Modern demokratikus jogállam vagyunk az alapvető jogok hazai biztosa szerint
2022. december 15. – 08:08
„Az ombudsmani jelentések nem kötelező erejűek, ugyanakkor az azokban foglaltakat egy modern demokratikus jogállamban, amilyen hazánk is, illik figyelembe venni” – egyebek mellett erről beszélt a 2019-ben hat évre megválasztott Kozma Ákos a kormányközeli Magyar Nemzetnek adott interjújában, az alapvető jogok biztosaként eltöltött első három évét értékelve.
Mint mondta, „kihívásokkal teli” három évet tudhat maga mögött, „munkatársai odaadása és hivatástudata nélkül” nem tudott volna „sikeres jogvédő munkát végezni.” Kozma emlékeztette az olvasókat arra, hogy az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala „egy teljesen önálló, minden más hatalmi ágtól függetlenül működő szerv”.
Úgy véli, nehéz kiragadni az elmúlt három évben végzett munkából a kiemelkedő eredményeket. Három évvel ezelőtt még „egyikünk sem tudta, hogy milyen három évnek vágunk neki”. Néhány hónappal a megválasztása után kitört a világjárvány, „amikor pedig azt gondoltuk, hogy fellélegezhetünk, elkezdődött a háború Ukrajnában. Olyan helyzetekkel szembesültünk, amelyekről nem voltak tapasztalataink. Nem tudtunk visszanyúlni korábbi ombudsmani vagy alkotmánybírósági, sem nemzetközi gyakorlathoz, úgyhogy saját kútfőből kellett megoldásokat találnunk.”
Szerinte fontos megjegyezni, hogy az ombudsmani jelentések nem kötelező erejűek, „ugyanakkor az azokban foglaltakat egy modern demokratikus jogállamban, amilyen hazánk is, illik figyelembe venni. Igazi jelentőségük abban áll, hogy noha nem kötelező erejűek, átültetik őket a gyakorlatba, és a címzettek megfogadják mindazt, amit kérünk tőlük, illetve javaslunk nekik”.
2021-ben például a mintegy két tucat alapjogi visszásságot megállapító, rendőri intézkedéssel kapcsolatos jelentésüknek több mint nyolcvan százalékát elfogadta az országos rendőrfőkapitány, és az azokban foglaltaknak maradéktalanul eleget téve, a jelentéseinkkel egyező tartalmú közigazgatási határozatot hozott – vezette le.
Az interjúban kitértek arra is, hogy más szervezetekkel együtt felújítanak több gyerekotthont.
Tavaly Kozma Ákos ombudsman nem vizsgálta felül a melegellenes törvényt, de azt hangsúlyozta: „Különös figyelmet fordítok arra, hogy az érintett 18 év alatti gyermekek, akikben már kialakult vagy a kialakulás útján van az LMBTQI identitás, önkéntes döntésük alapján milyen segítséget kapnak az ezzel járó lelki folyamataik megéléséhez.”
Az ellenzéknek csapdát állító, a pedofíliát és a mássággal összemosó törvényről itt írtunk bővebben.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknek és angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!