Az idei matematikaérettségin egy választási vonatkozású számítási feladatot is kaptak a diákok. A kilences feladatban azt kellett kiszámolni, hogy ha egy jelölt a szavazatok 55 százalékát, nominálisan pedig 10 593 darabot kapott, akkor mennyien vettek részt a választáson.
Ha valaki a feladat megoldására kíváncsi, akkor ajánljuk a Telex feladatmegoldó videóját, de minket most nem ez érdekelt. A szerkesztőség politikával foglalkozó részében az a kérdés merült fel, hogy vajon valós választási eredményt takar-e a feladat. Elvégre a matekérettségi célja az, hogy valamennyire életből vett példákat tárjon a diákok elé.
Nos, a legutóbbi, 2019-es önkormányzati választáson pontosan ilyen eredmény nem született, ehhez hasonló viszont több is, derült ki rövid kutatásunkból. Jelen esetben két értéket kell figyelni, a szavazatszámot és a jelöltre leadott szavazatok százalékos arányát.
- A feladatban szereplő szavazatszámhoz legközelebb Szücsné Posztovics Ilona áll, akit Tatabánya polgármesterének választottak meg. A párton kívüli, korábban a Vértes Volán vezérigazgató-helyetteseként dolgozó Szücsné az ellenzékit összefogás (DK–Jobbik–LMP–MSZP–Momentum–Párbeszéd) jelöltjeként 10 454 szavazatot gyűjtött 2019-ben. Ezzel viszont „csak” 49,2 százalékos eredményt ért el, amiért azért, valljuk be, sok városvezető összetenné a két kezét.
- Mindkét értékhez legközelebb Pintér Tamás állt, aki öt évvel ezelőtt szintén először nyerte el a városvezetői posztot Dunaújvárosban. A korábban jobbikos politikus 2019-ben a Rajta Újváros Egyesület támogatásával indult. 10 159 szavazattal és 56,4 százalékos eredményével ő áll a legközelebb a matekpéldában szereplő jelölthöz.