„Fennáll az a veszély, hogy Gyurcsány Ferenc úgyis szétkúrja az egészet”

2022. október 21. – 18:02

Másolás

Vágólapra másolva

A Magyar Szocialista Párt tiszavasvári szervezetén és Szabolcs megyei eredményein keresztül mutatta be a Partizán közel egyórás videója, hogy az elmúlt években hogyan épült le a párt egyébként jól kiépült vidéki szervezetrendszere. A rendszerváltás előtti korszaktól egészen a 2018-ban indult haláltusáig. A több száz fős megyei tagságtól egészen az irodája megmaradásért küzdő helyi szervezetig.

A Partizán azért Tiszavasvárit választotta, mert alapvetően baloldali városnak számított, a lakosság többségét a rendszerváltásig egy gyár foglalkoztatta, ezután viszont előtérbe kerültek a megélhetési problémák, amikre nem érkeztek kielégítő politikai válaszok, így a baloldaliságából is vesztett a település. 2006 után a Jobbik, majd a Fidesz vette át a várost. 2022-re oda jutottak, hogy egyik legnagyobb vereségét itt szenvedte el az ellenzék.

Pedig Tiszavasvári korábban annyira baloldalinak számított, hogy az 1981-ben még tanácselnöknek megválasztott Sulyok Józsefet 2006-ig polgármesterként is rendre újraválasztották. Sulyok 2006-ban nem indult újra, utána a Fidesz által támogatott jelölt nagyarányú győzelmet tudott aratni, majd ezután 2010-től a Jobbik időszaka következett. Ebben az időszakban már volt olyan választás is, amin az MSZP jelöltje a 13 ezres városban mindössze 247 szavazatot kapott.

15 tag, 200 forintos havi tagdíj

„Könyörögtünk a Tóth Bercinek, hogy maradjon már itt, és hallgassa meg a mi véleményünket, de azt mondta, öt percem van, mert máshol már várnak” – mondta az MSZP Tiszavasvári Szervezetének elnöke, Csizmár Mária a társelnök 2022-es kampányidőszakban a városban tett látogatásáról. Csizmár arra kérte a párt vezetését, hogy adjanak bele apait-anyait, mert az újságkihordásra sincs pénzük. Utólag végül kaptak a pártközponttól 30 ezer forintot.

Csizmár elmondta, hogy a tagdíjakból már nem tudnak megélni, mert a 15 tag havi 200 forintja értelemszerűen kevés.

Az előző helyi elnök, Tündik András 2020-ig vezette a párt tiszavasvári szervezetét, ezt a pozícióját 1992 óta töltötte be. Tündik lemondása után is „tette a dolgát”, de a 2022-es választás óta olyan csalódott, hogy még a híradót sem nézi meg. A tiszavasvári szervezet korábbi elnöke arról mesélt, hogy 2002-ben, miután a szocialisták elvesztették a kerületet, „nem csüggedtek”, és választási klubokat hoztak létre, amiknek 320 tagja is volt. Meg is lett az eredménye, 2006-ban már a választás első fordulójában győzelmet tudtak aratni Juhász Ferenccel. A legjobb időszaknak azt tartják, mikor Juhász volt választókerületük országgyűlési képviselője.

Hanyatlás

Juhász Ferenc korábbi országgyűlési képviselő szerint azért volt sikeres a választókerületében, mert ő eredetileg is a környékről származik, emellett „minden fontos történetben” részt vett miniszterként és képviselőként is. A hanyatlás időszakát 2006-tól számítják a szabolcsi választókerületekben. „Egy szép jövő elé néztünk, de örömünket hamar lelombozta az őszödi beszéd okozta országos felháborodás” – meséli a tiszavasvári szervezet korábbi elnöke.

„Majd erkölcsi bukásunk után jött a gazdasági”

– teszi hozzá. Nyíregyháza korábbi szocialista polgármestere, Csabai Lászlóné arról mesélt, hogy 2006-ban az országos vezetés hibáit ők szenvedték el vidéken. „Nem tudtunk közgyűlést tartani, mert olyan hangosan ment a tüntetők hangszórója az utcán” – mondta.

A korábbi tiszavasvári elnök szerint Horn Gyula volt az utolsó miniszterelnök, aki szívén is viselte a párt sorsát.

„Nem szabad még egyszer elkövetni azt a hibát, hogy ne ízig-vérig MSZP-párti politikus legyen a párt miniszterelnök-jelöltje. Mi nagy hibát követtünk el Gyurcsány Ferenc megválasztásával.”

