„Hajthatatlan, bátor hős volt” – eltemették Wittner Máriát

2022. október 14. – 16:51

„Hajthatatlan, bátor hős volt” – eltemették Wittner Máriát
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos ravatala Dunakeszin 2022. október 14-én – Fotó: Máthé Zoltán/MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Eltemették Wittner Máriát, korábbi országgyűlési képviselőt, akit 1956-ban halálra ítéltek. Wittner Máriát gyors lefolyású, súlyos betegség után érte a halál szeptember 14-én.

A korábbi országgyűlési képviselő temetésén részt vett többek közt Novák Katalin köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök is. Külön Facebook-bejegyzésben emlékezett meg Wittner Máriáról Novák és Orbán is. A köztársasági elnök azt írta, hogy „Wittner Mária hajthatatlan, bátor hős volt, akit a halálos ítélet, a siralomház, a tizenhárom év fegyház sem tudott megtörni”. Ezentúl több fideszes politikus is részt vett a gyászszertartáson, többek közt Gulyás Gergely, Hende Csaba és Kövér László.

Novák Katalin köztársasági elnök Wittner Mária 1956-os szabadságharcos ravatalánál – Fotó: Máthé Zoltán / MTI
Novák Katalin köztársasági elnök Wittner Mária 1956-os szabadságharcos ravatalánál – Fotó: Máthé Zoltán / MTI

A Blikk azt írja, hogy a megemlékezés a Himnusz meghallgatásával kezdődött, majd a beszédekkel folytatódott: Nyíri Márton, Dunakeszi alpolgármestere és Németh Szilárd kormánybiztos is megszólalt a temetésen. Németh Szilárd beszéde után a szertartás nyilvános része véget ért. A család kérésére Wittner Máriát szűk körben helyezték végső nyugalomra.

Wittner Mária az 1956-os forradalomban a Magyar Rádió ostroma közben csatlakozott a felkelőkhöz, november 4-én megsebesült, kórházba került. 1957 nyarán letartóztatták, 1958. július 23-án első fokon halálra ítélték. Kétszáz napot töltött a börtönben halálraítéltként, majd a másodfokú bíróság 1959. február 24-én ítéletét életfogytiglanra változtatta. 1970 márciusában szabadult, de amnesztiát nem kapott.

1989 után aktív szerepet vállalt számos 1956-os szervezet munkájában, 2006-tól 2014-ig a Fidesz országgyűlési képviselője volt. 1991-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét, valamint az 1956-os Emlékérmet, 2006-ban Szent István-díjat, 2016-ban Emberi Méltóságért díjat kapott. 2006-ban és 2010-ben csatlakozott a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjához. Az első ciklusban a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság, a másodikban az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság tagja volt

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!