2023. november 3. – 10:19
A Hvg.hu-nak adott interjút Szabó László producer, jobboldali kultúrpolitikus, aki az első Orbán-kormányban a Deutsch Tamás-féle sportminisztérium helyettes államtitkára volt, aztán 2002-ben Schmitt Pál budapesti főpolgármester-jelölt kampányfőnöke, aztán a Fidesz 2006-os kampányának kommunikációs igazgatóhelyettese, aztán 2010-től két évig MTVA-s, 2015-től a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, a Vidnyánszky Attila nevével fémjelzett Magyar Teátrumi Társaság titkára és a mostani SZFE tanára. És most egy interjú erejéig minden tapasztalatlan, nyilatkozni vágyó kormánypárti megmagyarázó mestere.
Első lépés: kimaxolni a kormánynak kedves háborús narratívát.
A Hvg.hu első kérdése, hogy ki nyerte a sokéves kultúrharcot, mire Szabó azt válaszolja, a kultúrharcot nem lehet megnyerni, és nem is kell, „a kultúrbéke lenne a természetellenes”.
Éljen az örökké hadban álló Magyarország – pipa.
Második lépés: megmagyarázni Azahriah-t.
A magyar könnyűzene ügyét Demeter Szilárdra bízta a kormány 2021-ben, több milliárdot öntöttek volna a projektjeibe, de nem lett belőle semmi, aztán jött Azahriah a semmiből, kettőt pislantottunk, és szupersztár lett, ezt így hogy?!
Szabó: Ez is azt mutatja, hogy Demeter Szilárdnak igaza volt. „Azahriah komoly befizetőjévé vált a magyar költségvetésnek, Demeter Szilárd is erről beszél, amikor azt mondja, hogy a könnyűzenére iparágként is kell tekinteni.” Pipa.
Harmadik lépés: nincs cenzúra.
Na és az hogy van, hogy Fluor Tomi élő adásban bemondta, hogy Soros, aztán le lett tiltva a rádióban? – dobja be a Hvg.hu.
„Nem tudom, hogy valóban le volt-e tiltva” – passzolja vissza Szabó.
„De ha egy művész a politika terepére lép, ne csodálkozzon, ha ott politikai választ kap.”
Fluor Tomit amúgy „senki nem akadályozza meg, hogy koncertezzen”. Sőt: „Molnár Áron, aki több, mint egy politizáló színész, valójában politikai aktor, a Hadik-film egyik főszereplője volt, Vilmányi Benett pedig a politikai gesztusa után főszerepet kapott egy állami finanszírozású filmben”.
Izzad a tenyér, de a Hvg.hu se adja fel: oké, de mi van a filmmel, ami azért nem készülhetett el, mert Nagy Ervin lett volna a főszereplője?
„Állítólag” – szól a megsemmisítő válasz. Sőt: Nagy „a legtöbb RTL-es sorozatban szerepel, adófizetői forintokból fenntartott színház tagja, sztár az ismert politikai nézetei mellett”.
Egyébként meg: „Mindegyik, így a mostani politikai rendszernek is vannak priorizált helyzetben lévő alkotói, témái. És ez jól is van így.”
Bumm, touchdown – pipa.
(Megjegyzés: SOHA, semmilyen körülmények között ne említsük, a kisemmizett független színházakat!)
Negyedik lépés: kitekintés a határozott kormányra.
Egy ideje már nem került szóba a kormány remek teljesítménye, ideje szóba hozni, erre remek alkalmat kínál a Hvg.hu kérdése arról, hogy „miért ilyen türelmetlen ez a hatalom a másként gondolkodókkal szemben?”.
„Nem érzek türelmetlenséget. A kormányzat világos politikai, világnézeti értékek mentén vezeti az országot.
Valóban határozottan, de nem megfélemlítően.”
Szolid – pipa.
Ötödik lépés: senkit nem hagyunk az út szélén.
Hvg.hu: „A freeSZFE-sek vajon ebben a rendszerben kapnak valaha állami támogatást?”
Szabó, a mostani SZFE oktatója: A freeSZFE-sek „nem maradtak egyedül, rengetegen siettek a segítségükre, a CEU, civilek, színházak; azok, akiknek fontos az a világnézet, amit képviselnek. Majd az élet eldönti, hogy kapnak-e állami forrásokat, ha kérnek.”
Hatodik lépés: senki nem fél.
Hvg.hu: „Rengeteg alkotó panaszkodik, hogy nem mer megszólalni társadalmi kérdésekben, mert retorzió éri.”
Szabó: „A magyar kultúra szereplőinél nem érzek félelmet. A legnagyobb részük konfliktuskerülő.”
