fizettek már ezért a háborúért. Az infláció az egekbe szökött, az energiaárak az egekbe szöktek, az élelmiszerárak az egekbe szöktek ebben az országban” – ez szintén egybecseng azzal, hogy a kormány hivatalos kommunikációja szerint az infláció és a magas energiaárak az „elhibázott brüsszeli szankciók” következménye.
Quest az igazságügyi reformra is rákérdezett, amit szerdán fogadott el a parlament, Szijjártónak erre nem volt lehetősége reagálni (csak annyit szúrt közbe, hogy az Európai Uniónak semmi sem elég), az EU-ról mégis kifejtette a véleményét. „Ők sértegetnek minket. Folyamatosan sértegetnek minket, Richard, meg kell mondanom. Mert látom... Megértem a problémájukat. A problémájuk szerintem az, hogy itt van egy kormány, amely egyértelműen mainstream-ellenes. Ez egy jobboldali kormány, ez egy kereszténydemokrata kormány, ez egy nagyon hazafias kormány, ez a kormány szembemegy a nemzetközi liberális fősodorral sok fontos kérdésben, és mindeközben ez a kormány sikeres.
"Mert egy dolgot ne felejtsünk el, választást nyerni nagyon bonyolult dolog, de választást nyerni négyszer egymás után, nagy fölénnyel, na az nagyon nehéz”
– mondta a külügyminiszter.
Az egymás után nyert választásokra gyorsan rácsatlakozott az interjúztató, szembesítette a külügyminisztert azzal, hogy „az EBESZ azt mondja, hogy ebben az országban nem biztosítanak egyenlő feltételeket, a média jelentős mértékben elfogult a kormánypárt irányába, hűtlenül kezelik az állami erőforrásokat, hiányzik az átláthatóság, és mindez elfogultsággal és kiegyensúlyozatlansággal jár”. Szijjártó szerint az EBESZ is elfogult, mert „valahányszor egy jobboldali párt választást nyer, ilyen jelentéseket olvashatunk. Amikor egy liberális párt nyer választást, minden tisztességes volt, minden rendben volt, minden tiszta volt, minden átlátható volt. Tehát ez egyértelműen egy politikailag elfogult nyilatkozat”.
Quest erre rákérdezett, hogy a kormány „mindenki ellen van-e”, mert „úgy tűnik, mintha mindenki ellenség lenne: az európai parlamenti képviselők, az OECD, az EBESZ…”.
Majd rámutatott arra, hogy az OECD szerint Magyarországnak jelentős előrelépést kell tennie a vesztegetésre és korrupcióra vonatkozó ajánlások kezelésében. „Most Önök a legrosszabb ország az EU-ban, a 27. helyen állnak az átláthatóság terén a Transparency International szerint.”
Szijjártó erre azzal érvelt, hogy Magyarországnak világos növekedési pályája van, és ha rendszerszintű korrupció lenne Magyarországon, akkor nem jönnének a befektetők.
Quest arra is rákérdezett, hogy Szijjártó kész-e elítélni az ugandai melegtörvényt, ami akár halálbüntetést is szabhat a homoszexuálisokra. „Nos, nem vagyok ismeretében a törvénynek, de amit mond, arra a következő reakciót tudom adni: ha valakit azért fenyegetnek, mert hisz valamiben, mert bármilyen közösséghez tartozik, mert beleszeret valakibe, ha ezért fenyegetik – akár halálbüntetéssel is –, azt én határozottan elítélem, mert itt, ebben az országban, függetlenül attól, hogy ki kibe szerelmes, függetlenül attól, hogy milyen közösséghez tartozik, itt biztonságban van és védi az alkotmány. És amíg ez a kormány a helyén van, addig senkinek sem kell félnie, senkinek sem kell félnie, tartozzon bármilyen közösséghez, legyen szerelmes bárkibe is” – válaszolta a külügyminiszter.
Ezzel kapcsolatban Quest rákérdezett Szijjártó beszédére is, amiben azt mondta, hogy „ellenzi a civil szervezeteket és az istentelen, bizonyos istentelen erőket”. Szijjártó szerint „vannak egyértelmű tendenciák, amelyek elítélik a vallási szervezeteket, amelyek úgy gondolják, hogy vallásosnak lenni valamiféle retrográd dolog, akik azt mondják, hogy vallásosnak lenni valami rossz”. Elmondta, hogy ő hívő, és azt is, hogy a kereszténység „sajnos a legüldözöttebb vallás lett a Földön”.
Quest egyébként interjút készített a Wizzair vezérigazgatójával, Váradi Józseffel, illetve Bod Péter Ákos közgazdásszal is.