Budapest nem kap az önkormányzatok bevételkiesését kompenzáló alapból
2021. május 6. – 18:37
frissítve
Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón a gazdasági válságenyhítő intézkedések között sorolta fel azt a 23 milliárd forintos összegű támogatási keretet, mellyel a kormány összesen 27, „az átlagosnál rosszabb pénzügyi helyzetben lévő”, 25 ezer főnél népesebb város önkormányzatait kárpótolja a helyi iparűzési adó tavaly decemberi megfelezése miatti bevételkieséért. Azonban ahogy az a kormányrendeletből is kiderül,
a támogatásokból Budapest és az összes fővárosi kerület kimaradt.
Ezt a meghökkentő lépést a kormányrendelet azzal magyarázta, hogy
Budapest gazdasági teljesítménye az országos átlag kétszerese, fejlettsége az uniós átlag 151 százaléka. A főváros emellett jelentős pénzügyi tartalékokkal is rendelkezik: pénzeszköz- és állampapír-állománya meghaladja a 120 milliárd forintot.
A bejelentésre délután reagált Facebook-posztban Karácsony Gergely. Budapest főpolgármestere (aki nem mellesleg szinte biztos, hogy az ellenzéki előválasztáson megpályázza a miniszterelnök-jelöltséget) a kormány szemére vetette, hogy
Amikor tavaly decemberben a miniszterelnök egyetlen tollvonással kivégezte az önkormányzatiságot azzal, hogy elvette a települések legfontosabb saját bevételének, a helyi iparűzési adónak a felét, akkor még érdemi kompenzációról és érdemi egyeztetésekről volt szó. Egyik sem lett.
Ráadásul
- a 27 önkormányzatnak kiosztott 23 milliárdos összeg még ahhoz képest is csekély, hogy „csak Budapestet a decemberi döntéssel több mint 31 milliárd forintos bevételtől fosztották meg”
- ellenben „a fideszes nagyvárosokat rögtön megszórták több mint 15 milliárddal, valahogy ebből az ellenzéki vezetésű városoknak akkor sem jutott”
- a csütörtöki döntésről is „előbb értesítették a helyi Fidesz-szervezeteket, mint a megválasztott ellenzéki polgármestereket” – utalva ezzel arra, hogy a Pécsnek szánt kompenzáció bejelentését a kormány átengedte a helyi választókerület fideszes képviselőjének, Hoppál Péternek.
- mindeközben a központi elvonások is növekednek: 2020 első negyedévében a lakossági befizetések 689 milliárd forintot tettek ki, ez az elvonás 2021 első negyedévére 750 milliárd forint fölé nőtt.
- a gazdaságvédelemre szánt pénzek mintegy háromnegyedét viszont „a kormány nem a gazdaság talpraállítására, nem szociális támogatásokra, hanem saját hatalmi céljaira és klienseinek gazdagodására költötte”.
Posztja végén Karácsony azt is felhánytorgatja, hogy „az Európai Uniótól a magyaroknak járó több mint 3000 milliárd forintról [ami valójában nem ”jár„, hanem az Európai Helyreállítási Alap hitelkerete] is lemondani készül a kormány, csak azért, hogy ne kelljen elszámolnia”, miközben 4000 milliárd forinttal „adósítja el a gyerekeinket” – a paksi bővítés révén – Oroszországnak és – a Budapest-Belgrád-vasútvonal, illetve a Fudan egyetem fővárosi campusa révén – Kínának.