Publicus: A fideszes szavazók közel háromnegyede szerint nem elfogadható, hogy kormánykritikus embereket hallgassanak le
2021. augusztus 11. – 06:59
frissítve
A magyar lakosság majdnem háromnegyede (74 százalék) hallott már a Pegasus-botrányról, és több mint fele (51 százalék) úgy gondolja, hogy a kormány kezdeményezte az újságírók, politikusok, ügyvédek lehallgatását – derült ki a Publicus Intézet július végi, Népszava számára készített felméréséből.
A kormány először ezt tagadta, később azonban lényegében óvatosan beismerte, hogy állami szolgálatok lehallgathatták az Orbán-rendszerrel kritikus személyeket.
Bár a kormánypárti médiát nem lehet azzal vádolni, hogy túltolták volna a megfigyelési ügyről szóló tájékoztatást,
a Fidesz–KDNP szavazóinak több mint kétharmadához (68 százalék) így is eljutott a híre.
41 százalékuk ennek ellenére nem gondolja azt, hogy a kormány kezdeményezte volna a lehallgatásokat, és csak negyedük válaszolta azt erre a kérdésre, hogy igen.
A felmérésből az is kiderült, hogy a kormány szimpatizánsainak 71 százaléka nem tartja elfogadhatónak, hogy kormánykritikus személyeket figyeljenek meg. 43 százalékuk pedig azt válaszolta, hogy mennie kell annak a miniszternek, aki alá az adatokat gyűjtő szervezet tartozik.
Orbán Viktor támogatottságát viszont láthatóan nem rendítette meg a botrány, a kormánypárti szavazók mindössze 7 százaléka gondolja úgy, hogy a miniszterelnöknek le kell mondania, ha kiderül, hogy kormányának köze van a megfigyelési botrányhoz.
Júliusban robbant ki a Pegasus-botrány, akkor jelentek meg a nemzetközi, 17 újság részvételével zajló oknyomozó projekt első cikkei a témában. Magyarországról a Direkt36 vett részt a munkában, az elkészült anyagokat a Telex is publikálja. Az ügy lényege, az okostelefonok feltörésére alkalmas izraeli kémprogramot – amelyet a gyártó állítása szerint kizárólag állami szerveknek bocsátanak rendelkezésére – számos országban nemcsak az eredeti céljának megfelelően (vagyis terroristák, bűnözők leleplezésére) használtak fel, hanem újságírókat, aktivistákat, ügyvédeket, politikusokat figyeltek vagy próbáltak megfigyelni vele.
Az oknyomozó csapat Magyarországról 300 telefonszámot talált a célszemélyek listáján. Köztük vannak újságírók, ellenzéki politikusok és üzletemberek is, némelyikük telefonjának vizsgálata során bebizonyosodott, hogy valóban feltörték a készüléket, de az Orbán-kormány két volt államtitkárának (Aszódi Attila, Weingartner Zsolt) telefonszáma is feltűnt a listán.
A botrányt kirobbantó magyar anyagot itt olvashatja, a témával foglalkozó összes cikkünket és videónkat itt találja meg.