Megszólított közmédia, Pintér Sándor-os játékpénz, 10 km-es élőlánc – képeken a pénteki tüntetések
2022. november 18. – 21:00
Közel 10 kilométeres élőlánc állt fel péntek reggel Budapesten, pár helyen azonban nem jött össze elég ember, és hézagos volt a lánc. A szervezők szerint összesen 46 településről csatlakoztak az élőlánchoz, egyebek mellett Vácon, Esztergomban, Pilisvörösváron, Szegeden, Győrben és Nagykanizsán is tüntettek a tanárokért, akik országszerte sztrájkoltak. Aztán „Elég a lenézésből – Tüntetés az oktatásért” – címmel hirdetett meg tüntetést péntek estére az Egységes Diákfront, a budapesti eseményen több ezren vonultak a Március 15. térről a Clark Ádám térre. A következő tüntetést a közmédia épületéhez szervezik, december 9-re.
Már-már megszokott, hogy ebben a tanévben az országos pedagógussztrájkok élőlánccal kezdődnek, ez pénteken sem volt másképp. Az viszont újdonság, hogy nem csak a fővárosban, hanem a legtöbb megyei jogú városban is sorfalat álltak 7:45 és 9 óra között. Az országos élőláncot az Egységes Diákfront és a Pala Mozgalom szervezte. (Egész nap, percről percre követtük az eseményeket.)
Közel száz iskolában egész héten tartott a munkabeszüntetés. Az akciót a pestszentlőrinci Karinthy Frigyes Gimnázium 34 tanára és a Brassó Utcai Általános Iskola 26 tanára hirdette meg. Ezzel a lépéssel azt szerették volna jelezni, hogy nem tartják elegendőnek és megfelelőnek az oktatásirányítás reakcióit a hetek óta tartó országos megmozdulásokra.
A szülők, diákok, tanárok által elfogadott közös követeléseket osztogatták az élőláncok helyszínén, ezeket kilenc pontban foglalták össze a szórólapokon:
- Nyilvános párbeszédet, hiteles tájékoztatást!
- Megbecsülést a pedagógusoknak!
- Érdekérvényesítő sztrájkjogot!
- Felelős oktatási minisztériumot!
- Kisebb terhelést!
- Esélyteremtő, minőségi oktatást!
- Versenyképes és értékálló bérezést!
- 21. századi környezetet!
- Szakmai szabadságot, korszerű alaptantervet, szabad tankönyvválasztást!
A Pala Mozgalom szerint sikeres volt az élőlánc, Budapesttel együtt 46 városban volt nagyjából egyszerre tiltakozás – közölték. Debrecenben és Tatabányán több mint 1000-en vettek részt a reggeli élőláncban. Szerintük pénteken olyan városokban és iskolákban is megvalósult az élőlánc, ahol eddig nem volt ilyen, és az oktatás már nem csak Budapest problémája.
A 49-es villamos ablakából a szerkesztőségbe menet reggel 8-kor így nézett ki az országos pedagógussztrájkra szervezett élőlánc a budapesti Gellért tér és az Astoria között.
Szegeden az volt a terv, hogy a Tisza-part belvárosi szakaszán, a Stefánia sétánnyal párhuzamos úton tartják az élőláncos tiltakozást. A meghirdette időpontra azonban nem gyűltek össze elegen, így élőlánc helyett felkiáltójelet formáztak a Móra Ferenc Múzeum előtt.
A szervezők szerint összesen 46 településről csatlakoztak az élőlánchoz, egyebek mellett Vácon, Esztergomban, Pilisvörösváron, Szegeden, Győrben és Nagykanizsán is tüntettek a tanárokért, akik országszerte sztrájkoltak.
Megszólították a közmédiát
Délután 17 órára az Egységes Diákfront, a Pala Mozgalom és Turul Diákegyesület szervezett tüntetést. A tüntetők a Március 15. téren gyülekeztek, ahonnan az Erzsébet hídon és a Lánchíd utcán keresztül érkeztek meg a Clark Ádám térre.
A megszólaló diákok szerint a közmédia lényegében hallgat az országban zajló demonstrációkról, és nem tájékoztat az oktatás valódi állapotáról, ezért november 9-én felszólították az MTVA-t, hogy ők is megszólalhassanak az elmúlt időszakban zajló sorozatos kiállásokról és azok okairól. Négy követelésük volt:
- A tájékoztatás az M1 Televízióban történjen!
- Hétköznap, főműsoridőben (tehát 18:30 és 21:30 közötti időszakban)!
- Legalább öt percig!
- Élő adásban!
A kérésükre – közlésük alapján – nem kaptak választ, ezért is vonultak utcára péntek este.
A Clark Ádám téren beszédet mondott Pirint Gergő diák, aki szerint a kormány nem tesz semmit, pedig a diákságnak vannak céljai, öntudatos, és itt az ideje, hogy tárgyaljanak velük. Mint mondta, el kell kezdeni szervezkedni, küzdeni és már az iskolákban felhangosítani a helyi problémákat. „Nem elég a magasabb bér, itt oktatási reformra van szükség, amelynek része a szegregáció felszámolása” – mondta.
Az Egységes Diákfront pontjait Strbka Anna sorolta: többek közt tanítható mennyiségű tananyagot, élhető körülményeket, figyelmet az oktatásra és sztrájkjog azonnali visszaállítását követelik.
Felszámolnák a Nemzeti Alaptantervet is, ami a felszólaló szerint korlátozza a tanulni vágyó diákokat és a tanáraikat is. Elengedhetetlen lépésnek tartják a a pedagógusok béremelését, és felháborítónak tartják, hogy Maruzsa Zoltán oktatási államtitkár hónapok után is képtelen felmutatni egy „normális ajánlatot” a pedagógusoknak. „Miből éljen a pedagógus? Csillogó gyermeki tekintetekből?” – kérdezte Strbka Anna.
Egy másik felszólaló, Mihalics Lili szerint a diákok nem engednek a fenyegetéseknek, a megaláztatásnak és nem fognak elhallgatni. Követelte, hogy engedjék be őket a köztévébe. Aki esőben is tüntetni jár, az igazán dühös, mondta.
A tüntetés végén aztán az Alagút feletti részről Pintér Sándor-os játékpénzt szórtak a demonstrálók. Ezzel arra utaltak, hogy szerintük a kormány feleslegesen szórja a pénzt az oktatáson kívüli más területeken.
Az esemény végén az Egységes Diákfront egyik tagja bejelentette, hogy a következő tüntetést december 9-re szervezik a közmédia épületéhez. „Igazi magyarként énekeljük el a Himnuszt” – zárta beszédét a felszólaló, majd a tömeg zenei kísérettel el is énekelte a dalt.