Több mint 30 éve Magyarországon él egy afgán férfi, mégsem hosszabbították meg a letelepedési engedélyét
2023. január 28. – 20:49
Több mint harminc éve él Magyarországon, magyar felesége van, és négy gyermeke született itt egy afgán származású férfinak, Maafi Najibullahnak, aki ennek ellenére évek óta nem tudja meghosszabbíttatni a letelepedési engedélyét. Először közbiztonsági, később nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették. Azt mondja, hiába mondta ki a Kúria, hogy nem jelent veszélyt, több mint egy éve választ sem kap a kérelmére, írja az RTL.
A férfi a Híradónak azt mondta: hosszú éveken keresztül több tucat magyar állampolgárnak adott munkát, de mivel nem hosszabbították meg a letelepedési engedélyét, az embereit el kellett küldenie.
Először azért nem hosszabbították meg a letelepedési engedélyét, mert több közlekedési szabálysértése volt, így a hatóság szerint sérti Magyarország közbiztonságát. A férfi szerint egyik sem volt olyan komoly ügy, ami indokolná ezt a döntést, ezért beperelte a bevándorlási hivatalt.
A bíróság ezek után megállapította, hogy a férfi kérelmét nem vizsgálták szakszerűen, és megsemmisítette a hivatal határozatát. Viszont az új eljárásnak pontosan ugyanaz lett az eredménye: elutasítás közbiztonsági kockázat miatt. Ezután Maafi Najibullah ismét a bírósághoz fordult, majd a Kúriához is eljutott, ami végül 2021 decemberében kimondta: nincs összhangban az elutasító határozat a csekélyebb szabálysértésekkel.
Ennek ellenére 2022 januárjában már azt a tájékoztatást kapta, hogy
nem is közbiztonsági, hanem nemzetbiztonsági kockázatot jelent.
Ezután Maafi Najibullah ismét a bíróságra ment, és a harmadik perét is megnyerte, a letelepedési engedélyét azonban azóta sem hosszabbították meg. Azt mondta, hivatalosan három hónapon belül kellett volna választ kapnia, mégis több mint egy éve vár a válaszra.
Szekeres Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság jogi főmunkatársa az RTL-nek azt mondta: az elmúlt másfél-két évben jelentősen nőtt a hasonló esetek száma, „hirtelen nagyon sok ember lett nemzetbiztonsági veszély”. Az üggyel kapcsolatban az RTL megkereste az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságot, de nem kaptak választ a kérdéseikre.