A leépülés egyik okának azt tartják, hogy eltűntek a fiatalok. Problémának érzik, hogy nincs olyan hely, ahol megszólíthatnák a fiatalokat. Így most abban sem biztosak, hogy a szocialistáknak lesz 2026-ban jelöltje a körzetben.

Haláltusa

A Partizán videójában haláltusának nevezett időszak kezdetét a 2018-as választás utánra teszik. 2022-re odáig jutott a párt Tiszavasváriban, hogy nemcsak elveszítette a választókerületet, hanem a korábbi eredményeket nézve országosan az egyik legrosszabb eredményt produkálták itt. Ennek hátterében több helyi vezető szerint is az az egész megyére jellemző gyakorlat állt, hogy nem a megfelelő embereket indították el képviselőjelöltként az ellenzéki pártok. A videóban megszólalók szerint ahol 2018-ban a szocialista jelölt majdnem nyerni tudott, ott jobboldali embert, míg ahol '18-ban majdnem egy jobboldali jelölt nyert, ott egy szocialistát indítottak el 2022-ben.

Ennek kapcsán merült fel a kérdés, hogy miképp ment ennyire félre az előválasztás. Előkerültek olyan érvek, hogy a központi pártvezetés gyakorlatilag kikerülte a helyi párttagság által támogatott embert, az MSZP-s jelöltet inkább visszaléptették. A párt helyi emberei szerint az újabb pártvezetések nem a demokratikus, hanem az autokratikus vezetési stílust kezdték el gyakorolni.

Elhibázott lépésnek tartják a háttérben született alkukat – például a Jobbik és a DK közti megállapodást is – főleg, hogy az olyan pártok között született meg, aminek aktivista körei a lehető legtávolabb álltak egymástól. Veres János, az MSZP korábbi szabolcsi elnöke szerint az egyik legnagyobb probléma az volt, hogy nem volt elég erős a szövetség az ellenzéki erők közt. Veres szerint volt olyan körzet, ahol már az előválasztás előtt nyilvánvaló volt, hogy ha a választáson az a jelölt indul, aki végül indult is, akkor az ellenzéki aktivisták kevesebb mint egyharmada fog érte dolgozni.

Az MSZP korábbi tiszavasvári elnöke, Tündik András szerint a jövőbeli tervek azon alapszanak, hogy találnak-e olyan embert, aki az összefogást meg tudja valósítani.

„Ugyanakkor fennáll az a veszély, hogy Gyurcsány Ferenc úgyis szétkúrja az egészet, amennyiben nem tudjuk őt hatástalanítani. Hát őt nem tudjuk hatástalanítani…”

– tette hozzá Tündik András.

Az MSZP tiszavasvári szervezete a jelenlegi elnök elmondása alapján most azért küzd, hogy január 1. után is meg tudja tartani majd irodáját. Juhász Ferenc szerint viszont a probléma nagyobb az irodánál, kellenek emberek, támogatók és „próféták” is.

Reagált az egyik MSZP-s megszólaló: Tiltakozom a Partizán eljárása ellen!

A videó végén a készítők felsorolták, hogy interjúkérelmeiket kik utasították el: köztük van Tóth Bertalan, az MSZP társelnöke, Molnár Zsolt pártigazgató, Jeszenszki András, a párt nyíregyházi elnöke, Aranyos Gábor, a párt 2022-as képviselőjelöltje, Lengyel Máté, a Jobbik képviselőjelöltje. De a Partizán videójának címe az egyik megszólalót is felháborította.

Csabai Lászlóné, Nyíregyháza korábbi polgármestere a videóban is megszólalt. A forgatás után kiadott közleményében azt állítja, hogy a Partizán teljesen más témában kérte a megszólalását, mint ami a műsor meghirdetett címében szerepel. Csabai azt írta, hogy ő sosem adná egy olyan videóhoz a nevét, ami „a párt lejáratását” szolgálja.

„Abban hiszek, hogy az esélyek és a szolidaritás újjáépítését Magyarországon csak az igazi baloldallal, az MSZP-vel lehet megcsinálni” – írja. Csabai Lászlóné arra kérte a műsor készítőit, hogy „fontolják meg, hogy szakmailag és erkölcsileg mennyire tartják vállalhatónak egy olyan film bemutatását, amelynek már a címadása is alkalmas arra, hogy félrevezesse a közvéleményt és megbántsa az MSZP-közösségnek több ezer párttagját.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!