„A lakástörvény módosítása körüli méltatlan színjátékban minden benne van, amit ma Magyarország kormányáról, annak szándékairól és kormányzóképességéről tudni kell. Hogy nem sül le a bőr a képükről…”
– így reagált a Facebookon Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere arra a szerda hírre, amely szerint csak a főváros világörökségi részére vonatkozik majd a lakástörvény módosítása.
Karácsony posztja szerint a módosítás szándéka „csak a szokásos”, arról szól, hogy a kormánypárt kilienseinek a gazdagodását szolgálja a többség kárára. A módosítás azonban olyan szakértelemmel készült el, hogy „azzal felélesztették volna a lakásmaffiát, kidobták volna a kukába a teljes önkormányzati bérlakás-szektort, sok ezer nehezebb sorsú ember elérhető árú lakhatását” – írja a főpolgármester. Szerinte mivel még a fideszes polgármesterek között is akadt olyan, akinek ez annyira sok volt, hogy nyilvánosan szót emelt ellene, kedd éjjel jött az újabb módosítás: „csak Budapest azon városrészeire vonatkozik az állam elővásárlási joga, ahol éppen ezek a kiváltságosok laknak”
„Szerintem igazán kár a sunnyogásért, nyugodtan írjanak egy törvényt arról, hogy a Fidesz zsoldjában álló bértollnokoknak, meg az általuk kijelölt kiváltságosoknak az adófizetők biztosítsanak méltó lakhatást, lehetőleg ingyen, lehetőleg a legdrágább városrészekben, lehetőleg jó nagy lakásokban.”
– véli Karácsony, aki szerint, ha a kormány tagjai azt hiszik, hogy ezt is megúszhatják, akkor tévednek.
Változott a javaslat
Ahogy korábban megírtuk: az Atv.hu fideszes forrásai szerint a kormánypárti képviselőket arról tájékoztatta Kocsis Máté frakcióvezető, hogy csak a főváros világörökségi részére vonatkozik majd a lakástörvény módosítása. A javaslatot a fideszes Böröcz László terjesztette be, aki szerdán, amikor a módosítás parlamenti vitája kezdődött, a Facebookon azt írta: „Az I. kerületi műemlék lakásokban élők 732 aláírást gyűjtöttek össze helyzetük rendezéséért, és 506-an töltötték ki az ezzel kapcsolatos kérdőívünket. Amikor foglalkozni kezdtem a kérdéssel, rengeteg további megkeresést kaptam, így bővült az érintettek köre.
Mivel a tágabb kört illetően nincs konszenzus, ezért módosítani fogjuk a törvényjavaslatot.”
Korábbi cikkünkből kiderült: több mint százezer önkormányzati (kisebb részben állami) tulajdonú bérlakás van ma Magyarországon. A törvényjavaslat az eredeti formájában kötelezővé tette volna az önkormányzatoknak, hogy nagyon kedvező áron eladják ezeket az ingatlanokat, ha a bérlők jelzik vételi szándékukat. Több ellenzéki városvezető is megszólalt az ügyben, attól tartva, hogy a lakásmaffia, valamint az ingatlanbefektetők járhattak volna jól a változtatásokkal. A módosítást fideszes polgármesterek is bírálták, többek között Cser-Palkovics András székesfehérvári és Dézsi Csaba András győri városvezető sem tartotta azt jó ötletnek.
Pikó András, Józsefváros polgármestere korábban azt mondta, győztek a civilek és a polgármesterek a lakástörvény ügyében, de folytatni kell a tiltakozást. Az új tervezett módosítást pedig úgy vélekedett, hogy a „lex lakásmaffia” finomodott „lex Bayerré” vagy „lex Rákayvá”.