Sőt, egy nagy család vagyunk: „Vannak néhányan, akik kiállnak a reflektorfénybe politizálni, és nekimennek az aktuális hatalomnak, de a legtöbben a büfében mondják el a véleményüket, mert tudják, hogy a magyar kulturális elit, minden véleménykülönbség ellenére, egy társaság. Összekötik őket a kollegiális, baráti, szerelmi, testnedvi kapcsolatok. A konfliktusaik is leginkább a régmúltban gyökerező személyes sérelmek.”
Kollégák vagyunk, kedves másképp gondolkodók – pipa.
Hetedik lépés: nincs rossz film, csak rossz elérés.
Oké, filmek. Mi van a milliárdokból készült, gyenge kurzus- és propagandafilmekkel, mint a Hadik, a Blokád és az Elk*rtuk? – vált témát a lap.
Kösse fel a gatyáját minden wannabe magyarázóember:
A Hadik: „Talán tényleg lehetett volna jobb film, de nem olyan rossz, a Netflixen top 10-ben is volt.”
A Blokád: „Nagyszerű film, megérte megcsinálni, a végén a kis Vidnyánszky és az osztálya meg a kórteremben táncoló Antall házaspár jelenete mozitörténelmi.”
Az Elk*rtuk: „Egy választási kampányban érkezett, és valóban egy világos irányból néz rá a 2006-ban történtekre, de lehet azokra máshonnan ránézni?”
Gumicsont az elégedetlenkedőknek: Az elérésen „valóban kell dolgozni”.
Pipa.
Nyolcadik lépés: megmagyarázni, mire nincs pénz.
- „Biztos, hogy vannak olyan alkotók, aki megérdemelnék a támogatást”.
- De: „Ha összeverődik 10 ember, akik színházat vagy filmet akarnak csinálni, azokat minden körülmények között muszáj az államnak támogatnia?”
- Az olyan, nemzetközileg is elismert magyar filmeseknek se jutott pénz, mint Reisz Gábor, Buda Flóra Anna se kapott támogatást, de nem baj, mert „egy politikai kormányzásnak vannak bizonyos preferenciái a kultúrában is, ha nem élne ezekkel, akkor épp azt nem tenné meg, amire a választói felhatalmazták”.
Akinek nem jut, annak azért, mert csak, pont, pipa.
Kilencedik lépés: meleglobbi.
Ideje egy kicsit visszaismételni a kormány kedvenc hívószavait, miközben egy fontos retorikai fogást is bevet Szabó: egyetért, meg nem is.
A könyvfóliázás „nem feltétlenül praktikus, és nem is elegáns”. De! „Ez egy szimbolikus gesztus.” Huhh.
És akkor jöjjön az egyszeregy:
- A fóliázás „felhívja a szülők, az iskolák figyelmét: vegyétek észre, hogy nem jó, ha a gyerekekre 10-12 éves korukban rázúdul a szexualitás, különösen annak extrém formái”.
- „Meleglobbi van, nézze meg bármelyik Netflix-sorozatot, mindegyikben talál egy meleg karaktert.”
- „Senki ne állítsa be úgy a melegséget, hogy az a szabadság kizárólagos szimbóluma, vagy hogy aki nem meleg, az nem is lehet szabad.”
- „A magyar homofóbiáról pedig csak annyit, menjen el a szombat éjszakába Budapesten vagy egy vidéki nagyvárosban, és pezsgő melegkultúrát fog találni.”
Minden jó, pipa.
Tizedik lépés: Orbán Viktor.
Az Orbán-rendszer leváltása „nem lesz könnyű”, mert bár „a miniszterelnök bizonyára számos kérdésben kritizálható, de az nem tagadható el tőle, hogy – a szó jó értelmében – rendszerépítő”.
Vagyis: „Ha elindulna bármelyik legóépítési versenyen, azt ő nyerné meg”.
Mert: „Pontosan tudja, mi illik össze, mi működik együtt, mi nem, mikor kell kiegyensúlyozni valamit, mikor kell egy tornyot építeni, mikor ledönteni egy másikat. El tudja választani a fontos dolgokat a lényegtelenektől. Olyan a gondolkodása, mint egy hőtérkép, másoknál sokkal korábban látja a vörös foltokat, ahonnan a vihar jöhet. És ahol a vihar várható, ott mikromenedzsmentre is képes, de ahol béke van, ott a nagy dolgokban sem ragaszkodik a döntéshez, ám tud mindenről.”
Node: Akkor miért nem emeli a tanárok fizetését, miért nem hozza rendbe az egészségügyet? – vonja fel a szemöldökét a Hvg.hu.
Szabó: „Tízből hét találkozás az egészségüggyel rendben van, egyébként is nincs olyan ország, ahol mindenki elégedett az egészségüggyel vagy az oktatással.”
Szóval: minden rendben.
Pipa, piros pont.